Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

job decorator


159 raspunsuri la acest subiect

#151
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 19 octombrie 2009 - 22:58

Asa ceva cum spui tu a facut matusa-mea! A iesit asa, frumos, estetic, dar cam prea tern! Ea are si toata mobila wenge, si parchetul/gresia wenge. Singura pata de culoare este cremul...e, si acum, dupa ce a bagat bani cu lopata in apartament, nu ii mai place! O deprima! De asta spun sa alegi o pata de culoare, un portocaliu, un verde, macar in accesorii-pernute, corpuri de iluminat, lumanarele, perdele,din astea...Acum am vazut ca ai zis perdeaua alb cu maron, las-o asa, daca ai aluat-o, dar ia macar celelalte accesorii mai colorate, nu o sa regreti! Daca mai ai dileme, spune-mi...

"Trust no one!"

#152
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 20 octombrie 2009 - 14:25

Ce culoare canapea ,la pereti galben deschis,o culoare calda,mobila stejar,covor cu diverse nuante de crem si caramiziu spre roscat.Ma gindeam culoarea untului.E bine?


dulcetica

#153
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 20 octombrie 2009 - 18:24

Nuanta de roscat din covor, pentru canapea. Culoarea untului nu cred ca merge, daca ai pereti galbeni. Tb aleasa o culoare in contast cu peretii, dar oarecum in ton cu altceva din incapere (si cum ai dat detalii despre covor....

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
http://www.dropshots.com/dochia

#154
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 20 octombrie 2009 - 18:51

Janib, eu am combinatia de care vorbesti si tu in living si bucatarie: parchet wenge, gresie asortata, faianta-doar un brau inchis la culoare, pereti albi si usi nuc inchis. Inca n-am reusit sa si amenajam, dar avem idei, iar Rory, are dreptate: rosu e cam mult. Eu mi-ash dori mobila alba, scaunele le-am vopsit deja in lila-mov si arata spectaculos. Si ne-am propus sa luam draperiile de un verde crud si covorul rosu. Initial am fi vrut draperii cu flori predominant rosii pe fond alb, dar fiind prea scumpe si noi avand multe geamuri, am renuntat.
Rory, la atata wenghe cat am si eu, mobila alba cum imi propun (in bucatarie), draperiile predominant rosii(cu floricele, frunzulite), cu nuante de gri si maro metalic ar fi cam obositor cred eu si un pic prea clasic, nu? Intreb fiindca in capul nostru, au ramas doua variante: draperiile rosii de care vorbeam (nu-ti imagina un rosu turbat ci un rosu inchis combinat cu gri si maro metalic), la care ar merge un covor discret crem cu floricele mici, rare, rosu inchis; sau varianta: draperii de culoare verde crud+ covor rosu aprins (sotul meu are mari dubii la covorul rosu-am vazut eu unul in catalogul Ikea, care ar merge la fix).

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
http://www.dropshots.com/dochia

#155
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 20 octombrie 2009 - 19:52

Dulcetica, Bee are dreptate, cauta roscatul din covor sa il iei pentru canapea...daca mai ai si alte culori acolo, zi, daca nu ori roscat ori verde, ori portocaliu, ori chiar si galben-soare, oricum trebe o culoare calda.
Bee, inteleg ca ai scaunele vopsite in mov,( super idee!-unde ai gasit vopsea mov??) si vrei sa iei un covor rosu? De ce ai ales rosul, daca ai optat deja pentru scaune mov? Adica gandeste-te cate culori vei avea :
1.wenge
2.crem-alb
3.mov
4.verde
5.rosu
Nu ai gasit vreo perdea verde cu mov? Si iei si un covor verde...asta ca sa ai o oarecare unitate si sa nu para ceva rupt si lipit acolo...[flo][flo]

"Trust no one!"

#156
janib

janib

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 20 octombrie 2009 - 23:23

Pana la urma ne-am hotarat asa: mobila bucatarie sau ortocaliu sau verde sau alb. ( e asa de mult "sau" pentru ca inca nu sunt suta la suta decisi de nunata... asteptam ziua de sambata sau duminica sa vedem ce merge cel mai bine cu nunata noastra de wenge). Canapeaua living alba-crem cu pernite de nuanta bucatariei ( binenteles ca daca ne vom hotara pentru nuanta de alb la bucatarie aceste vor avea diferite nunate), perdeaua alba cu inserti de portocaliu sau verde... depinde...
Cand vom fi decisi intr-un final va vom spune ..... si binenteles vom pune POZE.

Pupici la toate mamicile cu idei si binenteles la decoratoare.

jb

#157
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 21 octombrie 2009 - 00:07

Chiar abia astept sa vad si poze!!!
Pupici si spor la treaba![pup][pup]

"Trust no one!"

#158
cristicross

cristicross

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 03 noiembrie 2009 - 00:48

Am vazut ca multe fete si-au luat mobila alba la bucatarie. Cum se comporta, e suferitoare sau tb stearsa permanent? Cum aveti alb lucios sau mat?

Rory, te rog si eu cu un sfat. Am faianta crem in bucatarie, pe jos nu am pus nimic inca, adica am o gresie maro roscat, dar copii sunt mici si am sa pun un linoleum.As vrea sa fac o mobila bordo (jos) cu blat alb si mobila alba sus (la corpurile suspendate). crezi ca ar merge?
ambele nuante de mobila le vreau mate, ca am inteles ca mobila lucioasa e mai dificila se vad toate amprentele pe ea, desi mie mi-ar placea tare mult, dar vreau sa fie cat mai usor de intretinut.
Blatul alb, din ce material ma sfatuiesti sa-l iau ca sa nu se pateze, sa nu se zgaraie?
Multumesc mult.

cris

#159
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 26 iunie 2011 - 15:06

Mai intra cineva pe aici? Rory mai esti pe aici, mai ai timp de ceva sfaturi?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -