Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

job decorator


159 raspunsuri la acest subiect

#21
ionela_r

ionela_r

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 15 ianuarie 2008 - 23:13

Fetelor,ma ajutati si pe mine?

Desi este iarna si frig afara,noi ne-am mutat.
Am ales pt sufragerie mobila wenghe, canapeaua un portocaliu cu wenghe si un fotoliu. Ce culoare sa fie la covor,perdea ,draperie,lustra si eventual un lampadar?

Mobila de dormitor este"alun".Aici imi trebuie parchet,perdea,draperie,lustra si 2 veioze.




Pupici [pup]

[cit] Ionela si[8**]Dora-Ioana
Varsta Dorei
http://tickers.Ticke.../2b8c/event.png
POZE CU PITICA LA MARE
http://s189.photobuc.../z166/ionela_r/

#22
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 15 ianuarie 2008 - 23:56

Ce zici de lustra, covor, perdea culoarea untului si draperii portocalii? Pentru dormitor, mobila este inchisa, deci trebuie sa contrabalansam cu un parchet deschis, ceva tot de culoarea untului, iar accesoriile intr-un verde deschis. Mie asa imi pare logic si estetic. Tu alegi. daca vrei sa mergi pe alte culori, spune-mi si mai gandim...

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

#23
ionela_r

ionela_r

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 00:09

La sufragerie eu ma gandisem la lustra si draperii portocalii.

La dormitor ar merge cu Kaki? Am o veioza frumoasa (veche) cu abajor Kaki.

Pupici [pup]

[cit] Ionela si[8**]Dora-Ioana
Varsta Dorei
http://tickers.Ticke.../2b8c/event.png
POZE CU PITICA LA MARE
http://s189.photobuc.../z166/ionela_r/

#24
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 00:18

Da, merge cu kaki. Chiar e bine daca e mai veche veioza. Ai vreo poza cu ea? As vrea si eu sa o vad...Eu ziceam sa alegem accesorii albe in sufragerie pentru ca, combinatia asta wenge-portocaliu a devenit un fel de uniforma, toata lumea o foloseste! Mie imi plac interioarele mai deosebite de ale restului lumii. Daca insa ai ales deja portocaliul, nu te stresa. E o combinatie reusita, corecta din punct de vedere cromatic si arata foarte bine! Succes!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

#25
ionela_r

ionela_r

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 00:33

Atunci la sufragerie sa pun perdeaua si lustra albe,draperia portocaliu? si covorul?

Voi face o poza si cu veioza Kaki.

Pupici [pup]

[cit] Ionela si[8**]Dora-Ioana
Varsta Dorei
http://tickers.Ticke.../2b8c/event.png
POZE CU PITICA LA MARE
http://s189.photobuc.../z166/ionela_r/

#26
simonaros

simonaros
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 19 ianuarie 2008 - 23:48

Draga Rory, te rog spune-mi si mie daca se mai poarta pe tavane scafe sau spoturi? Sunt in mare dilema .Daca nu, atunci cum ar trebui sa-mi amenajez sufrageria(locuiesc intr-un apartament cu trei camere).

#27
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 20 ianuarie 2008 - 13:18

Simona, imi dau si eu cu parerea.
Sper sa nu se supere rory ca intru peste subiectul ei.

Eu cred ca moda cu scafe si spoturi (in tavane sau pe pereti) a trecut si nu vreau sa fiu "uricioasa" dar trebuie sa spun ca ma bucura foarte mult.
Si-o sa-ti spun si de ce: intr-un apartament de bloc, oricit de frumoase ar fi astfel de amenajari, senzatia data de reliefuri, forme din rigips este una de inghesuiala, spatiu micsorat.

Asadar, iti recomand sa renunti la ele ( desi, daca iti plac mult, mult, cred ca ar trebui sa mergi dupa gustul tau si nu al altcuiva caci tu vei fi cea care locuieste acolo si tu vei privi zilnic interiorul) si sa cauti un design aerisit, cu zugraveala simpla ( in culorile dorite) iar acel "chelcashoz" care sa personalizeze locuinta sa-l obtii cu ajutorul alegerii unui mobilier mai sofisticat (sau mai de calitate), a unor accesorii spectaculoase etc.

Investeste banii pe care i-ai cheltui cu scafele si spoturile in calitatea celorlalte obiecte si astfel apartamentul tau va fi "la moda" tot timpul!




www.helpsonia.com


#28
leistra

leistra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 00:15

Mai fetelor, da' ce aveti mai toate cu portocaliul?

Citesc si eu pe aici din cand in cand si vad ca toata lumea e inclinata sa aleaga portocaliul si mi-e greu sa inteleg de ce, cred ca cel mai bine se potriveste sa alegi unele obiecte de decorat in aceasta culoare daca vrei sa mai inveselesti atmosfera, dar mai mult de atat nu inteleg.

Am vizitat aici multe case si apreciez gustul olandezilor (al celor pe care ii cunosc) si pana acum chiar nu am vazut sau auzit de atata portocaliu. Inteleg ca fiecare e cu gusturile lui, dar atata portocalui?

http://s243.photobuc...2/adinaleistra/

mamica de balenica Elena

#29
almo

almo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 721 mesaje

Postat 24 ianuarie 2008 - 00:59

rory ma bucur f mult ca existi si ca esti asa draguta sa ne dai sfaturi. Am si eu nevoie de sfatul tau.
In sufragerie am canapele piele albastru inchis (indigo) iar zugraveala, peretele din spatele canaplei mari care are si geam pr e zugravit verde, iar restul peretilor sunt albi. Covorul e bleumarin cu bordura crem, masute de sticla. Te rog sa-mi sugerezi ce ar trebui sa schimb in sufragerie, ca mi se pare camera asa de rece. Sunt dispusa sa schimb orice de la zugraveala, covor, masute...mai putin canapelele. As dori sa cumpar si o peredea pe peretele din spatele canapelei. Ce culoare sugerezi?
Daca ma gandesc sa iau ceva piese de mobilier, ce fel (sticla, lemn) si ce nunata sa fie?
multumesc anticipat


Album
http://picasaweb.google.com/adrian.alb


#30
goanga23

goanga23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 24 ianuarie 2008 - 01:52

Draga almo,

mai intai ii cer scuze lui rory76...m-am bagat pe subiectul ei.Am participat si eu mai demult cu sfaturi in design, am pus si niste poze cu casa mea , in fine, n-am mai aparut pentru ca intre timp am primit un job in domeniul care ma pasioneaza asa ca nu am mai avut timp sa stau pe forum.

Revenind la subiect, daca poti, pune o poza cu sufrageria . Asa iti putem da sfaturi mai usor .

In principiu, eu as renunta la peretele verde , poate chiar as vopsi toti peretii intr-un un galben cald , apoi as pune niste pernute deschise la culoare, o combinatie de culori calde, pe canapele (o sa -ti trimit niste linkuri ca sa-ti faci o idee)si alte accesorii pe masute etc.Nu cred ca e necesar sa renunti la alte piese de mobilier decat in cazul in care te-ai plictisit de ele si ai vrea o schimbare mai importanta. De asemenea , niste poze cu familia ta puse in niste rame deosebite pot schimba atmosfera.
Pe de alta parte, eu sunt o mare adepta a plantelor de interior , asa ca as pune o planta mare , intr-un colt (asta daca ai spatiu) intr-un ghiveci mai deosebit. De obieci plantele, tablourile (poze ) si cartile schimba radical atmosfera intr-o casa.
As putea sa-ti spun mai multe insa cred ca ar fi bine mai intai sa ne dai tu niste detalii, ce stil preferi (minimalist, modern, clasic, traditional, french country, english cottage etc etc) , ce culori iti plac, ce forme etc.
Eu iti voi trimite un pm cu adresa mea de email daca vrei sa mai corespondam pe aceasta tema. N-as vrea sa o supar pe rory ale carei sfaturi mi s-au parut foarte interesante. Sper sa apara si ea si sa te ajute.


Cu bine ,
Andreea[flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -