Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

job decorator


159 raspunsuri la acest subiect

#11
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 22 noiembrie 2007 - 18:58

Draga Sense, ma gandesc ca ai doua culori de baza acolo - portocaliu-caisa si visiniu. Nu stiu ce culoare are podeaua, dar iti dau cateva sugestii: avand in vedere ca ai folosit doua culori analoage va trebui sa gasim o culoare complementara cu una din cele doua. de aceea, ma gandesc la niste perdele crem dar draperiile sa le luam in verde kaki sau verde praz. Daca vrei sa nu ai ceva ce au altii, asta e. Si apoi repeti verdele acela pe care il alegi in corpurile de iluminat, in obiecte decorative...stii tu. Ma gandesc , ca o lustra verde praz arata tare bine si imprastie o lumina placuta...Spune-mi cum a iesit...

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

#12
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 24 noiembrie 2007 - 15:19

Rory[flo], te rog sa ma ajuti si pe mine cu o idee de amenajare dormitor.
Datele:
Culoare pereti: verde deschis-nuanta kaki;
Perdele bej cu reflexe kaki si frunze aurii;
Draperii -kaki.

Nu-mi place cum arata si as vrea sa schimb ceva. Mobila e culoarea brad.
N-as vrea sa zugravesc, ma gandeam sa lipesc niste tapet pe peretele cu fereastra, eventual si in dreptul patului matrimonial.
Intrebarile care ma framanta:
Ce culoare sa aiba tapetul?
Ce fel de veioze sa pun deasupra patului matrimonial?
Ce alte elemente de detaliu (ex. culoare cuvertura, perne etc)
Imi trebuie ceva care sa "incalzeasca"...
Multumesc anticipat.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)


#13
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 24 noiembrie 2007 - 23:38

Draga Erica, eu ma gandeam ca peretele cu fereastra e deja incarcat cu perdelele cu frunze aurii si cu draperiile, care sunt o incadrare perfecta a ferestrei si un centru focal al camerei. Sa ne concentram pe un alt centru de interes, cum ai sugerat tu deasupra patului. Merge acolo sa lipim tapet, chiar am vazut un tapet cu niste frunze mari kaki,in relief cumva, de fapt era doar o impresie, tapetul era auriu, iar florile alea stilizate pareau in relief. Arata super, ce mai!!! Daca vrei in schimb sa adaugi putina culoare si veselie hai sa cumparam niste veioze portocalii sau galbene electric, o cuvertura de pat tot galbena sau portocalie, depinde de veioze. Acum te las pe tine sa te hotarasti daca va fi portocaliu sau galben. gandeste-te ce iti place mai mult: portocala sau lamaia??? Poti sa cumperi chiar si un copacel lamai sau portocal si sa il fixezi intr-un colt al camerei. Frunzele lui vor emana un miros foarte cool pentru dormitor. Succes!!!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

#14
vulpitzayam

vulpitzayam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 26 noiembrie 2007 - 14:49

Rory , as vrea sa ma ajuti si pe mine.Am o casa in constructie si ma chinuie foarte tare ideea culorilor pe care le voi avea.Mie imi plac foarte mult culorile tari , cum ar fi mov - aubergine , rosu , turquoise , verde . Insa , eu as vrea sa le am pe toate :d.Ma gandeam sa fac in urmatorul fel : sa fac peste tot crem cu negru , iar apoi , in fiecare camera , accente de rosu , mov , galben ...etc.

Stiu ca mai simplu ar fi sa fac peretii albi , insa nu ma incanta ideea.Adaug ca as vrea sa fac si niste chestii pe pereti in accente.

Ce zici , am gandit bine sau mi-ai putea da o idee mai buna?PUP



My pictures



#15
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 26 noiembrie 2007 - 18:08

Rory, multumesc frumos. Esti o bomboana!
Cred ca stiu la care tapet te referi, l-am vazut si eu in Bricolaj si cred ca s-ar potrivi. Dar tu cum zici sa-l pun: exact cat tine patul sau pe tot peretele cu patul?
Desi imi place mai mult portocaliu, parca se potriveste mai bine galbenul cu verde-kaki.
Si inca o intrebare: ce stil de veioze si lustra/aplica zici tu ca s-ar potrivi? Eu inclin spre ceva modern, dar discret.


Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)


#16
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 26 noiembrie 2007 - 21:18

Erica, suna tare bine ceea ce vrei sa faci in dormitor! Te rog sa ne arati si poze cand termini! Succes cu amenajarile!



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Poze din NOV-DEV



***Diverse utile pt bebici***

#17
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 27 noiembrie 2007 - 10:20

V.Erica, eu ma gandeam sa pui tapetul atat cat tine patul ca sa evidentiem centrul de interes al camerei, care este patul ( evident, vorbim despre un dormitor...). Cand vei aprinde veiozele seara se va vedea fain de tot. Pentru dormitor as alege veioze cu abajur galben cu niste dungi verzi-kaki, cu lumina mai slaba...Piciorul veiozei poate il gasesti in culoarea bradului, sa mearga cu restul mobilei.Ceva stilizat, eu stiu, nu stiu daca merge ceva geometric, mai degraba ceva in linii curbe, sinuoase. Iar lustra merge ceva stil clasic, adica , cu un singur brat si tot cu abajurul galben. Daca iei astea din acelasi loc, e posibil sa gasesti corpuri de iluminat asemanatoare...Hai ca abia astept sa vedem ce iese!!!Te pup, succes!!!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

#18
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 27 noiembrie 2007 - 10:39

vulpitzayam , ma gandesc, in cazul in care iti plac aceste culori puternice, este bine sa la alegi pentru camere care invita la miscare, la bucatarie, la baie, de exemplu, pe hol, in nici un caz in dormitor, unde vrei sa te relaxezi, sau in camera de zi. Ele sunt obositoare daca le vezi in cantitate mare, cum ar fi peretii unei camere. Bineinteles ca putem alege o culoare neutra, cum ai zis tu crem, la fel de bine merge si culoarea oului de rata,sau bleu sau culoarea oceanului, turcoazul ala deschis de tot,ce culori mi-ai zis tu sunt culori reci, deci vom merge pe o gama rece. daca alegi culoarea asta pentru pereti sa zicem ca alegi si gresie si faianta in culoarea peretilor, si alegi tot ce inseamna accesorii in culorile tale preferate, respectand o culoare pentru o camera- dormitorul aubergine(cuvertura, veioze, perdele, draperii,covor, etc.), living room in rosu (la fel, tapiterii, draperii, masuta cafea, pernute). Trebuie sa te gandesti bine ce pui pe jos in camerele in care nu va fi gresie.Ma gandesc la un parchet cum e cel de bambus - avea la Bricostore, vad ca esti din Constanta- sau ceva parchet deschis, in culoarea peretilor. Depinde ce impresie vrei sa apara in camerele acelea. Desi, eu in locul tau, eu as face peretii turcoaz in bucatarie de exemlu si as alege o mobila galbena si accesoriile mov. Dar eu sunt mai zbanghie...prea multa nonculoare e in jurul nostru...
Te pup, succes!!!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

#19
vulpitzayam

vulpitzayam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 27 noiembrie 2007 - 17:00

Rory , ms mult.Esti o super draguta.Ideea e ca in mare , suprafata va fi cu parchet , ceva foarte deschis , ma obsedeaza praful si urmele care raman de la mop.

Alta problema......parterul nu prea are usi , va fi o sngura usa la baie , astfel incat am intrare in hol in 3 camere....dinning , living si birou.Ma gandesc sa nu fie cacealma , chiar daca holul il fac cat se poate de neutru...in birou as vrea accente de verde , in living mov , iar dinning ceva cu rosu...offfffff...mare dilema.





My pictures



#20
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 27 noiembrie 2007 - 19:24

Deci, pana la urma, pe pereti vrei culorile astea sau doar in accente? Ar fi mult mai bine sa vad spatiul asta, unde ai casa? Depinde mult de cum vine lumina ziua, de care zona e in stanga intrarii, care e in dreapta, unde vine lumina intai, in ce zona a casei? Baia unde e situata in planul casei? Am facut o mica schita ca sa imi dau seama cum vine, dar e destul de greu fara sa vad cu ochii mei. Ai un plan al casei? Poate mi-l trimiti pe email sau ne intalnim undeva, nu esti din Constanta? Culorile astea pe care mi le-ai zis - mov, verde si rosu sunt complementare si trebuie sa ai mare grija cum le dozezi, ca sa nu iasa o nebuneala, mai ales ca nu ai usi la camere...Hai poate ne vedem la o cafea! te pupik.

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -