Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 8 voturi

Copiii nostrii in Mainile lui Dumnezeu


409 raspunsuri la acest subiect

#21
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 01:41

Printre altele, un indemn din partea bisericii sa ne batem copiii[:0]?
Nu, multumesc!




#22
acsintetina

acsintetina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 04:15

quote:
Originally posted by Cristina_C

Printre altele, un indemn din partea bisericii sa ne batem copiii[:0]?
Nu, multumesc!


Pai nu va obliga nimeni sa-i bateti. Dumnezeu va spune sa-i disciplinati. Cine vrea asculta, cine nu, nu! Consecintele se vor vedea mai tarziu!
La fel Dumnezeu ne invata sa-i educam, sa le aratam dragoste, sa ne comportam cu ei in asa fel incat sa scoatem din ei oameni de folos pentru societate si pentru Imparatia lui Dumnezeu.
Credeti ca atunci cand ne pedepseste Dumnezeu, o face ca un Parinte rau, sau pentru ca ne iubeste?
Pacat ca din 6 puncte v-ati oprit la al 4-lea si ati vazut negru inaintea ochilor!


#23
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 11:01

quote:
Originally posted by spic de grau
Ai vostri stau in Biserica? Ca al meu numai afara ar sta, sa alerge sa se joace. E drept ca Biserica e full, sauna curata. E f mica, si vin o multime de persoane. Iar el, vine doar sa se impartaseasca si apoi o zbugheste afara (si evident eu trebuie sa ies dupa el[V]).Iar daca vorbeste (cu glas tare), mi-e ca ii deranjeaza pe ceilalti, si cred ca i se ia saracului copil sa ma auda mereu "ssst, stai cuminte"[mariaj].Voi cum faceti?
Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza. Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele... Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)
Spiculet, uite aici cateva sugestii:Copiii si BisericaPost cu folos tuturor! Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) am blog [:D]

#24
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 11:09

quote:
Originally posted by ladyJ
4. Disciplinarea copiluluiNiciodata copilul nu trebuie lasat de capul lui, ci trebuie disciplinat. Un copil lasat de capul lui va creste un razvratit care nu va stii sa se descurce in viata si pe de alta parte va fi mai tot timpul un copil problema.Hmmmm...ce inseamna mai exact ´´copil lasat de capul lui´´?Adica ...sa nu-l las pe copilul meu sa gandeasca singur ´´de capul lui´´,never-ever?Merci anticipat de raspuns.ladyJ
da, mey asta inseamna: sa nu-l lasi de capul lui-adica lobotomie [xx(]si acum,lasand gluma(amara) la o parte, ce poate insemna "sa nu-l lasi de capul lui", decat ceea ce inseamna pentru toata lumea - adica sa-ti educi copilul, sa-i dai niste directii in viata, sa-l inveti ce e binele si raul. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) am blog [:D]

#25
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 13:27

quote:
Originally posted by acsintetina
Credeti ca atunci cand ne pedepseste Dumnezeu, o face ca un Parinte rau, sau pentru ca ne iubeste?






Daca stiai ceva, macar putin despre Dumnezeu, ai fi stiut ca Dumnezeu nu pedepseste!!!! [xx(]
Veniti cu fel de fel de idei ciudate si bolnave si va mandriti ca faceti 'lucrare' [bang].
Daca e cineva care te pedepeste pe tine, apai ala esti tu! Tu te pedepsesti, crezand intr-Un asemenea Dumnezeu stramb! [bang]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.


#26
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 13:32

Dintre toate motivele din lume pentru care ti'ai bate copii niciunul nu ii schilodeste mai tare decat acela ca o faci pentru ca asa scrie intr'o carte de acum 3000 de ani.

Come to The Dark Side ... we have cookies!


#27
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 14:43

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by ladyJ
4. Disciplinarea copiluluiNiciodata copilul nu trebuie lasat de capul lui, ci trebuie disciplinat. Un copil lasat de capul lui va creste un razvratit care nu va stii sa se descurce in viata si pe de alta parte va fi mai tot timpul un copil problema.Hmmmm...ce inseamna mai exact ´´copil lasat de capul lui´´?Adica ...sa nu-l las pe copilul meu sa gandeasca singur ´´de capul lui´´,never-ever?Merci anticipat de raspuns.ladyJ
da, mey asta inseamna: sa nu-l lasi de capul lui-adica lobotomie [xx(]si acum,lasand gluma(amara) la o parte, ce poate insemna "sa nu-l lasi de capul lui", decat ceea ce inseamna pentru toata lumea - adica sa-ti educi copilul, sa-i dai niste directii in viata, sa-l inveti ce e binele si raul. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) am blog [:D]
Multam frumos de explicatie.Eu nu sunt ´´toata lumea´´ si mi-s mai sensibila din fire....deci am cerut lamuriri...Mie imi plac la maxim ´´mesajele´´ astea cu zece taisuri,te baga intr-o ceata sora cu lesinul.Si nu ma refer aici doar la ´´de capul lui´´ ci la multe altele prezente in prima postare.ladyJ

#28
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 15:10

quote:
Originally posted by denizel

quote:
Originally posted by acsintetina
Credeti ca atunci cand ne pedepseste Dumnezeu, o face ca un Parinte rau, sau pentru ca ne iubeste?






Daca stiai ceva, macar putin despre Dumnezeu, ai fi stiut ca Dumnezeu nu pedepseste!!!! [xx(]
Veniti cu fel de fel de idei ciudate si bolnave si va mandriti ca faceti 'lucrare' [bang].
Daca e cineva care te pedepeste pe tine, apai ala esti tu! Tu te pedepsesti, crezand intr-Un asemenea Dumnezeu stramb! [bang]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.




Si mie mi s-a parut ca face o usoara propaganda mascata. Forumul e pentru discutii, nu pentru "lucrare".

Criss si Alex

#29
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 16:02

quote:
Originally posted by denizel
quote:
Originally posted by acsintetinaCredeti ca atunci cand ne pedepseste Dumnezeu, o face ca un Parinte rau, sau pentru ca ne iubeste?
Daca stiai ceva, macar putin despre Dumnezeu, ai fi stiut ca Dumnezeu nu pedepseste!!!! [xx(] Veniti cu fel de fel de idei ciudate si bolnave si va mandriti ca faceti 'lucrare' [bang].Daca e cineva care te pedepeste pe tine, apai ala esti tu! Tu te pedepsesti, crezand intr-Un asemenea Dumnezeu stramb! [bang]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

Denizelu, si cum explici asta:Pildele lui SolomonCap. 312. Caci Domnul cearta pe cel pe care-l iubeste #si ca un parinte pedepseste pe feciorul care îi este drag. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) am blog [:D]

#30
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 17:50

Irina, ce raspune Dumnezeu pledoariei inflacarate a lui Iov? [bibe]
Se pare ca Dumnezeu nu are nevoie de avocati, nu?

Daca tu crezi ca Dumnezeu ne pedepeseste, orice as spune eu si oricate argumente ti-as aduce, nu ai crede.
Cate dintre ideile mele, diferite de ale tale, ti-ai insusit? Dar eu? :-))
Daca tu poti iubi un Dumnezeu care iti scoate intr-adins un TIR in fata, special ca sa te 'pedepseasca' (stii tu sau stie El pentru ce...) si sa te schilodeasca pe viata, e treaba ta!

P.S. Pana la urma, avem sau nu avem nevoie de indrumare in studiul biblic? Mot-a-mot sau metafore? :D

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -