Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sa ne amintim de cei "plecati" vesnic (2)


243 raspunsuri la acest subiect

#11
serenity

serenity

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 199 mesaje

Postat 02 decembrie 2007 - 02:40

Buna seara tuturor va spun cu mari lacrimi , am citit o parte din posturile voastre si am simtit o mare durere pentru fiecare dintre voi .
Ingres am privit pe Mihai pe slide.com , imi pare atat de rau pentru el si pentru voi .
Lore , Lia Maria , Gonghy , Ellinia , Aka , Ramyteo si tuturor va spun din inima sincere condoleante . Eu am aprins o candela pentru ai mei care nu mai sant printre noi si in acelasi timp m-am gandit si la cei despre care ati scris atat de frumos . Multe ganduri bune si vesnica amintirea lor , de la

Alexandra , mamica lui Mihaita[flo]

****
Cine din voi este fara de pacat , arunce cel dintai cu piatra
( Ioan 8. 1-7)





#12
soanso

soanso

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.244 mesaje

Postat 02 decembrie 2007 - 15:46

quote:
Originally posted by lore03
Salutari la toate fetele.Vad ca ati cam disparut.Vin sarbatorile ,voi cum va simtiti?Eu ma pregatesc de parastas ,pe 8 decembrie ii fac parastas de 6 luni.Timpul trece ,ranile sufletului meu sunt la fel de adanci.Te iubim tati si ne este foarte tare dor de tine .Apropo ,daca ma puteti ajuta cu sfaturi pentru parastas ,ce trebuie sa pregatesc ,mai ales ca am pus si crucea la mormant si preotul o sa vina acolo sa o sfinteasca.
mda ,asa e am cam disparut ,sarbatorile tb sa aduca cu ele liniste,bucurie,pace in suflete, e adevarat ca pt multe dintre noi tristetea pierderii cuiva drag nu se stinge niciodata si cu atat mai mult nu de sarbatori cand ne-am dori sa fie alaturi de noi ,dar viata tb sa mearga mai departe cu bune cu rele cu tristeti si suparari ,nu putem ramane pe loc nu ar fi drept .lore03 ,nu stiu ce sfat sa-ti dau dar poate ar fi mai bine sa intrebi preotul ce obiceiuri si ritualuri sunt in zona voastra legate de parastas.tb sa fii tare si sa mergi mai departe pt fetita ta.multa putere si o imbratisare sincera.SOSO (20 dec 2005)COMOARA MEA

#13
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 02 decembrie 2007 - 16:55

Nu am disparut doar ca nu am mai scris, uneori cuvintele sunt de prisos. Am intrat insa zilnic sa vad ce mai faceti voi. Eu, asa cum era de asteptat, nu imi doresc nici o sarbatoare, magia Craciunului a disparut, nu suport cand vad luminile aprinse pe strada in oras in semn de sarbatoare....toate imi amintesc de nenorocirea mea, de tristetea din sufletul meu, chiar nu ma pot bucura. Nu vreau decat sa treaca odata toate sarbatorile astea, sa vina un an numai cu bucurii, in care sa nu se intample nimik rau nimanui. Atat vreau de Craciun si de Anul Nou - sa fie un an fara suferinta. Poate Mosul va pune sub brad dorinta asta. Pe 6 decembrie ar fi trebuit sa o sarbatorim pe mama de ziua numelui, i-as fi cautat saptamana asta un cadou, nu as fi stiut ce sa ii iau dar pana la urma as fi gasit ceva dragut. Acum o sa stiu sigur ce sa ii iau, pt prima oara!...un buchet frumos de flori, o crenguta de brad si o lumanare. Ce pustiu e fara ea! Cat de dor imi e de tine mamica draga!

Lore, acum imi dau seama ce simti mult, mult mai bine. Am trait o experienta asemanatoare cu a ta, cu exceptia faptului ca nu eram direct implicata, doar ca era un prieten care a murit recent intr-un accident de masina si a lasat o sotie tanara si o fetita de 5 ani. Am fost socata pt ca il cunosteam. e groaznic si realizez acum mai bine ce simti tu. Fii tare in continuare pt fetita ta draga, traieste pt ea si fa-o sa nu se simta singura niciodata. Si ai mare grija de tine de sanatatea ta pt ca laura are nevoie mai mult decat oricand de tine.
Legat de parastas, nu stiu cum e in zona voastra, dar stiu ca la 6 luni se dau si haine de pomana, care se sfintesc la biserica, e rugaciune speciala. In rest nu e nimik special, mergi cu coliva, vinul si capatul la biserica la slujba parastasului, apoi la mormant si apoi masa sau imparti la cateva case (asa e la noi). La voi se pune cruce la mormant la 6 luni, e vorba de crucea din marmura? sau cum? (sunt doar curioasa).

Va sarut pe toate si va astept aici sa ne mai descarcam de povara asta.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

http://community.web...om/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

#14
CrisaS

CrisaS

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.942 mesaje

Postat 02 decembrie 2007 - 19:02

Crinutz, ce mai faci?Te pup si va pup pe toate fetelor!![pup]
Am vazut ca ai scris cu tristete despre sarbatorile de iarna si despre Craciun in special.Exact asta simt si eu si mi-e groaza ca se apropie si ca voi fi suparata si nervoasa iar ai mei de aici nu ma vor intelege.
Mi-e groaza , abia astept sa treaca sarbatori si Craciun si tot!!
Anul trecut de Craciun a fost cumplit dar ERA ACOLO!!!
Am vorbit ieri cu tatal meu si l-am ''rugat'' sa se duca la cimitir...desi nu mai e cazul s-o fac , ca stiu ca se duce nu stiu ce mi-a venit.Si a inceput sa planga si mi-a spus cum poti sa-mi spui asa ceva cum sa nu ma duc?A fost nevasta mea 38 de ani chiar crezi ca nu ma duc?
El e mai aerian asa si ma gandeam ca nu intelege chestiile astea.Dar se pare ca e mai afectat decat pare.
Slava Domnului ca o mai are pe maica-sa (are 83 de ani!!) si va merge acolo sa faca sarbatorile cu ea.Ne-am dezbinat, s-a dus naibii ce era frumos.Nu-mi vine sa cred nici acum..sincer.E asa o curva viata astaaaa cred ca e cea mai mare curva!!!
La noi pomenile se fac asa...pomana imeniat de dupa inmormantare(3 zile) apoi la 9 zile...care a fost cumulata cu cea de 20 parca si la 40 de zile am facut ''casa de dat de pomana''.Adica am luat pat , scaune , masa , cu lenjerie perna plapuma, covor , pe masa am pus ce m-au invatat femeile alea...plus ca am dat la fiecare pomana saci intregi de haine.
Mama era o femeie eleganta si avea foarte multe haine de buna calitate.M-am bucurat cind am vazut ca doamnele respective le poarta.
Va pup si numai bine,
Crisa

Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina;sub pasii tai care urca ele se vor inmulti la nesfarsit!!
http://tt.lilypie.com/pgKAm5.png

#15
gonghy

gonghy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 03 decembrie 2007 - 14:03

quote:
lore03
nou venit

Apropo ,daca ma puteti ajuta cu sfaturi pentru parastas ,ce trebuie sa pregatesc ,mai ales ca am pus si crucea la mormant si preotul o sa vina acolo sa o sfinteasca.



Lore draga mea,am observat ca esti si tu din Timisoara ca si mine.
Am avut si noi acum nu demult pomana la bunicii mei si noi am facut mormantul tot din ciment,cu cruce cu tot si am vrut sa facem pomana la cimitir ca sa sfinteasca preotul mormantul,crucea,mancarea,coliva tot ce e necesar la pomana.
Am avut pungi facute din ceva dulciuri,fructe,colacei si cate 1 pahar cu coliva in fiecare punga.
Coliva mare pentru preot,colacii pentru preot si cel care canta cu el(nu stiu cum ii spune),sticla cu vin si c-am atat pentru preot.....aaaaaaa si lumanari(2 buc dinalea mai mari) si am legat cate un prosop la fiecare lumanare. Na....astea raman iar la preot.
Noi am luat de acasa o fatza de masa,numa sa nu fie colorata (curcubeu),asa mai simpla si aia o pui peste mormant si peste fata de masa asezi coliva si pungutzele de pomana,sticla cu vin.
Trebuie sa faci mancare de post,pentru ca suntem inca in post pe 8 decembrie...faci fasole batuta,sarmale cu ciuperci sau ce crezi tu ca va place voua.Sper ca te-am lamurit cat de cat.
Va [:X][:X] pe amandoua si fii tare pentru [zana] cea mica.

Dumnezeu sa-l odihneasca pe Vio acolo unde e!



http://forum.desprec...?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.web...com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

#16
lore03

lore03

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 03 decembrie 2007 - 21:36

Gonghy iti multumesc pentru sfaturi,chiar mi-au fost de folos.Maine vorbesc cu preotul si poate imi mai spune si el ce trebuie sa fac.
Am citit povestea fetitei tale si seamana foarte mult cu a Laurei.Prin aceleasi situatii am trecut si eu.Doar ca eu a trebuit sa astept 6 ani sa o am pe Laura.Chiar seamana izbitor de mult.
Sa ne traiasca fetele si sa fie sanatoase.
Iti multumesc inca o data si va pup.


#17
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 22:50

Lore,te invitam sa ni te alaturi aici

hai la noi, o sa incercam sa te facem sa te simti cumva mai bine...

[grup] [pup]









pretty woman



" Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici! "



#18
lore03

lore03

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 09 decembrie 2007 - 14:46

Ieri am facut parastasul.Foarte trist.Ma durea sufletul cand preotul spunea ca aici odihneste Vio.Nu este drept,era prea tanar si prea bun sa moara .Il iubesc atat de mult si nu ma pot impaca cu gandul ca nu il voi mai vedea vreodata,ca nu o sa mai imi spuna niciodata ca ma iubeste ,ca nu o sa ma stranga niciodata in brate sau ca nu o sa fie langa Laura cand va avea nevoie de el.


Gongy, ai avut dreptate cu parastasul ,a fost asa cum imi spusesei tu.Iti multumesc inca odata pentru sfaturi.

Laina ,ce mai faci?Nu ai mai scris demult la acest subiect.
Va salut pe toate si va doresc numai bine.[pup]



cristetil

#19
soanso

soanso

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.244 mesaje

Postat 09 decembrie 2007 - 16:24

lore03,sunt convinsa ca a fost un moment trist ,eu de fiecare data cand ajung la mormantul tatalui meu ma intristez asa tare si plang si am o senzatie de goooool imens.

cred ca e greu sa treci prin asa ceva ,of Doamne de ce a trebuit sa-l ia asa tanar ????asa de tare m-a impresionat povestea ta....dar trebuie sa fii tare si sa mergi mai departe pt fetita ta sa zambesti chiar daca in sufletul tau e tristete si amar si incearca de dragul fetitei tale sa faci in asa fel incat sarbatorile de iarna sa ii aduca bucurie si nu doar tristete,fa-i bradut ,impodobeste casa,pune colinde ,si cam tot ce facea-ti cand era si Vio alaturi de voi ,e parerea mea si nu te supara ca ti-am sugerat asta. o imbratisare virtuala.



SOSO (20 dec 2005)

COMOARA MEA



#20
lore03

lore03

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 09 decembrie 2007 - 17:24

quote:
Originally posted by soanso
lore03,sunt convinsa ca a fost un moment trist ,eu de fiecare data cand ajung la mormantul tatalui meu ma intristez asa tare si plang si am o senzatie de goooool imens.cred ca e greu sa treci prin asa ceva ,of Doamne de ce a trebuit sa-l ia asa tanar ????asa de tare m-a impresionat povestea ta....dar trebuie sa fii tare si sa mergi mai departe pt fetita ta sa zambesti chiar daca in sufletul tau e tristete si amar si incearca de dragul fetitei tale sa faci in asa fel incat sarbatorile de iarna sa ii aduca bucurie si nu doar tristete,fa-i bradut ,impodobeste casa,pune colinde ,si cam tot ce facea-ti cand era si Vio alaturi de voi ,e parerea mea si nu te supara ca ti-am sugerat asta. o imbratisare virtuala.SOSO (20 dec 2005)COMOARA MEA
Iti multumesc pentru imbratisare[pup]Asa o sa si fac ,dar tristetea o sa ramana in sufletul meu.M-au invitat prietenii sa merg la ei de Craciun dar prefer sa stau acasa sa fim doar noi si Vio de acolo de sus .Ma doare sa ii vad pe altii cum se bucura iar el nu este acolo.Am vazut ca esti din Cluj ,si noi am fost de multe ori in Cluj si am amintiri foarte frumoase .Eu chiar ii spuneam lui Vio ca daca ar fi sa ma mut din Timisoara ,Clujul l-as alege.Foarte mult ne placea la amandoi.Stiu asa bine strazile incat daca inchid ochii ma vad acolo.Si eu iti trimit o imbratisare de aici din Timisoara[hia]cristetil


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -