Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

doliu si botez?


17 raspunsuri la acest subiect

#1
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 14 august 2005 - 10:51

micuta noastra are 2 luni si doream sa i facem botezul luna viitoare
Din pacate, saptamina trecuta mama mea a trecut la cele sfinte[bang][q]... in aceste conditii mai putem face botezul?

http://community.web...com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

#2
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 14 august 2005 - 11:13

In primul rand, condoleante si Dumnezeu sa o odihneasca!Vorbeste cu un preot. Din cate stiu eu botezul se poate face oricand, chiar si in timpul postului, chiar si de Craciun...Dar cand esti in doliu nu stiu.Noi am patit ceva asemanator cu nunta... A murit tatal meu cu 6 sapt. inainte de nunta si credeam ca trebuie amanata pana trece un an. Protul mi-a spus ca doliul se tine doar 40 de zile si putem face nunta fara nici o problema.
Eliana si [copil]Elena – 23 octombrie 2004


#3
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 14 august 2005 - 19:19

Asa este, dupa 40 de zile poti face botezul.
Condoleante draga mea, dar gandeste-te ca si mama ta se va bucura cand puiul isi va primi ingerasul la botez, si cu siguranta va va privi de acolo de sus. Cu multa dragoste.


#4
ralucah

ralucah

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 15 august 2005 - 00:59

Eu cred ca ar fi bine sa mai asteptati putin cu botezul, nu este asa de mare graba. Noi ne-am botezat finul nostru drag la opt luni si nu au fost nici un fel de probleme. ma gandesc ca sufletul tau este oricum greu in perioada asta si poate nu ar fi bine sa organizezi aceste eveniment atat de drag voua in perioada de doliu. Sa nu asociezi apoi inconstient botezul copilului cu un eveniment atat de tragic.


Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

#5
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 15 august 2005 - 01:32

Imi pare rau pentru veste, Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe mama ta!



Catalin




Think pink!

#6
pusichet

pusichet

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 836 mesaje

Postat 15 august 2005 - 11:02

Draga mea, eu am botezat pe nepotul meu desi eram in doliu dupa tata.
Important este sa nu faci cumatrie , dar poti sa-l duci la biserica sa-l boteze.
O sa faceti mai tirziu cumatria
Important este botezul, noi am fost l-am botezat si am facut cumatria dupa ce a facut tata un an de la deces.
te pup


#7
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 15 august 2005 - 12:13

Condoleante! Cred ca iti este tare greu, mai ales acum cand aveai mai mare nevoie de ea. Doliul tine 40 de zile, eu cred ca nu este nici o problema, totul dpinde de tine daca esti in stare sa faceti botezul. Noi am patit ceva asemanator cand trebuia sa-l botezam pe Vlad, a murit socrul meu, nu am mai apucat sa facem botezul pt. ca am vrut sa ne grabim stiind ca este tare bolnav. Dupa 3 saptamani a murit bunica sotului si dupa alte 3 saptamani a murit bunica mea. A fost groaznic, in final l-am botezat dupa 4 luni de la moartea socrului meu. Noi am facut petrecere si la inceput am fost mai retinuti, dar apoi a iesit tare bine si ne-am bucurat ca l-am botezat. Asa ca eu zic ca tu decizi, daca tu crezi ca esti pregatita sa faci botezul fa-l, nu te lua dupa gura lumii. Si ca sa fi mai linistita du-te si vorbeste cu un preot.
Va doresc multa sanatate si numai bine!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

#8
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 15 august 2005 - 14:00

Eu mi-am botezat fata la 2 saptamani de la decesul sotului meu. Stabilisem biserica, vorbisem cu parintele. Doar ca nu am mai avut petrecerea de dupa botez, ci pur si simplu o masa la care au fost prezenti doar nasii fetei si 5 rude. Nu am avut muzica. Dar cu toata durerea din suflet, m-am bucurat de botezul copilului.
Condoleante pentru moartea mamei tale.
Acum, ramane sa decideti voi daca mai asteptati sau nu cu botezul.

#9
elisor

elisor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 15 august 2005 - 15:41

Draga Tora, condoleante, imi pare rau ca s-a intâmplat aceasta tragedie tocmai acum când ai fi avut nevoie ca mama sa-ti fie alaturi, dar sunt sigura ca este alaturi de voi si va vegheaza si nu ar vrea sa fiti cu lacrimi in ochi si in suflet ci sa va bucurati de micuta faptura ce a intrat nu de mult in viata voastra.
Iti spun acest lucru pt. ca am trait momente asemanatoare când mi-am pierdut tatal si greu am trecut peste asta, dar in toate visele imi aparea si imi spunea ca "totul va fi bine puiul meu drag".
Asa ca parerea mea este sa faci cum crezi tu ca e mai bine pt. tine, cum iti dicteaza tie sufletul, pt. ca nimeni nu poate sti ce e in sufletul tau si mai ales nimeni nu are dreptul de a-ti reprosa ceva.
Daca simti ca tb. sau ca vrei sa faci botezul fa-o, fara nici o retinere, daca nu amâna-l pâna te vei simti pregatita.
Isabela, nici nu-mi pot imagina ce a fost in sufletul tau si iti doresc putere si sanatate sa razbesti prin viata!
Eli mama cu [bb] Bianca 13.06.2005 si cu Andreas 17.08.1998

elisor

#10
mariagi

mariagi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 15 august 2005 - 15:52

sincere condoleante,tora


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -