Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 8 voturi

Copiii nostrii in Mainile lui Dumnezeu


409 raspunsuri la acest subiect

#401
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 noiembrie 2007 - 13:38

Altfel spus, daca nuiaua folosita exceptional nu-si face treaba, se revine la vorba buna -deci tot asta-i rezolvarea pana la urma.
Am cunoscut parinti care au ajuns singuri la concluzia ca bataia - chiar si numai in cazuri exceptionale - n-ajuta.







#402
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 29 noiembrie 2007 - 16:04

quote:
Originally posted by acsintetina

quote:
Originally posted by Cristina_C

Si ce-i de facut daca, in cazurile astea exceptionale, nuiaua nu are efectul scontat? La asta ma refeream...


Am spus, rugaciunea,conversatia, dialogul si dragostea! De obicei cautam anumite povestiri, lectii din care copilul sa invete un adevar si sa i se sedimenteze bine in gandirea si constiinta lui, acel adevar sau acea valoare.


sfatul meu este sa le pui IN ORDINE INVERSA sunt convinsa ca o sa ai rezultate mai bune.

dana

#403
acsintetina

acsintetina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 30 noiembrie 2007 - 02:10

quote:
Originally posted by Cristina_C

Altfel spus, daca nuiaua folosita exceptional nu-si face treaba, se revine la vorba buna -deci tot asta-i rezolvarea pana la urma.
Am cunoscut parinti care au ajuns singuri la concluzia ca bataia - chiar si numai in cazuri exceptionale - n-ajuta.


Foarte bine, pentru cine crede ca poate proceda asa. La mine personal, am vazut ca rugaciunea ajuta mult, atunci cand am epuizat totul. Dumnezeu poate face chiar si pe un copil sa priceapa ce este bine si ce este rau! Daca am copii cuminti, pot sa-i multumesc la Dumnezeu pentru asta.Noi facem ce ne sta in putinta si unde nu mai putem sa facem noi completeaza Domnul. Asta este in gandirea unui crestin.

#404
acsintetina

acsintetina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 30 noiembrie 2007 - 02:13

quote:
Originally posted by elyda

quote:
Originally posted by acsintetina

quote:
Originally posted by Cristina_C

Si ce-i de facut daca, in cazurile astea exceptionale, nuiaua nu are efectul scontat? La asta ma refeream...


Am spus, rugaciunea,conversatia, dialogul si dragostea! De obicei cautam anumite povestiri, lectii din care copilul sa invete un adevar si sa i se sedimenteze bine in gandirea si constiinta lui, acel adevar sau acea valoare.


sfatul meu este sa le pui IN ORDINE INVERSA sunt convinsa ca o sa ai rezultate mai bune.

dana


Parerea mea personala, este ca dragostea trebuie sa le incununeze pe toate! Nu cred ca dragostea urmeaza dupa ceva, ci dragostea acopera toate celelalte lucruri sau se afla in tot ceea ce facem. Si aici nu este valabil doar pentru copiii nostri, ci pentru aproapele nostru!

#405
cipicah

cipicah

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 30 noiembrie 2007 - 02:32

Sfantul Porfirie de la Muntele Athos spunea ca parintii trebuie sa se roage cu mare dragoste pentru copii lor, iar parintele Arsenie Boca spunea "Daca nu poti vorbi cu copii despre Dumnezeu,vorbeste cu Dumnezeu despe ei".

#406
acsintetina

acsintetina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 30 noiembrie 2007 - 04:00

quote:
Originally posted by cipicah

Sfantul Porfirie de la Muntele Athos spunea ca parintii trebuie sa se roage cu mare dragoste pentru copii lor, iar parintele Arsenie Boca spunea "Daca nu poti vorbi cu copii despre Dumnezeu,vorbeste cu Dumnezeu despe ei".


Am experimentat lucrurile acestea si intradevar sunt adevarate, practice si eficiente!
Slavit sa fie Domnul!


#407
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 30 noiembrie 2007 - 10:26

Ia uite ce bine! Va aveti ca fratii! [il]



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.


#408
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 30 noiembrie 2007 - 12:36

Pe mine deja ma oboseste...

Criss si Alex

#409
acsintetina

acsintetina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 30 noiembrie 2007 - 17:59

quote:
Originally posted by Criss75

Pe mine deja ma oboseste...

Criss si Alex


Cred ca ingaduianta si dragostea trebuie sa-i caracterizeze pe toti cei care doresc sa poarte un dialog.Intotdeauna putem sa avem pareri diferite si poate exista si o unitate in diversitate. Faptul ca nu suntem de acord unii cu altii, denota ca avem libertatea sa gandim in mai multe feluri. Faptul ca avem sisteme de valori diferite, este libertatea oferita de Dumnezeu pentru noi.
Nu cred ca ar trebui sa ne simtim obositi unii de altii, avem libertatea sa intram intr-un dialog sau sa ignoram anumite dialoguri sau idei care nu ne convin. Pe de alta parte, atunci cand suntem convinsi ca anumite sisteme de valori imbratisate de noi pana la un moment dat in viata sunt gresite, sa avem intelepciunea sa ne lepadam de ele si sa imbratisam ceea ce este bun pentru noi, ceea ce ne aduce pacea si linistea sufletului.
Faptul ca doi oameni vorbesc de rugaciune si cineva se simte obosit, denota ca acea persoana are nevoie de sprijin si ajutor la acest capitol.
Dumnezeu sa va dea putere sa cautati rugaciunea, starea de vorba cu El si sa va incredintati copilasii in Mana Lui. Noi facem cat putem, ca si parinti, insa Dumnezeu este Cel care incununeaza totul. Va incurajez: vorbiti copiilor despre Dumnezeu si vorbiti lui Dumnezeu despre copii vostri!
Dumnezeu sa va binecuvinteze!

#410
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 17:58

Citat:
citat din mesajul lui denizel

[bibe] Io abia acuma m-am prins de ceva: titlul topicului este gresit.
Mai corect ar fi fost: copiii nostri in mainile noastre. [:D]



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.




VAI! CE INTUITIE! iti ofer in eter, toate florile din lume![flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][asia]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -