Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (6)


161 raspunsuri la acest subiect

#151
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 august 2005 - 18:54

Adita,nu cred totusi ca e chiar asa.Uite,aseara vorbeam cu o prietena (sotie de preot,dar si medic) si imi povestea de o cunostinta de-a lor care a avut probleme la a treia sarcina,cu doua cezariene inainte.A trebuit sa-i faca mult mai devreme a treia cezariana si i-au scos bebele la 2,4 kg [ups].Asta e,cel mai bine sa se opteze pentru nasterea naturala din prima,pe cat posibil,ca sa nu avem probleme de genul asta.Dar cu rugaciune,totul e posibil.Oare cezariana la cerere,din frica de nasterea normala,poate fi considerata un pacat?[?]Ma gandesc ca da,fiindca iti pune in pericol sanatatea in caz de alte sarcini.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#152
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 24 august 2005 - 00:28

quote:
Originally posted by irina.c.

Adita,nu cred totusi ca e chiar asa.Uite,aseara vorbeam cu o prietena (sotie de preot,dar si medic) si imi povestea de o cunostinta de-a lor care a avut probleme la a treia sarcina,cu doua cezariene inainte.A trebuit sa-i faca mult mai devreme a treia cezariana si i-au scos bebele la 2,4 kg [ups].Asta e,cel mai bine sa se opteze pentru nasterea naturala din prima,pe cat posibil,ca sa nu avem probleme de genul asta.Dar cu rugaciune,totul e posibil.Oare cezariana la cerere,din frica de nasterea normala,poate fi considerata un pacat?[?]Ma gandesc ca da,fiindca iti pune in pericol sanatatea in caz de alte sarcini.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/




MI-as fi dorit si eu sa pot opta pentru nastere normala prima data. Dar nu prea m-a intrebat nimeni, nici eu nu stiam prea multe, nu cunosteam nici DC[cool] Apoi n-a mai tinut nimeni cont de parerea mea.
Nu cred ca a opta pt ceva anume e pacat, ci insasi frica de durere sau de altceva e o slabire a credintei si iseammna sa nu-ti pui nadejdea in cine trebuie.

Irina claudia bine ai venit printre noi[flo] Si eu sunt tot o irina.
Si baietelul meu (4,6 ani)are momente cand nu mai vrea, nu la biserica, ci in biserica. A descoperit ca se poate sta si afara, slujba se aude la difuzoare, sunt multi copii si pe afara, si mai mari, si mai mici, si parintii lor.Apoi Sofia (2.6ani) e foarte galagioasa si nu prea are stare niciodata si cu greu o putem tine inauntru. Cu atat mai greu cand stau unul langa altul, ca prind curaj, se joaca, se provoaca la vorba. Si mai e si cel de-al treilea care are 6 luni si, evident, nu-l putem tine in biserica mereu.
Si eu ma supar cand nu vor sa stea in biserica, uneori ii pedepsesc: nu-i impartasesc daca nu sunt cuminti, ii pun sa-si ceara iertare de la sfintii din icoane, chiar de la parinti atunci cand ajung la impartsit. Si le spunem cum plang ingerii, cum plange Maica Domnului cand ei nu sunt vrednici sa se impartaseasca.
Merg cu ei sa dam pomelnicul la altar, il scriem impreuna, aprindem lumanari, uneori ma intreaba cate ceva din ce aude el la slujba, si astfel se integreaza, participa activ.
Adriana are dreptate, poate a influentat-o cineva. Intr-un timp am avut niste discutii cu mama care le plangea de mila ca ii tin nemancati sa ii impartasesc si intr-adevar se cam revolta. A trecut din fericire repede. Apoi intr-o zi cand mergeam la biserica si vedea multa lume pe strada m-a intrebat unde se duce lumea si de ce nu se duc toti la biserica. Deci a vazut si o alta alternativa. I-am explicat ca unii se duc, dar la alte biserici, iar ca altii nu se duc pt ca nu-l cunisc pe Dumnezeu, iar altii sunt obligati sa faca alte lucruri.
Intr-adevar e foarte dificil cu sufletelele lor atat de fragile si usor influentabile. Cred ca si la noi cu fetita va fi mai greu, ca este din fire mai revoltata si mai nesupusa, dar nadajduiesc ca Maica Domnului ne va "pune in minte gandul cel bun" la momentul potrivit.
Asa va doresc si voua.

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#153
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 24 august 2005 - 01:43

quote:
Originally posted by bagoiu
Si eu ma supar cand nu vor sa stea in biserica, uneori ii pedepsesc: nu-i impartasesc daca nu sunt cuminti, ii pun sa-si ceara iertare de la sfintii din icoane, chiar de la parinti atunci cand ajung la impartsit. Si le spunem cum plang ingerii, cum plange Maica Domnului cand ei nu sunt vrednici sa se impartaseasca.



Irina, tu te gandesti ce inseamna toate astea pentru mintea si sufletelul unui copil de nici 5 ani?[bang]Exista doua posibilitati, dupa parerea mea: fie il sperii si ii incarci sufletul intr-un mod nepermis pentru un copil, fie il faci sa nu-i mai pese si sa bagatelizeze povestea. Nu ti se pare totusi ca sunt prea mici pentru asa ceva?

_________________________________
In God we trust, all others bring data.

#154
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 24 august 2005 - 09:13

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by bagoiu
Si eu ma supar cand nu vor sa stea in biserica, uneori ii pedepsesc: nu-i impartasesc daca nu sunt cuminti, ii pun sa-si ceara iertare de la sfintii din icoane, chiar de la parinti atunci cand ajung la impartsit. Si le spunem cum plang ingerii, cum plange Maica Domnului cand ei nu sunt vrednici sa se impartaseasca.



Irina, tu te gandesti ce inseamna toate astea pentru mintea si sufletelul unui copil de nici 5 ani?[bang]Exista doua posibilitati, dupa parerea mea: fie il sperii si ii incarci sufletul intr-un mod nepermis pentru un copil, fie il faci sa nu-i mai pese si sa bagatelizeze povestea. Nu ti se pare totusi ca sunt prea mici pentru asa ceva?

_________________________________
In God we trust, all others bring data.




Draga Cataghe,sunt sigura ca Irina isi cunoaste foarte bine copilul si stie sa-i spuna lucrurile potrivite la timpul potrivit.Primii ani din viata unui copil sunt hotaratori in educatie,inclusiv in cea religioasa.Cam cand crezi ca un copil este suficient de mare sa fie invatat despre ce este bine si ce este rau?Copilul trebuie sa stie de mic despre Dumnezeu,Maica Domnului,Sfinti,rugaciune,Biserica,etc..Nu inteleg,cu ce ar putea sa-l sperie si sa-i incarce sufletul?

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#155
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 24 august 2005 - 09:26

"Lasati copiii sa vina la Mine" - dar probabil ca Dumnezeu nu stia ce vorbeste la momentul respectiv, poate acum s-a mai inteleptit si o sa ia aminte, avand in vedere ca are, presupun, acces la internet si, deci, la sfaturile "nepretuite" de pe DC.


p.s. Google poate da referinte satisfacatoare despre educatia religioasa obligatorie la copiii catolici.


#156
camitzi

camitzi
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 august 2005 - 09:39

Irina e foarte bine ca iti duci copilul la biserica ceoarece acuma prind cel mai bine obiceiul despre religie. Faptul ca nu are stare in biserica nu e ceva anormal gandestete ca la un moment dat nu mai avem noi oamenii mari rabdare dapoi un copil. Bunica mea Dumnezeu so odihneasca tot timpul ne spunea povestioare religioase si sambata ca sa ne determine sa ne invatam cu biserica ne trimitea sa vedem miresele, dat fiind faptul ca stateam si langa biserica .Si uite sa ne-am invatat si daca nu mergem o duminica la biserica parca nu ne simtim bine si lista poate continua si cu rugaciunile si postul etc.
Asa ca nu te lasa ai rabdare si incet incet o sa te traga ei de mana ''hai mami la biserica'' .Te-am pupat Camitzi[bis][pup]

camitzi

#157
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 24 august 2005 - 09:52

quote:
Originally posted by conchita

"Lasati copiii sa vina la Mine" - dar probabil ca Dumnezeu nu stia ce vorbeste la momentul respectiv, poate acum s-a mai inteleptit si o sa ia aminte, avand in vedere ca are, presupun, acces la internet si, deci, la sfaturile "nepretuite" de pe DC.


p.s. Google poate da referinte satisfacatoare despre educatia religioasa obligatorie la copiii catolici.




Draga Conchita,poate nu te-ai uitat bine,dar aici e un grup de mamici ortodoxe si suntem interesate de ortodoxie si de cum sa ne crestem copiii in credinta noastra.Despre educatia religioasa a copiilor catolici poti deschide un topic separat.Sfintii Parinti si nu numai au scris foarte mult despre educatia copiilor ortodocsi,nu este necesar sa consultam materiale catolice,exista suficiente resurse ortodoxe despre asta.

Si chiar nu inteleg care e problema ta,asa sunt eu,inteleg mai greu,ai putea totusi sa ma luminezi?
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#158
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 august 2005 - 10:00

Doamne ajuta fetelor dragi,

Ma bucur pentru raspunsurile voastre, ma folosesc de la fiecare.

Bagoiu (Irina) sa-ti traiasca ingerasii.
Nici eu n-am vrut cezariana , asa a fost sa fie, e un esec al meu si o iau ca atare.Dar privesc cu nadejde viitorul , mai les ca am un medic in care am toata increderea.

La Ioana mea, asa cum o cunosc eu , merge doar cu duhul blandetii si mai ales cu exemplul altor copii care stau cuminti la toata slujba si se impartasesc duminica de duminica. Biserica unde mergem noi e destul de micuta si mai stau multi oameni si pe afara deci tentatia de a iesi e mare.

Acum va las si va doresc asa cum spune parintele Teofil,credinta
marturisitoare,nadejde , iubire si smerenie!

Va pup
[pup]

Irina








#159
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 24 august 2005 - 10:17

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by conchita

"Lasati copiii sa vina la Mine" - dar probabil ca Dumnezeu nu stia ce vorbeste la momentul respectiv, poate acum s-a mai inteleptit si o sa ia aminte, avand in vedere ca are, presupun, acces la internet si, deci, la sfaturile "nepretuite" de pe DC.


p.s. Google poate da referinte satisfacatoare despre educatia religioasa obligatorie la copiii catolici.




Draga Conchita,poate nu te-ai uitat bine,dar aici e un grup de mamici ortodoxe si suntem interesate de ortodoxie si de cum sa ne crestem copiii in credinta noastra.Despre educatia religioasa a copiilor catolici poti deschide un topic separat.Sfintii Parinti si nu numai au scris foarte mult despre educatia copiilor ortodocsi,nu este necesar sa consultam materiale catolice,exista suficiente resurse ortodoxe despre asta.

Si chiar nu inteleg care e problema ta,asa sunt eu,inteleg mai greu,ai putea totusi sa ma luminezi?
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/



draga Irina, hai, te rog, reciteste si pune raspunsul meu in context, chiar ar fi pacat sa lasam niste comentarii total deplasate sa ne strice armonia. spuneam ca Dumnezeu a zis "lasati copiii sa vina la Mine", deci orice "parere de parere" cum ca parintii care isi duc copiii la biserica is niste parinti iresponsabili care isi traumatizeaza copiii e o parere la fel ca toate celelalte de pana acum apartinand autoarei respective, la acest topic: ca nuca in perete si premeditat rauvoitoare. si o incurajam pe respectiva autoare sa spere in continuare ca Dumnezeu va intra pe net si lua aminte la "parerile" cu pricina, sorry de ironia criptica. [flo]

#160
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 24 august 2005 - 10:50

quote:
Originally posted by conchita



draga Irina, hai, te rog, reciteste si pune raspunsul meu in context, chiar ar fi pacat sa lasam niste comentarii total deplasate sa ne strice armonia. spuneam ca Dumnezeu a zis "lasati copiii sa vina la Mine", deci orice "parere de parere" cum ca parintii care isi duc copiii la biserica is niste parinti iresponsabili care isi traumatizeaza copiii e o parere la fel ca toate celelalte de pana acum apartinand autoarei respective, la acest topic: ca nuca in perete si premeditat rauvoitoare. si o incurajam pe respectiva autoare sa spere in continuare ca Dumnezeu va intra pe net si lua aminte la "parerile" cu pricina, sorry de ironia criptica. [flo]
[/quote]

Scuze,il luasem drept un raspuns la ceea ce am zis eu,nu la ceea ce a zis cataghe [iartama] ,de asta ma aprinsei asa [:D].Ce sa fac,inca nu mi-am baut cafeaua...[:D]

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -