Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!


151 raspunsuri la acest subiect

#11
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 17 august 2005 - 18:55

nu facem si noi o listuta?


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

[loveyou] Cristina & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)




#12
mireaf

mireaf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 18 august 2005 - 21:17

Dragi mamici de micuti
In primul rand va felicit ca aveti copii sanatosi si va doresc multa sanatate si numai bucurii in continuare!

Ma scuzati ca ma bag si eu in discutia voastra, sunt o mamica a unei fetite de aproape 2 ani si acum sunt insarcinata cu gemeni. Sunt in 33 sapt si la echo mi-a zis ca amandoi au cate 2kg. Mi-e tare frica sa nu nasc prematur pt. ca nu mai pot duce atata greutate. Simt ca nu mai rezist prea mult, ma apasa f tare sarcina si abia ma mai pot deplasa. Stau mai mult in pat.

Spuneti-mi va rog, din experienta voastra cum este daca se nasc prematur: trebuie sa stea mult in incubator , cum a fost in spital (cum ii hraneati, schimbati, etc.). Au grija de ei sau trebuie sa imparti bani in stanga si-n dreapta sa aiba grija de ei?
Va rog mult daca puteti sa-mi dati mai multe informatii, sunt tare ingrijorata.

Va doresc numai bine
Florentina [gravi](33+) si fetita Alexandra
http://community.web...ser/alexuta2003

#13
madalinad

madalinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 19 august 2005 - 10:56

florentina,
felicitari - esti mama eroina!! mai rezista un pic, poate e doar o impresie de a ta ca vei naste mai devreme. copiii stau la incubator in functie de starea lor de sanatate. serban a stat 2 zile la oxigen, dar l-au tinut in incubator toate 17 zile cat am stat in spital. statea saracul acolo, imbracat bine si cu scufie in cap, era rosu ca racul - inclin sa cred ca statea colo degeaba! evident ca acs am renuntat imediat la caciulite si incubator n-aveam, si i-a fost numai bine... mentionez ca avea 2 kg cand l-am dus acasa, si era iarna. de hranit - ma mulgeam la ore fixe; la inceput a fost hranit de asistente, apoi de mine cateva zile si iar de asistente. tot ele il spalau (??) si schimbau, respectiv un singur pampers pe zi, in conditiile in care eu aveam un sac... in rest - cum stii probabil de la prima nastere... asistente mai dragute si mai scarboase, spaguta la ordinea zilei... important e sa fie copiii sanatosi, ca restul se uita cand ajungi acasa! acolo se schimba totul, si mai ales nu uita sa tratezi copiii ca pe unii normali, chiar daca se intampla sa vina inainte de termen, pentru ca in continuare totul decurge ca si la cei nascuti la termen. sigur ca am plans in spital, ca m-am suit pe toti peretii, ca n-am crezut ca o sa fie vreodata mai mare decat un pisoi... ehei, am uitat de mult! sarcina usoara in continuare si fruntea sus!

madalina
http://pg.photos.yah...m/ph//my_photos

#14
mireaf

mireaf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 19 august 2005 - 16:28

Madalina, multam tare mult de incurajari! Poate e paranoia mea ca nasc mai devreme sau cine stie, faptul ca sunt asa neputincioasa.

M-au impresionat tare mult povestile nasterii micutilor vostri, chiar ati trecut prin momente grele, dar acum sunteti mamici fericite.
Nu m-am gandit niciodata sa fac diferenta intre un copil prematur si unul nascut la termen. Copiii sunt un dar de la Dumnezeu, indiferent cum se nasc.
Si apoi, sunt asa de frumosi, Serban al tau are niste ochi teribili!

Va pup si o sa va scriu cand nasc
Numai bine la bebici!
Florentina [gravi][bibe][bibe](33+) si fetita Alexandra
http://community.web...ser/alexuta2003


#15
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 19 august 2005 - 18:54

NE VOTATI SI PE NOI:[flo][flo][flo]

http://www.tiffanyshop.ro/kids/

(VLAD MIHAI MUNTEANU)

incercam sa ne mentinem printre fruntasi, chiar daca unii voteaza fraudulos[xx(] (este un subiect la Zona Zoster).
asa ca fac si eu lobby pe unde pot (printre prieteni[flo])!

cu scuze pt. off-topic.


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

[loveyou] Cristina & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)




#16
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 19 august 2005 - 19:03

Florentina - iti doresc sa mai rezisti macar doua-trei saptamani.

din spital, ce sa-ti povestesc...tot asa, ma mulgeam la ore fixe; unele asistente erau mai bune, altele mai afurisite.
cu toate trebuie sa fii diplomata, ba chiar draguta.
vezi ca Vlad avea la inceput portie de lapte, mai mare de la o zi la alta cu 10 ml; si vreo doua zile mi l-au tinut la portia veche, ca au uitat sa se uite in fisa la ce-a scris doctorita si apoi sa completeze in cartonasul de la patut!
el a stat doar doua zile la incubator;
de spalat/schimbat - ele se ocupau; mai spre sfarsit, cand mi l-au dat cu mine intr-o rezerva, au inceput sa-mi arate si sa ma lase si pe mine sa-l schimb de scutec.

numai bine si sa ne tii la curent!


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

[loveyou] Cristina & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)




#17
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 19 august 2005 - 19:13

Pupici esentelor si mamicilor curajoase!!! [flo]

Noi ne-am intors de la munte unde am stat 2 saptamani./ Frumos pentru bebe tare plicti pentru mami!! Ne -am simtit foarte bine, mai putin azi cand am revenit acasa si bebe a avut niste dureri de burtica cel mai probabil de la constipatie cu care ne luptam de cand ne-am diversificat.

Raportam la 8 luni si 4 zile 7,3 kg si 70cm (dupa masuratoarea mea). Altfel: ne ridicam in fund, in picioare, mergem de manutze de vreo 3 saptamani (cu greu ma mai dezdoi de spate, mai ales ca am ambitie si nu-l pun in premergator) si inca nu are nici un dinte.

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

#18
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 24 august 2005 - 14:55

buna ziua!

stiu ca sunt cam off-topic, dar imi votati si mie esenta (VLAD MIHAI MUNTEANU) aici: http://www.tiffanyshop.ro/kids/!

suntem pe ultima suta de metri!

multumim![flo][flo][flo]


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

[loveyou] Cristina & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)




#19
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 24 august 2005 - 23:35

Herra este absolut mortala esenta ta. Chiar mai fusesem pe site sa votez si il remarcasem ca fiind tare frumos!!! Din pacate nu m-au mai lasat sa votez, nu stiu de ce...

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

#20
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 25 august 2005 - 19:32

quote:
Originally posted by ana maria

Herra este absolut mortala esenta ta. Chiar mai fusesem pe site sa votez si il remarcasem ca fiind tare frumos!!! Din pacate nu m-au mai lasat sa votez, nu stiu de ce...

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!



MULTUMIM! [flo]

nu se poate vota decat de trei ori intr-o zi.
uneori se mai blocheaza, dar isi revine...


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

[loveyou] Cristina & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -