Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Retinopatie prematura


29 raspunsuri la acest subiect

#21
laura_c2510

laura_c2510
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 aprilie 2009 - 17:19

Citat:
citat din mesajul lui cristina_t

Alev, fetita mea are sechele de la RP, are 4 ani acum. Daca pot sa te ajut cumva, sunt aici.
Au mai trecut prin asta Sara(http://forum.desprec...?TOPIC_ID=89863)
lazy, si cred ca si alte mamici de prematuri - sunt sigura ca iti vor raspunde.
Spune-ne mai mult, in primul rand ce varsta are copilul.


#22
laura_c2510

laura_c2510
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 aprilie 2009 - 17:45

Buna,
Numele meu este Laura si sunt mamica 2 baietei gemeni de 2 ani.
sper ca mai vizitati acest forum dupa atata timp. cred c am niste vesti foarte bune pentru parintii care au copii cu retinopatie de prematuritate.asa cum spuneam am 2 baieti gemeni Gruia si Vlad de 2 ani. Gruia este nevazator din cauza ROP. la varsta de 5 spatamani i -a facut operatia cu laser in Romania, isa nu a avut succes, asa ca am fost cu el la o clinica in Germania unde urma sa i se faca vitreoctomie ins si acolo am ajuns prea tarziu. astfel a ramas puiul nostru sa aiba doar senzitivitate la lumina si cred ca vede si ceva umbre. medicul nostru oftalmolog nu ne-a recomandat sa poarte ochelari de protectie sau lentile de contact.
asa cum am spus mai devreme cred ca am niste vesti bune.
dupa cativa ani de asteptare, am descoperit ca in China au inceptu sa faca tratamente cu celule stem pentru retinopatie. pana acum au primitacest tratament 2 copii unul in Africa de Sud si o fetita din SUA care au rezultate imbucurtoare.
Noi am luat legatura cu ei iar Gruia este programat sa inceapa acest tratament pe data de 3 iulie 2009.
puteti afla mai multe informatii de pe site-ul www.stemcellschina.com.
de asemenea ma puteti contacta pentru orice fel de informatie doriti.



Citat:
citat din mesajul lui cristina_t

Alev, fetita mea are sechele de la RP, are 4 ani acum. Daca pot sa te ajut cumva, sunt aici.
Au mai trecut prin asta Sara(http://forum.desprec...?TOPIC_ID=89863)
lazy, si cred ca si alte mamici de prematuri - sunt sigura ca iti vor raspunde.
Spune-ne mai mult, in primul rand ce varsta are copilul.


#23
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 12 august 2010 - 21:19

eu am nascut de curand o fetita, prematur, care a stat la oxigen. Va rog din suflet sa ma indrumati si pe mine catre un medic bun in Bucuresti ptr un control. Mi-e teama de retinopatie si as vrea sa ma asigur ca fetita nu are probleme. Din spital mi-au spus ca este sanatoasa, dar n-am incredere in diagnosticul neonatologului de-acolo.

http://family.websho...104344787BlsfCF

#24
anailil

anailil
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 13 august 2010 - 03:59

Am nascut in decembrie 2008 , la 7 luni o fetita de 1100 g. Din fericire pentru noi, desi sunt din provincie, am nascut la Spitalul Polizu din Bucuresti unde este o sectie de neonatologie foarte buna condusa de niste medici excelenti. Cam dupa 4 saptamani , i s-a facut controlul la ochisori de catre d-na dr oftalmolog Nascutzy de la IOMC A. Russescu care vine periodic la Polizu in acest scop. Fetita mea a avut retinopatie de prematuritate de gradul I, care - multumim lui Dumnezeu - a involuat de la sine. Dupa controlul facut in spital am mai fost de 3 ori la IOMC la control pana disparitia totala a acestor probleme. Stiu ca in cazul acestei retinopatii este esential momentul in care se face primul control - intre 25-30 de zile de la nastere ,pentru ca o eventuala interventie cu laser are cu atat mai multe sanse de reusita cu cat e efectuata mai precoce.
Citesc cu durere posturile anterioare si multumim lui Dumnezeu ca ne-a indrumat pasii spre oamenii potriviti la momentul potrivit si ne-a binecuvantat cu sanatate.


#25
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 14 august 2010 - 11:10

Am reusit in urma multor rugaminti sa ne programam la consult pentru data de 20 august la dl. dr. Florin Balta. Dl doctor avea deja agenda completata pana in noiembrie. O va consulta pe fetita mea la spitalul de ochi. La acea data fetita mea va implini exact o luna si o zi. Sa dea Dumnezeu sa fie bine.

http://family.websho...104344787BlsfCF

#26
paunmar

paunmar
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 noiembrie 2010 - 09:24

Buna. Sper din tot sufletul ca problema fetitei tale s-a reyolvat. In caz contrar... Nepotelul meu a fost diagnosticat cu RP si dupa operatii la Bucuresti, Budapesta... a ajuns in America la un doctor care a facut minuni, desi era in gradul 5. A fost operat acolo la varsta de 5 luni, iar acum cand are 11 luni poarta numerele +1.5, respectiv +11 la ochelari. Vede culorile si pana la 30 de cm. Sperantele doctorilor sunt ca va merge la o gradinita de copii normali pentru ca va evolua in continuare. Daca ai nevoie de informatii privind modul in care poti lua legatura cu acest doctor, contacteaza-ma pe adresa paunmar@yahoo.it.

#27
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 01 decembrie 2010 - 21:43

Eu am intrat sa va rog inca o data sa sustineti proiectul O sansa pentru prematuri, desi mi-am cam pierdut speranta de a-l castiga. Inca sunt pe locul 1, insa un proiect a reusit de ieri pana azi sa stranga 6500 puncte si sa ajunga pe locul 3, asa ca probabil, pt foarte putin timp voi ramane pe 1. Inca trag speranta si sper sa mobilizez mai multa lume si pana in 17 decembrie 2010 sa raman totusi pe locul 1. Se poate vota o data la 24 ore.



Multumesc anticipat, acordati preferabil 5*




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#28
loredanadan

loredanadan
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 decembrie 2011 - 01:11

NU AM APUCAT SA CITESC TOATE POSTARILE DE AICI ESTE PRE GREU SA CITESC ATATEA PROBLEME DAR VA POT AJUTA !!!!

SINGURA SANSA PTR ACESTI COPII E SUA


VA DAU SI ADRESA : WILLIAM BEAUMONT HOSPITAL

SPITALUL ESTE IN DETROIT STAT MICHIGAN ROYAL OAK

AM SI CEVA TELEFOANE :248 288 2280 SAU FAX248 288 5644

NU MAI MERGETI LA TOATE VEVERITELE DE LA IOMC CA HABAR NU AU MAI ALES DOC. VATAFU MACAR DE CITESTE SI IA SA STIE UNDE AR PUTEA CA COPII NOSTRI SA POATA VEDEA DIN NOU MIE MI-A SPUS SA STAU ACASA CA NU ARE ROST SA FAC CEVA CA NU SE POATE DACA O VEDE CINEVA SA-I SPUNA CA IN SUA LA ACEST SPITAL SE FAC OPERATII DE PANA LA GRADUL 5. SA DEA ACEASTA INFORMATIE PARINTILOR . IERI PE 2 12 2011 AM VENIT DIN SUA SI OPERATIA A REUSIT. VA ROG CINE CITESTE SA SPUNA TUTUROR DE SUA SI DE DOCTORI DE ACOLO .PENTRU MAI MULTE DETALII VA STAU LA DISPOZITIE LA MAIL : skija1980@yahoo.com si la tel 0721 71 00 19 daca nu pot vorbi dati mesaj. VA SPUN DE LA INCEPUT CA OPERATIA PTR UN SINGUR OCHI ESTE DE 14750$ SI INCA CEVA PENTRU COPII MAI MARI DE 3 NU SUNT SANSE MARI DAR VA ROG SA LUATI LEGATURA CU EI. VA DAU SI NR DE TEL AL SOTIEI 0721 941 734-LOREDANA

#29
loredanadan

loredanadan
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 09 martie 2012 - 10:56

DARIA fetita care a fost operata in SUA vede ! pentru cei interesati nu mai faceti din copii cobai penrtu doctori din europa am intalnit cazuri de copii operati in toata europa si de 6 ori prin ITALIA, GERMANIA, AUSTRIA , NU SUNT REZULTATE OAMENI BUNI !!! sansa lor vine din SUA.WILLIAM BEAUMONT HOSPITAL. PE data de 7-03- 2012 am fost la control ia VERONA ITALIA doctori din SUA au venit acolo pentru consultul copiilor ce au fost operati in SUA. DARIA nici macar nu mai are nevoie de ochelari tin sa precizez ca la plecarea din SUA DARIA a primit ochelari. Pentru cei interesati va stau la dispozitie la tel. 0721 71 00 19 DANIEL sau sotia 0721 941 734 LOREDANA CALUGAREANU.

NU MAI MERGETI CU COPII IN ROMANIA PENTRU CA SE PARE CA MAI ALES LA NOI MEDICINA NU E ACEASI PENTRU TOTI !!!!!



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -