Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (6)


161 raspunsuri la acest subiect

#51
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 14 august 2005 - 00:43

Gandacel,e super cartea![olala]
Irina,eu n-am fost niciodata la Prohodul Maicii Domnului.Poate ne spui la ce ora e si sper sa ajung si eu.[pup]

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#52
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 14 august 2005 - 01:31

dragele mele dragi,



dimineata devreme plecam la mare.Poate mai reusesc sa intru de vreo doua ori de-acolo, dar in principiu.vreo 3 sapt dispar.



sunt un pic trista ca vreau la manastirea techirghiol....da n-am sanse,decat daca ploua in vreo zi, altfel nu ma duce sotu[q]



(sigur o sa ploua odata in 3 sapt, nu?[olala])







Va imbratisez, va multumesc pt dimineata superba si sper sa ne revedem in curand in forumula maaaare!!!





Ana,te rog sa nu ma invidiezi prea tare ca merg acu in locu tau preferat!!



uite,promit sa beau un suc in cinstea ta la golfulet!![pup]






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#53
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 14 august 2005 - 05:31

quote:
Originally posted by Sabina
Ana,te rog sa nu ma invidiezi prea tare ca merg acu in locu tau preferat!!uite,promit sa beau un suc in cinstea ta la golfulet!![pup]



2 Mai sau Vama Veche? :)) sa aveti concediu frumos si sa faci poze! lasa ca la anu vin si eu acasa, ce crezi tu! [pup]

#54
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 14 august 2005 - 08:23

ambele:))



plouaaaaaaaa, de aia plcema mai incolo.am intrat inca of=data sa ma uit la vreme






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#55
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 14 august 2005 - 17:36

Slujba Prohodului e la ora 18.oo, daca se mai uita cineva acum pe aici. Scuze ca nu am spus ora mai devreme. Oricum, eu va astept

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#56
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 14 august 2005 - 19:31

Despre Sarbatoarea de maine a Adormirii Maicii Domnului:
"Cinstita mutare a Preaslavitei Stapanei noastre Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioarei Maria

Maica Domnului este cea mai inalta sfintenie omeneasca cunoscuta si cinstita de Sfanta Biserica, iar Adormirea Maicii Domnului este cea mai de seama dintre sarbatorile ei. Este o sarbatoare pregatita, precum se stie, printr-un post de doua saptamani. In Sfanta Scriptura, nu aflam nimic despre moartea Maicii Domnului. In schimb, cantarile si imnele de la Vecernia si Utrenia sarbatorii ne vestesc adevarata traditie a Bisericii in aceasta privinta:

Cand a binevoit Hristos, Dumnezeul nostru, sa ia la Sine pe Maica Sa, atunci cu trei zile mai inainte, a facut-o sa cunoasca, printr-un inger, mutarea ei de pe pamant la viata cea cereasca. Deci, instiintandu-se Nascatoarea de Dumnezeu despre aceasta, s-a bucurat, cu bucurie mare, si s-a suit degraba in Muntele Maslinilor, ca sa se roage.

S-a intors, apoi, acasa si a pregatit toate cele de ingropare, incredintand, pe vecine ca, mutandu-se in ceruri, nu numai pe ele nu le va uita, ci pe toata lumea o va cerceta si o va ocroti. Si a impartit vaduvelor sarace vesmintele sale. Si a luat, apoi, iertaciune de la toti si, culcandu-se pe pat, a facut rugaciune pentru intarirea lumii si pentru vietuirea in pace. Si, binecuvantand pe toti cei de fata, si-a dat sufletul in mainile Fiului si Dumnezeului ei. Si multe vindecari s-au impartit tuturor celor bolnavi, prin binecuvantarea ei.

Si, s-a facut, atunci, tunet mare si au venit de la marginile lumii, ca pe niste nori, toti Apostolii lui Hristos, la casa Maicii Domnului din Ierusalim. Si, incepand Petru cantarea cea de ingropare, Apostolii au ridicat patul si au petrecut, pana la mormant, trupul cel primitor de Dumnezeu. Si, sosind in satul Ghetsimani si asezand in mormant trupul Maicii Domnului, Apostolii au zabovit, acolo, inca trei zile, asteptand pe Apostolul Toma, care din dumnezeiasca randuiala, lipsea.

Si, sosind, Toma Apostolul era intristat, ca nu se invrednicise sa vada, si el, chipul adormit al Maicii Domnului, ca si ceilaiti Apostoli. Deci, s-a deschis, cu hotarare de obste, mormantul, pentru el. Si, daca s-a deschis, s-au minunat, ca au aflat mormantul fara sfantul ei trup si era numai giulgiul lasat, ca mangaiere si marturie nemincinoasa a mutarii Nascatoarei de Dumnezeu, cu trup cu tot, la ceruri.

Pe scurt, dupa credinta Sfintei Biserici, la Adormirea Maicii Domunului, trupul ei n-a cunoscut putrezirea, care vine dupa moarte, nici n-a ramas in mormant. Maica domnului, cu trupul schimbat, viu si proslavit, a fost mutata, cu trup cu tot la ceruri, ca o parga a intregii omeniri. Dar, spre deosebire de Mantuitorul, ea a fost dusa la ceruri de ingeri, nu prin puterea ei, ca Mantuitorul. Si acolo se roaga de-a pururi pentru noi. Sa avem mare incredere in rugaciunea ei, ca ea singura poate vorbi lui Dumnezeu, ca o mama unui fiu al ei. Dumnezeului nostru slava! "

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#57
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 15 august 2005 - 10:37

Buna fetelooooor !!

M-am intors si eu din concediu, am vazut pozele voastre (sunt super !!) si mi-a fost tare dor de voi ! Sunteti bine toate? Ceva noutati in viata duhovniceasca? Eu nu am tinut post decat miercurea si vinerea si NU m-am spovedit[hot]. Trebuie sa reintru in "program"! Va pup!

#58
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 15 august 2005 - 12:49

[colegi]Buna,Nicol!Pe unde ai disparut?Unde ai fost in concediu?Povesteste-ne si noua.[olala]

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#59
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 15 august 2005 - 13:14

Bunaaaa! well, am fost la tara 2 saptamani, aer curat, etc. Si am fost in 2 pelerinaje la Malnas-Bai (jud. Covasna), e o bisericuta foarte draguta, link-ul: http://www.formula-a...cc=gavril todea

Chiar am vorbit cu Pr. Todea, era multa lume pe acolo. Am fost si la o slujba de priveghere noaptea, cu citirea Moliftelor Sf. Vasile cel Mare. A fost foarte frumos!!

Si, cel mai interesant, ca Pr. a scos o mirida si pentru mine, pe care trebuie sa o iau in 7 zile de post si sa ma rog pentu cele ce am nevoie. MIridele sunt particele care se scot la Sf. Liturghie pt. vii si morti. E prima data cand am primit asa ceva...


#60
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 15 august 2005 - 15:03

aveti idee de vreun site ortodox care sa ma anunte pe mail (un fel de newsletter) cand sunt sarbatori?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -