Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 8 voturi

Copiii nostrii in Mainile lui Dumnezeu


409 raspunsuri la acest subiect

#1
acsintetina

acsintetina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 17 noiembrie 2007 - 22:27

Copiii nostri in Mainile lui Dumnezeu




Cel mai minunat lucru este sa-ti cresti copilul in frica de Dumnezeu, sa-l ajuti sa-L cunoasca si sa-L iubeasca pe Dumnezeu. Este minunat sa stii ca primele cuvinte rostite de copilul tau sunt o rugaciune, dintr-o inima curata si sincera inaintea lui Dumnezeu si nu injuraturi sau alte vulgaritati, de care se bucura unii "parinti" atunci cand aud pe copilul lor vorbind. Foarte important este, ca in anii copilariei ("cei sapte ani de-acasa") sa-i invatam pe copii nostrii adevarurile absolute ale lui Dumnezeu. Aceste adevaruri vor cladi in copilul nostru un caracter sanatos, care va fi de folos societatii si lui Dumnezeu.

Haideti sa privim impreuna la cateva indemnuri care le da Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu) in legatura cu educatia copiilor nostrii:



1. Invata-l pe copil Calea

Proverbe 22:6 Invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va imbatrani, nu se va abate de la ea. -

Trebuie sa-i invatam pe copii nostrii ca singura Cale ca sa fie fericiti si sa fie ai lui Dumnezeu este Iisus Cristos, Fiul lui Dumnezeu.

Ioan 14:6 Iisus i-a zis: "Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.

Adevarurile lui Dumnezeu se gasesc in Sfanta Scriptura. Pentru a creste in copiii nostri oameni sanatosi si ascultatori de Dumnezeu, trebuie sa-i invatam de mici sa citeasca Biblia sau povestiri Biblice. Asa vor invata sa distinga binele de rau si adevarul de minciuna, de asemenea vor putea vedea ce este pacat si ce este bine, vor invata ca minciuna, hotia, idolatria, cearta, mania, ectc. sunt pacate si aduc doar rau, lor si oamenilor de langa ei.

2. Mustra-l pe copilul tau

Proverbe 3:12 Caci Domnul mustra pe cine iubeste, ca un parinte pe copilul pe care-l iubeste!

Sigur ca aceasta mustrare se face cu duhul blandetii si cu dragoste. Astfel vom putea cladi in copiii nostri un caracter sanatos!

3. Faptele bune

Proverbe 20:11 Copilul lasa sa se vada inca din faptele lui daca purtarea lui va fi curata si fara prihana. -

Urmareste ca faptele bune sa-ti caracterizeze copilul, sadeste in el ganduri bune iar acestea vor rodi intr-o zi fapte bune.Inrijeste-te de igiena copilului, de educatia lui, citeste-i carti pentru copii, joaca-te cu el de mic, fa-l prieten si corecteaza-i atitudinea cu dragoste, asta va scoate din el un caracter plin de fapte bune.

4. Disciplinarea copilului

Niciodata copilul nu trebuie lasat de capul lui, ci trebuie disciplinat. Un copil lasat de capul lui va creste un razvratit care nu va stii sa se descurce in viata si pe de alta parte va fi mai tot timpul un copil problema.

Proverbe 22:15 Nebunia este lipita de inima copilului, dar nuiaua certarii o va dezlipi de el. -
Proverbe 23:13 Nu cruta copilul de mustrare, caci daca-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.
Proverbe 29:15 Nuiaua si certarea dau intelepciunea, dar copilul lasat de capul lui face rusine mamei sale. -
5. Invata-l pe copil sa fie aproape de Iisus, sa aibe o relatie cu El
Matei 19:14 Si Iisus le-a zis: "Lasati copilasii sa vina la Mine, si nu-i opriti, caci Imparatia cerurilor este a celor ca ei."
Invata-l pe copilul tau sa vina la Iisus cu problemele lui, sa se roage Lui si sa citeasca din Scripturi prin care Domnul ii vorbeste copilului. Legatura stransa dintre copil si Iisus ii va da copilului siguranta in viata si fundament atunci cand va trece prin problemele vietii.
6.Invata-l pe copil sa fie ascultator de parinti

Proverbe 1:8 Asculta, fiule, invatatura tatalui tau, si nu lepada indrumarile mamei tale!

Castiga-i increderea copilului si arata-i ca ii vrei binele, fati-l prieten si explica-i ca intotdeauna ascultarea de parinti il va ajuta in viata. Fa-l sa inteleaga ca experienta vietii tale este un ajutor sa nu treaca prin probleme si necazuri si sa nu repete greselile care le-ati facut dumneavoatra in viata.

Proverbe 1:8 Asculta, fiule, invatatura tatalui tau, si nu lepada indrumarile mamei tale!

Sigur ca la toate aceste indemnuri puteti adauga si Dumneavoastra mult mai multe studiind Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu, invatatura Creatorului nostru. Pe langa toate acestea, ceea ce ii invatam pe copii nostrii trebuie sa traim in viata noastra, altfel nu vom arata decat ca niste ipocriti care pretind ceva copiilor, insa ei nu fac. O atitudine de felul acesta va crea doar repulsie in copii nostrii si se vor razvrati intr-o zi impotriva noastra si impotriva lui Dumnezeu!

Dumnezeu sa binecuvinteze toti parintii de pe acest site si copii lor!





#2
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 19 noiembrie 2007 - 11:57

Foarte frumoase cuvintele scrise de tine, si sfaturile.
Din pacate insa, vezi tu, multi parinti sunt prea ocupati, muncesc prea mult si le ramane atat de putin timp de petrecut cu copiii incat de cele mai multe ori partea spirituala e neglijata.

Criss si Alex

#3
danamiha

danamiha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.156 mesaje

Postat 19 noiembrie 2007 - 14:22

acsintetina [flo]

Ai scris atat de frumos. Atat sotul meu cat si eu incercam sa-l crestem pe fiul nostru Marcus conform principiilor biblice.
Stim ca acest bagaj spiritual din copilarie il va urmari toata viata.

#4
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 19 noiembrie 2007 - 14:29

Ai vostri stau in Biserica? Ca al meu numai afara ar sta, sa alerge sa se joace. E drept ca Biserica e full, sauna curata. E f mica, si vin o multime de persoane. Iar el, vine doar sa se impartaseasca si apoi o zbugheste afara (si evident eu trebuie sa ies dupa el[V]).
Iar daca vorbeste (cu glas tare), mi-e ca ii deranjeaza pe ceilalti, si cred ca i se ia saracului copil sa ma auda mereu "ssst, stai cuminte"[mariaj].
Voi cum faceti?


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)



#5
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 19 noiembrie 2007 - 15:21

Banuiesc ca faza cu nuiaua e o metafora sau... ?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

#6
Criss75

Criss75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.880 mesaje

Postat 19 noiembrie 2007 - 16:27

quote:
Originally posted by J G

Banuiesc ca faza cu nuiaua e o metafora sau... ?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)



Exact la asta ma gandeam si eu.
Pentru ca desi se spune ca "bataia e rupta din rai", eu nu cred ca nuiaua e cea mai buna metoda de disciplinare.

Criss si Alex

#7
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 19 noiembrie 2007 - 18:09

Eu cred ca nu numai ca "nu e cea mai buna" - nu e buna deloc, din contra, e cea mai josnica "metoda".
Eu intreb serios pe autoarea subiectului: e o metafora?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

#8
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 19 noiembrie 2007 - 20:31

4. Disciplinarea copilului

Niciodata copilul nu trebuie lasat de capul lui, ci trebuie disciplinat. Un copil lasat de capul lui va creste un razvratit care nu va stii sa se descurce in viata si pe de alta parte va fi mai tot timpul un copil problema.




Hmmmm...ce inseamna mai exact ´´copil lasat de capul lui´´?

Adica ...sa nu-l las pe copilul meu sa gandeasca singur ´´de capul lui´´,never-ever?

Merci anticipat de raspuns.

ladyJ


#9
bruxinha

bruxinha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 19 noiembrie 2007 - 20:47

quote:
Originally posted by J G

Eu cred ca nu numai ca "nu e cea mai buna" - nu e buna deloc, din contra, e cea mai josnica "metoda".
Eu intreb serios pe autoarea subiectului: e o metafora?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)



Nush' de ce am io feelingu' ca nu e doar o metafora. Mintea mea sucita...[hippi]

#10
acsintetina

acsintetina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 19 noiembrie 2007 - 21:15

quote:
Originally posted by spic de grau

Ai vostri stau in Biserica? Ca al meu numai afara ar sta, sa alerge sa se joace. E drept ca Biserica e full, sauna curata. E f mica, si vin o multime de persoane. Iar el, vine doar sa se impartaseasca si apoi o zbugheste afara (si evident eu trebuie sa ies dupa el[V]).
Iar daca vorbeste (cu glas tare), mi-e ca ii deranjeaza pe ceilalti, si cred ca i se ia saracului copil sa ma auda mereu "ssst, stai cuminte"[mariaj].
Voi cum faceti?


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)




Ca un copil sa aibe dragoste de Dumnezeu, trebuie ca parintele sa-I prezinte pe Dumnezeu acelui copil. Prezentarea lui Dumnezeu necesita cunoasterea Lui in mod personal, cititul Scripturii (Cuvantul lui Dumnezeu) impreuna, rugaciunea, cantari, poezii ectc. Ca un copil sa-L iubeasca pe Dumnezeu, trebuie sa-L vada pe Dumnezeu in viata parintilor Sai, in dragostea dintre Tata si mama, in respectul din familie.
Cat despre disciplinarea copilului cu nuiaua,am zis disciplinare si nu abuz. Nimeni nu moare daca-i pui nuiaua pe fundulet, dimpotriva copilul invata ca exista o autoritate peste el, invata sa respecte parintele si are frica sa mai faca aceste lucruri. Binenteles ca pedeapsa este direct proportionala cu varsta, la un moment dat nuiaua nu mai are eficienta si nu mai este necesara.
Pe de alta parte, daca vom cruta nuiaua de copii nostrii, sigur vom cunaoste rusinea mai tarziu, Cuvantul Scripturii nu minte:
Proverbe 29:15 Nuiaua si certarea dau intelepciunea, dar copilul lasat de capul lui face rusine mamei sale. -

Nuiaua este ultima solutie in educatia unui copil si atunci cand o folosesti, o folosesti cu dragoste si nu cu ura. Daca esti manios ca parinte du-te calmeaza-te si pe urma ia decizii in modul cum iti vei disciplina copilul! De unde invatam asta, de la Dumnezeu care este Parintele nostru:
EVR 12: 6 Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste, si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste.



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -