Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (6)


161 raspunsuri la acest subiect

#141
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 23 august 2005 - 09:06

quote:
Originally posted by Irina_Claudia

Doamne ajuta ,

V-am descoperit de putin timp, desi cautam un asemenea grup cu mamici
ortodoxe.
As vrea sa ma alatur voua , daca ma primiti bineinteles.
Eu sunt din Timisoara, am 31 de ani si o fetita de 3 ani si 9 luni Ioana
(o sa pun poze in curand), inginera de meserie dar o "umanista" in sufletul meu.

De fapt incerc si sa profit de experienta celor cu copii mai marisori
si sa va intreb cum reusisti sa stapaniti anumite razvratiri ale copiilor vostri. De exemplu Ioana de la un timp nu mai vrea la biserica. Desi o impartasim la 2 saptamani de obicei si in jurul ei
cred eu e o atmosfera de credinta , nu mai vrea si pace.
Dati-mi solutii, poate eu sunt exagerata....

Multumesc si va doresc o seara binecuvantata!

Irina





Irina_Claudia, bine ai venit printre noi, ai nimerit intr-un grup de fete absolut minunate. eu, cel putin, le iubesc mult. [flo]

#142
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 23 august 2005 - 09:47

Irina_Claudia, bine ai venit. fetita ce zice, de ce nu mai vrea sa mearga la biserica? poate daca stii motivul altfel reusesti sa o convingi. oricum, eu zic ca trebuie luata cu binisorul, sa nu devina o corvoada mersul la biserica. pt ai mei e o bucurie, abia asteapta sa mearga. e drept ca nu stau foarte mult in biserica ci mai mult in curte unde e foarte frumos, multa verdeata, flori, animale si ascultam slujba la difuzoare, mai intram in biserica pana incepe asta mic sa chiuie, mai iesim putin afara si tot asa. duminica am fost placut surprinsa sa-l aud pe baiatul cel mare spunand din proprie initiativa la alti copii care se jucau in curte: hai in biserica, ca doar n-ati venit aici sa va jucati

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

#143
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 23 august 2005 - 10:29

Doamne ajuta fetelor dragi,

Va multumesc pentru primire , chiar am nevoie de voi, caci de multe
ori slabesc in credinta si am nevoie de exemple si intarire.

Adita motivul este ca ea nu-l vede pe Doamne-Doamne decat in poza, ea e genul Toma necredinciosul daca ma intelegi. Nu mai am explicatii ...
Are in schimb si momente cand e un inger , canta in biserica se roaga singura, dar are si momentele astea pe care nu le pot controla .
Apropos de tine , am vazut ca ai 3 copii minunati ,bunul Dumnezeu sa ti-i ocroteasca. Am mai vazut si ca ai 3 cezariene, ai fost o puternica, si eu am o cezariana si mi-e groaza de a doua asa ca vreau incurajari....Mi-as dori din suflet sa pot sa nasc normal odata .

Si eu apreciez scrierile lui Danion, eu chiar seara citesc din rugaciunile alcatuite de el (indrepatati-ma daca gresesc ) din Cum sa ne crestem copiii.Este unul din putinii care chiar pune punctul pe I
in problemele tinerilor.

Va pup si va doresc binecuvantari!

[pup]

Irina









#144
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 23 august 2005 - 10:45

Irinel, nu mi-am cumparat cartea inca, am sperat ca o gasesc in librarie pentru ca am avut niste experiente neplacute cu comenzile prin internet. Desi as putea incerca din nou...

Si eu il apreciez pe Danion, pentru ca scrie despre probleme noastre, ale familiei noastre, despre poticnirile si greutatile vietii crestine. Si cred ca putem gasi in cartle lui raspunsuri la intrebarile noastre...

#145
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 23 august 2005 - 12:33

quote:

Originally posted by Irina-Claudia

De fapt incerc si sa profit de experienta celor cu copii mai marisori
si sa va intreb cum reusisti sa stapaniti anumite razvratiri ale copiilor vostri. De exemplu Ioana de la un timp nu mai vrea la biserica. Desi o impartasim la 2 saptamani de obicei si in jurul ei
cred eu e o atmosfera de credinta , nu mai vrea si pace.
Dati-mi solutii, poate eu sunt exagerata....



Eu nu cred ca esti exagerata [:)].
Nu am copii mai mari, baiatul meu abia are 3 ani si 4 luni, si inca nu am ajuns la faza cu razvratirea. Eu ii impartasesc in fiecare duminica, acum s-au invatat singuri ca atunci cand bate clopotul, iesim pe usa si mergem repede sa ne impartasim.
Noi am incercat cat de cat sa mentinem o altfel de atmosfera si acasa, adica avem icoane cu sfintii lor ocrotitori, mai vorbim si cu ei(atunci cand fac rele ii duc la icoana cu sfantul lor si ii cert, sau spun ca Maica Domnului se intristeaza cand nu asculta), ascultam muzica bizantina din cand in cand, avem o candela aprinsa, lucruri din astea care sa ii obisnuiasca cu sfintii, preotii, muzica cantata.. Asa nu li se mai pare ciudata atmosfera din biserica si accepta sa mergem la impartasit stiind ca face parte din ritualul de fiecare duminica.


Poate pe fetita ta o influenteaza ceva/cineva. Poate la gradinita a ras cineva de ea cand a spus ca se imparasteste, sau daca ai bunici care nu sunt asa credinciosi, ma gandesc ca de la ei a auzit/perceput ceva.. Cei mici sunt tare sensibili la cuvinte, impresii..

Trebuie sa-i explici tot timpul ce se petrece in timpul slujbei, eu le spun mereu, "acum e Crezul" sau "acum e Tatal Nostru, hai sa fim atenti, sau sa spunem si noi", la epicleza am incercat sa-i spun lui Codrin ce se petrece acolo, el e mirat, abia asteapta sa vada ce se intampla in altar[:p], dar sta cuminte..

Noi am avut probleme cu fetita, ca nu voia cu nici un chip sa stea in biserica, voia afara la joaca, dar acum vad ca s-a mai potolit. Asa cum spune si adita, si noi mai stam cu ei afara, mai intram, desi as vrea sa-i tin mai mult inauntru.. in limite totusi, sa nu deranjeze pe ceilalti.
Incerc sa-i fac sa inteleaga ca acesta este un mod de a trai, asa cum in unele familii in weekend este barbecue, la noi e slujba de duminica si tot ce tine de ea. [:)]

Duminica asta, preotul de la biserica de langa casa noastra, ne povestea de un baietel care venise cu mamica lui sa se impartaseasca, si care inainte de a deschide cu gurita, a intrebat cu frica pe preot daca o sa-i taie limba [:-)))]
[hot]



Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei


#146
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 august 2005 - 13:05

Nicol,cei de la Sophia sunt foarte seriosi ,eu comand prin net de la ei de cativa ani si nu am avut niciodata probleme.Poti apela la dansii cu incredere.
Adita ,cred ca e mare bucurie sa vezi ca eforturile facute pentru copii dau roade!Eu am o prietena la Suceava,si baietelul ei,de la 5 ani,statea la toata Liturghia,inclusiv la Utrenie ,din proprie initiativa(impreuna cu tatal sau).Stia toate cantarile Sfintei Liturghii,le prinsese "din zbor".S-a invatat prin puterea exemplului,tatal lui era la Liturghie la prima ora,si baiatul il imita.Cred ca asta conteaza cel mai mult,sa traim noi o viata crestina si sa ne rugam,si,cu ajutorul lui Dumnezeu,copiii ne vor urma.
Irina Claudia cred ca trebuie sa ai rabdare,copiii trec prin atatea faze!Cred ca cel mai bine e sa n-o silesti si sa incerci sa o iei treptat,mai stam un pic,mai iesim afara.Uneori si noi,adultii,ne plictisim in Biserica si nu avem rabdare,dar ei,ca sunt asa mititei!

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#147
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 august 2005 - 17:12

quote:
Originally posted by Irina_Claudia

Doamne ajuta fetelor dragi,

Va multumesc pentru primire , chiar am nevoie de voi, caci de multe
ori slabesc in credinta si am nevoie de exemple si intarire.

Adita motivul este ca ea nu-l vede pe Doamne-Doamne decat in poza, ea e genul Toma necredinciosul daca ma intelegi. Nu mai am explicatii ...
Are in schimb si momente cand e un inger , canta in biserica se roaga singura, dar are si momentele astea pe care nu le pot controla .
Apropos de tine , am vazut ca ai 3 copii minunati ,bunul Dumnezeu sa ti-i ocroteasca. Am mai vazut si ca ai 3 cezariene, ai fost o puternica, si eu am o cezariana si mi-e groaza de a doua asa ca vreau incurajari....Mi-as dori din suflet sa pot sa nasc normal odata .

Si eu apreciez scrierile lui Danion, eu chiar seara citesc din rugaciunile alcatuite de el (indrepatati-ma daca gresesc ) din Cum sa ne crestem copiii.Este unul din putinii care chiar pune punctul pe I
in problemele tinerilor.

Va pup si va doresc binecuvantari!

[pup]

Irina






Iar se intampla ceva cu forumul asta sau mi se pare mie?Am scris un raspuns si a disparut,nu stiu unde.[q]

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#148
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 august 2005 - 17:20

Vad ca si-a revenit,asa ca scriu iar.[xx(]
Irina Claudia,si eu citesc din rugaciunile lui Danion,mi-au ajutat mult cele din cartea lui "Despre infruntarea necazurilor".Despre nasterea normala dupa cezariana,se poate daca exista ecograf in sala de nastere,ceea ce la noi nu prea e cazul[xx(].Stiu de la Amuleta-pe unde esti,iubita,ca ne e dor de tine [pup].

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.c...ireneme/Ilinca/

#149
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 23 august 2005 - 18:15

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Sunt emotionata pana la lacrimi de caldura cu care m-ati primit in randurile voastre. Sper sa nu va dezamagesc.

Adriana sper sa ajung si eu la masurile tale, cu atmosfera din casa voastra si felul cum iti educi tu copilasii.Eu de multe ori imi pierd rabdarea cu Ioana, sunt mai severa. Ioana sta toata ziua cu bunica ei , care nu merge deloc la biserica (asta e o parte din crucea pe care o duc, e mama mea o femeie extraordinara de altfel).Sa fie oare din cauza asta? Si parintele meu duhovnic spune sa nu o fortez,daca vrea sa stea afara sa o las afara. De fapt cred ca sunt si egoista , nu mai pot asculta slujba cum trebuie de afara trebuie sa fiu tot atenta la ea.


Irina.c. ce dulcica e Ilinca. Da, sper sa fie doar o perioada
pentru Ioana.
Stii cum e , in greselile copilului eu totdeauna vad greselile mele.

Conchita am citit din raspunsurile tale, o sa am multe de invatat de la tine.

Acum trebuie sa plec si eu acasa (scriu de la servici) asa ca va doresc o seara linistita, luminata de rugaciune curata!!

Va pup
[pup]





#150
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 23 august 2005 - 18:40

Irina, n-ai de ce sa-ti faci griji. chiar daca la noi in tara nu se prea practica nasterea normala dupa cezariana, poti sa faci linistita mai multe cezariene. la Timisoara o femeie a nascut de 8 ori prin cezariana

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -