Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme ! (1)


202 raspunsuri la acest subiect

#181
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 11:47

ra_mi_ella, ati venit acasa?

cum sunteti? cum e David?





[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#182
ra_mi_ella

ra_mi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 13:04

Mariaa, am venit. Am facut analizele care se faceau pt. Borrelia. Nici ei nu stiau prea bine ce, pt. ca doar recoltau si analiza se prelucreza la Bucure#351;ti. Rezultatul il astept dupa 27.05.pe mail.
Mariaa, am vrut sa te sun sa te intreb ceva dar ma gandean ca poate te deranjez la servici.De luni, de cand face tratament cu Lekoklar David nu a avut o zi fara sa verse. Nu cred ca tolereaza antibioticul. Am sunat-o pe dr. care il trateaza si ea zice ca ar fi bine sa ii reduc doza. Inca nu am redus-o pt. ca doream un sfat si de la tine. Parerea mea e ca tu stii mai multe decat ei si mi-e frica sa risc cu David.
Multumesc.

#183
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 14:34

in ce concetratie a primit? pe ce durata si cate pe zi?

decat intrerupt tratamentul, mai bine micsorata doza sau mers pe alt tip de medicament cu aceiasi substanta activa.



noi nu am avut Lekoklar deloc, am avut Klacid sau Claritromicina (toate contin aceiasi substanta activa, difera doar producatorul)

i s-a facut antibiograma sa vada la ce-i sensibil? la ce atibiotic raspunde?

vorbeste cu medicul lui, pentru protejarea ficatului ar trebui luata Silimarina sa nu fie afectat ficatul..

la mama i se repeta tot la 3-4-5 zile analizele in timpul curelor pentru urmarirea parametrilor. tratamentul este foarte delicat din punctul asta de vedere. trebuie atentie sporita la parametrii esentiali...leucocite, TGP, TGO (ficat) si altele..si functie de cum rezista/suporta tratamentul, acesta adaptat sau continuat.

numai asa a reusit medicul ca dupa 6 luni de medicatie cu antibiotice, cu foarte scurte pauze, sa-i tina ficatul in parametrii normali.

de asemenea ureea trebuie urmarita..sa-i dai lichide multe sa bea.

si neaparat tratamentul sub supraveghere medicala tocmai din cauza reactiilor ce pot aparea!



da..cu siguranta m-am lovit mai tare de situatii limita cu Lyme in cazul nostru decat multi medici care stiu de Lyme doar din carti si care ignora total ce poate face Borrelia, insa asta nu substituie parerea unui medic cu experienta. te rog insa daca simti nevoia sa vorbim sa ma suni fara retineri, ok? daca nu pot vorbi in momentul acela o facem imediat ce este posibil.

am trecut prin momentele in care esti tu acum si stiu ce inseamna sa ai cu cine vorbi despre asta. si eu am fost in disperare de cauza si am sunat si scris unde am vazut cu ochii..peste tot! asa ca, nu ezita, te ajut cu tot ce pot si stiu [pup]



asila, doar atat?

























[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#184
ra_mi_ella

ra_mi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 15:13

5 ml la 12 ore. TGP, TGO, normale. Leucocite 7.000. Probabil ca o sa ii schimbe tratamentul. A slabit f mult, dar speram sa fie bine. Altfel..
Multumim ca ne ajuti. Conteaza enorm. Cum se simte mama ta?

#185
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 15:55

a slabit de cand varsa ma gandesc, sau ai observat asta si inainte de inceperea tratamentului? inteleg ca este injectabil..noi am primit tablete.

nu stiu daca ai citit pe site-ul unde e descrisa Borrelia si cum se manifesta Lyme de aceea nu stiu cat sa-ti zic si cat nu..sunt enorm de multe de zis.

trebuie prudenta mare pentru ca in urma tratamentului se elibereaza neurotoxine care pot duce la reactii Herxheimer (crize de hipoxie sau falsele crize de epilepsie..) daca se intampla - aer, mult aer!

primul lucru care-l fce Borrelia odata trecuta de sistemul imunitar e sa suprime oxigenul pana la nivel celular - asa incat o sa fie tot mai obosit, tot mai linistit, tot mai 'cuminte' tocmai pentru ca obosind v-a fi nevoit sa-si reduca tot mai mult miscarile, ori se stie - miscare=oxigenare.

ca principiu de abordarea a bolii, noi am mers in paralel cu tratamentele alopate cu diverse solutii naturiste pentru eliminarea toxinelor din organism pe toata durata tratamentului dar si dupa..

daca crezi ca poti aplica si la voi sa-mi zici si iti spun ce i-am dat si ce a ajutat-o.

ea acum e tot la pat, evident e pe pampers fiind afectate sfincterele, face periodic crize de hipoxie dar mai mult ne da de furca traheostoma care trebuie ingrijita permanent sa nu faca suprainfectie. nu mai are asa des ameteli, senzatiile de curentare s-au redus aproape total insa musculatura e praf; nu stiu daca ai retinut - Borrelia odata intrata in fibra musculara o toaca ca pe spanac..o face ferfelite!! asa inca recuperarea merge extrem de greu, fibra musculara fiind aproape distrusa complet.

trebuie sa ii refac si eu analizele luna asta sa vad cum stam.

nestand in picioare nu stiu daca ar mai cadea...anul trecut cadea foarte des, cazaturi din alea la fractiune de secunda cu capul de beton, de orice...a avut noroc imens ca nu si-a rupt nimic, ea avand 80kg.

vezi ca in primele pagini exista un tabel cu simptome, daca te ajuta fa-l. peste 22 simptome e posibil sa discutam despre Lyme, sub nu. poate te mai ajuta sa te elucidezi pana vine rezultatul.

mama avea la inceput 46 de simptome din tabelul respectiv.

















[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#186
ra_mi_ella

ra_mi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 16:13

Mariaa, pacat cu nu stau apropape de tine. Cred ca esti un om extraordinar. Nu am cuvinte. Cred ca m-am exprimat eu gresit. David primeste suspensie de Lekoklar.
Am citit toate cele 19 pagini si tot ce am mai gasit despre Borrelia. Sunt cu inima stransa, asteptam si facem tratament pana la rezultate.
O sa mai verific odata toate simptomele descrise in tabel.
Multumesc pt. tot.

#187
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 16:25

ra_mi_ella, multumesc dar nu sunt cu nimic mai extraordinara decat tine sau decat altii. m-am pus din prima zi in situatia ta!

eu am fost disperata nestiind ce se intampla cu mama...m-am intrebat daca ar fi fost copilul meu ce ar fi fost?! cum ar fi fost?! mi-am gasit un singur raspuns, ar fi fost la fel de disperata situatia! numai ca de mii de ori mai amplificata! asa ca orice intrebare ai, oricand ma poti suna sau intreba. sunt curioasa cate va iasa la chestionarul ala.

[pup]







[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara




#188
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 21:37

quote:
Originally posted by ra_mi_ella
Mariaa, pacat cu nu stau apropape de tine. Cred ca esti un om extraordinar. Nu am cuvinte. Cred ca m-am exprimat eu gresit. David primeste suspensie de Lekoklar. Am citit toate cele 19 pagini si tot ce am mai gasit despre Borrelia. Sunt cu inima stransa, asteptam si facem tratament pana la rezultate.O sa mai verific odata toate simptomele descrise in tabel.Multumesc pt. tot.
Care tabel?Marius Perneswww.marius.rdsor.ro / Mai multe...Pagina legislativa

#189
wat8902

wat8902
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 21:55

Draga Mariaa,
ma bucur f mult ca am gasit mesajul tau pt ca ma confrunt cu f multe intrebari in ultimul timp, printre care si cele de care tu spui.
fetita mea de 6 ani a fost diagnosticata cu poliartrita juvenila. boala a inceput cind ea avea in jur de 2 ani,dar anul acesta s-a inrautatit. nu se stie sigur de ce i s-a declansat (are ambii genunchi, ambele glezne si toate degetele la maini inflamate).
urmeaza cu tratament antiinflamatoriu dar nu ajuta prea mult pt ca nu se retrag inflamatiile iar durerile sunt mai mari seara la culcare.
recent am cerut sa i se faca si testul pt Lyme.
in fiecare zi caut pe internet sau in discutiile pe care le am cu prietenele sa aflu ce i-a cauzat aceasta suferinta la o virsta asa de frageda si imi doresc f mult sa aflu un remediu sa o pot ajuta.
Multa sanatate,L.

#190
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 23:24

SEMNE SI SIMPTOME GENERALE

1.Muscatura de capusa (1x– mai multe ori –posibila) A/B/C

2.Macula rosie crescânda (dupa muscatura/fara) A/B

3."Raceala de vara" Da/Nu

4.Astenie/transpiratii (nocturne) A/B

5.Modificari ale greutatii (crestere/scadere) A/B

6.Scaderea progresiva a fortei de munca Da/Nu

7.Fluctuatia semnelor (……la cate saptamani) Da/Nu

8.Altele____________________________ Da/Nu



SEMNE SI SIMPTOME DERMATOLOGICE

9.Îndurarea/colorarea tegumentului A/B

10.Subtierea/vulnerabilitatea crescuta a tegumentului A/B

11.Caderea parului/Modificari ale unghiilor(subtiere/rupere) A/B/C

12.Altele____________________________ Da/Nu





SEMNE SI SIMPTOME ALE SISTEMULUI OSTOARTICULAR

13.Dureri ale coloanei cervicale, dorsale, lombare A/B/C

14.Hiper/Hipotonie musculara A/B

15.Durere/tumefiere/rigiditate articulara A/B/C

16.Sinovita Da/Nu

17.Altele____________________________ Da/Nu



SEMNE SI SIMPTOME NEUROLOGICE

18.Pareza faciala Da/Nu

19.Vertij/Tulburari de auz A/B

20.Dificultati de masticatie/deglutitie A/B

21.Modificari gustative/olfactive A/B

22.Tulburari de limbaj Da/Nu

23.Cefalee/Dureri faciale A/B

24.Parestezii/anestezii/dureri A/B/C

25.Modificari ale fortei/tonusului/masei musculare A/B/C

26.Deficite amnestice (durata scurta/lunga) A/B

27.Tulburari de comportament Da/Nu

28.Tulburari afective (Anxietate-Depresie-Panica) A/B/C

29.Tulburari de somn Da/Nu

30.Tulburari ale capacitatii intelectuale Da/Nu

31.Enureza A/B

32.Altele____________________________ Da/Nu



SEMNE SI SIMPTOME OFTALMOLOGICE

33.Diplopie/scaderea acuitatii vizuale A/B

34.Inflamatia oculara Da/Nu

35.Altele____________________________ Da/Nu



SEMNE SI SIMPTOME ALE ORGANELOR INTERNE

36.Aritmie cardiaca Da/Nu

37.Mio/pericardita A/B

38.Dureri abdominale Da/Nu





* pe fiecare rand sunt trecute si 2-3 simptome, in dreapta, bifati litera corespunzatoare simptomului existent.









[ruga]pentru Emma

povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme

blog DC,Impreuna Timisoara






"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -