Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme ! (1)


202 raspunsuri la acest subiect

#11
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 22 aprilie 2007 - 14:20

Ce este FSMN ??

Asa este, capusa poate transmite nu numai borelioza, exista boli 'colaterale' acesteia..si aproape la fel de grave.

Vaccinurile sunt ok pana la aparitia simptomelor, deci cat mai rapid de la muscatura...daca ai vazut-o...daca nu...Dumnezeu cu mila !
Cand apar simptomele e mult prea tarziu pentru vaccin. Atunci se pot face alte lucruri.

Mariaa

#12
anto

anto

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 22 aprilie 2007 - 14:58

Pai asta e problema ca nu sunt vaccinuri pt bolile transmise de capusa
decat pt un singur virus FSMN ,meningoencefalita ,o boala f periculoasa in sensul ca poti muri sau sa ramai paralizat ,depinde de cata otrava are capusa . Eu stiu ca in RO capusa nu e purtatoare de FSMN .Contra celorlalte ,cum ar fi boreoloza , nu e nimic .Doar cum ai spus tu sa-ti faci testul ,mai ales daca nu te simti bine si vezi un cerc rosu in surul intepaturii .Daca nu esti atent pata dispare cu timpul si e nasol .
Eu urasc capusele ,mai ales ca traiesc intr0o zona f periculoasa ,incerc sa ma feresc cum pot ,nu merg prin iarba ,pe sumb pomi sau mai ales in padure .Ebine daca totusi mergi in padure sa te imbraci cu haine albe si imediat ce ajungi acasa sa faci un dus .Sunt si sprayuri si creme contra capuselor ,nu stiu cat sunt de eficiente .
[pup] sanatate

http://good-times.we...558730557ZKUnwM

#13
hcclara

hcclara

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.052 mesaje

Postat 22 aprilie 2007 - 18:03

of, si noi locuim intr-o zona ft periculoasa, m-am tot gandit daca sa deschid un subiect despre pareri pro sau contra vaccinului...
in primul rand multa sanatate adrianna fetitei tale, la fel si mamei tale mariaa. si eu am tot intrebat pediatrul despre vaccin, fiul meu cel mare are 3 ani jumate,asa cum ziceti si voi, pt borelioza nu exista vaccin, numai pt meningoencefalita si asta faci, numai daca capusa e purtatoare.dr ne-a spus ca el inca nu ne recomanda, deoarece fiiu-meu e inca mic si nu merge prin paduri, insa poti sa te alegi cu una din fata casei.
am vazut si eu reportaje la tv, s-a intamplat chiar la noi in oras, un barbat la vreo 50 ani, a ramas paralizat in urma muscaturii capusei.
eu cred ca am sa-i vaccinez pana la urma, pe cel mare sigur, pe cel mic nu stiuinca, sa vad ce-mi spune dr ca are numai 1 an si 2 luni.
sanatate tuturor!
claudia


#14
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 22 aprilie 2007 - 18:19

Asa cum anticipam, fetele de afara cam stiu despre ce-i vorba la modul serios.

Claudia, a scapat domnul acela sau e tot paralizat ? Nu s-a mai putut face nimic pentru el, stii cumva ?
Infectia se localizeaza la nivel cerebral si de aici paraliziile si toate dereglarile produse in organism.

Mariaa



#15
hcclara

hcclara

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.052 mesaje

Postat 22 aprilie 2007 - 18:51

era in scaun cu rotile...
si tot atunci se facuse un test, parca pe o portiune de vreo 100 m s-au plimbat prin iarba cu un material alb, si pe el s-au gasit vreo 50 capuse (asta nu am mai vazut, ca m-am dus sa culc copii, dar mi-a povestit sotul)

#16
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 23 aprilie 2007 - 10:27

Mey si noi am fost "la tara" de Pasti si am aruncat niste seminte de iarba pe langa casa apoi copiii le-au acoperit cu paie (paiele cumparate de la magazin, tinute la cald cum ar veni...).

Cand ajung acasa, dezbrac fata si ce vad pe o buca? Un punct ciudat negru, cam ca o alunita. Ii dau cu baby wipes si nu se ducea deloc. Cand ma uit mai bine, era o ganganie ca un paienjenel cu corp rotund si nu se lua si pace de pe piele.

A smuls-o sotul. Era capusa. Pe aici se numesc capuse de cerbi, parca. Stiam ca isi fac veacul prin paduri, dar nu m-am asteptat sa se pricopseasca cu ea din paie (unde mai pui ca in urma cu 2 zile fusesera -7 grade afara si zapada!). Locul s-a inrosit putin, dar nu cred ca a avut timp sa se inghesuie prea tare in piele. Mai vedem... Deocamdata nu are nimic fata.

Am citit ca trebuie sa porti palarie, haine cu maneca si crac lung, pantalonii fiind bagati in sosete si sa fie (imbracamintea) de culoare deschisa. Acum zau ca nu stiu cum a ajuns aia pe fundul fetei ca avea ciorapi lungi, pantaloni grosi si ghete in picioare...

Oricum in padure tot ne ducem, da' vom casca ochii. Multumesc ca mi-ai amintit.



"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

#17
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 23 aprilie 2007 - 20:20

ML,

daca apare febra sau a aparut, te rog mult mergi la medic pentru o analiza.
aparitia febrei indica faptul ca parazitul a trecut de bariera imunologica a corpului.

sanatate multa

Mariaa

#18
anto

anto

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 23 aprilie 2007 - 21:24

quote:
Originally posted by ML
Mey si noi am fost "la tara" de Pasti si am aruncat niste seminte de iarba pe langa casa apoi copiii le-au acoperit cu paie (paiele cumparate de la magazin, tinute la cald cum ar veni...). Cand ajung acasa, dezbrac fata si ce vad pe o buca? Un punct ciudat negru, cam ca o alunita. Ii dau cu baby wipes si nu se ducea deloc. Cand ma uit mai bine, era o ganganie ca un paienjenel cu corp rotund si nu se lua si pace de pe piele. A smuls-o sotul. Era capusa. Pe aici se numesc capuse de cerbi, parca. Stiam ca isi fac veacul prin paduri, dar nu m-am asteptat sa se pricopseasca cu ea din paie (unde mai pui ca in urma cu 2 zile fusesera -7 grade afara si zapada!). Locul s-a inrosit putin, dar nu cred ca a avut timp sa se inghesuie prea tare in piele. Mai vedem... Deocamdata nu are nimic fata. Am citit ca trebuie sa porti palarie, haine cu maneca si crac lung, pantalonii fiind bagati in sosete si sa fie (imbracamintea) de culoare deschisa. Acum zau ca nu stiu cum a ajuns aia pe fundul fetei ca avea ciorapi lungi, pantaloni grosi si ghete in picioare...Oricum in padure tot ne ducem, da' vom casca ochii. Multumesc ca mi-ai amintit. "Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)
Asa rece e la voi -7 grade?ciudat capusele nu rezista la temp asta .E normal sa ramana un pic rosu dupa ce o scoti ,insa mare atentie uita-te cu lupa sa nu-i fi ramas capul cumva .Asa cum a zis si Maria daca face febra ,o doare capul ,somnolenta ,e de rau .Cele rosii sunt mai periculoase .Se poate s-o fi luat din iarba ,cu o zi doua inainte .http://good-times.webshots.com/album/558730557ZKUnwM

#19
anto

anto

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 23 aprilie 2007 - 21:45

[quote]Originally posted by ML
Mey si noi am fost "la tara" de Pasti ...acum am vazut ca de mult s-a intamplat ,deci nu e nici o problema cu fetita ,doamne ajuta . Foarte frumoase locurile unde stati ,cu adevarat la tara [hot][pup]http://good-times.webshots.com/album/558730557ZKUnwM

#20
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 24 aprilie 2007 - 09:15

Fetelor multumesc. Caprita de fata n-are nimic (a trecut o saptamana si ceva de atunci) si sper sa si ramana asa. Oricum voi urmari pe viitor ca vom sta muuult, muuult afara, mai ales in padure si pe camp.

Nu stiam ca sunt ...pe culori, adica si rosii [:D]. Sunt sigura ca a luat-o din paie, ca-i intrasera pana si in ciorapi (paiele).

Sanatate si voua si multumesc pt. deschiderea subiectului.



"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -