Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura biserica ? (6)


156 raspunsuri la acest subiect

#151
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 26 august 2005 - 16:32

Manyhope, si eu cred ca felul in care te porti cu colegul tau are un miez de iubire crestineasca. Colegul tau simte asta, eu sint sigura. Am intilnit adesea oameni care erau prost vazuti si judecati intr-un mediu (si neavind tarie, raspundeau, aparindu-se, in acelasi mod), iar in alt mediu erau apreciati (pentru simplul fapt ca existau, deci Dumnezeu isi avea rostul Lui in ei) si asta ii transforma si pe ei (fie si numai prin faptul ca nu se lasau dusi de ispita raspunsului cu rau la rau)

Oamenii nu sint statici, sint in devenire. Miine pot avea o revelatie, Dumnezeu li se poate arata, intr-un fel sau altul, si din ce persoane enervante si nasoale sint azi, pot deveni plini de lumina. Ei se mintuie, iar eu ramin cu pacatul si gaunosenia judecatii... De fapt, acel simbure de viata care exista in fiecare om inseamna posibilitatea cistigarii vietii vesnice. Adica orice om viu se poate mintui, trebuie sa ii acorzi credit pentru asta.

Intreba RA mai sus ce inseamna iubirea de sine. Dupa mine, sa te iubesti pe tine inseamna sa iti doresti sa fii viu. (si acelasi lucru si pentru ceilalti, sa iti doresti sa fie vii). Viu in cel mai larg inteles al cuvintului. Putem discuta mai mult despre asta.

In legatura cu religiile. Cind am pus statistica aceea mai sus nu am vrut sa sugerez nici ca ortodocsii sa accepte toleranta catolicilor mai numerosi, nici ca ultimii sa accepte toleranta ortodocsilor (care se simt superiori catolicilor ca traire religioasa, si deci, tot in termeni de toleranta vorbim [xx(]). Am vrut pur si simplu sa nu facem abstractie unii de altii. Sa nu spunem atit de usor, eu am dreptate, iar restul de 5 miliarde i-a facut Dumnezeu sa fie un soi reper negativ pentru adevarul meu.

Acum, daca sinteti de acord ca fiecare om are o saminta de viata in el (deci o continua aspiratie, mai schiopatinda sau mai puternica, inspre viata vesnica), in ce fel putem trece de la aceasta recunoastere launtrica a celuilalt catre ajutorul propriu-zis, ajutorul de care are nevoie pentru a ramine viu?

Pentru ca inainte de a trece la ajutorul concret, de care vorbeste Irina, mi se pare esentiala faza mai putin vizibila, a recunoasterii potentialului din seamanul tau (a simburelui de viata care il impinge inainte, poate la un moment dat mai departe decit pe tine). Din aceasta cauza, cind ajuti un cersetor, ii faci un bine mai mare daca il privesti in ochi si ii transmiti credinta ta in el. Cind nu il umilesti cu darul tau, fixindu-l intr-o pozitie (inferioara, de cersetor) din care nu are cum iesi. Cind recunosti suflul vietii din el, care il poate transforma oricind - viata nu sta niciodata, cind sta, inseamna ca regreseaza in moarte...


#152
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 26 august 2005 - 16:59

quote:
Originally posted by RA

Myrra,acu' vreo cateva pagini ai pus o intrebare referitor la azima.
Conform Evangheliei,Iisus a adus jertfa paine dospita.


Intre timp, Ingrid, m-am documentat [:D]:

In Evanghelii (Ioan 13:26-27, de pilda) este pomenit numai cuvintul artos, in toate situatiile. Artos in greaca nu inseamna nici piine dospita, nici nedospita. Este adevarat ca exista in greaca si azymos, piinea nedospita, iar ortodocsii sustin prin excludere ca daca in Evanghelii nu e folosit termenul azymos, atunci artos are sensul de dospit. Ca lingvista, eu nu cred ca teoria sta in picioare, pentru ca azymos e un compus in greaca si e rar atestat, in timp ce artos e banal, every day language, il gasesti si in Odiseea.
Pe de alta parte, scriitori evrei de limba greaca, care au trait destul de aproape de perioada apostolilor, precum Philon din Alexandria si Flavius Josephus, folosesc grecescul artos pentru matzo, piinea nedospita a Pastelui evreiesc. In aceeasi ordine de idei, Iisus era evreu si atit cina cit si impartirea piinii a avut loc intr-un mediu evreiesc, deci evidenta istorica sustine artos = piinea evreilor.

Mie personal insa mi se pare ca taina eucharistiei si doctrina transubstantialitatii sint mai puternice decit calitatea piinii propriu zise...

quote:

De cand au inceput crestinii sa folosesca azima la impartasanie nu stiu,dar se pare ca prin secolul 4 se folosea inca painea dospita.


Ingrid, spune-mi si mie unde ai citit asta, ma intereseaza problema.

#153
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 26 august 2005 - 21:25

quote:
Originally posted by myrrha
In legatura cu religiile. Cind am pus statistica aceea mai sus nu am vrut sa sugerez nici ca ortodocsii sa accepte toleranta catolicilor mai numerosi, nici ca ultimii sa accepte toleranta ortodocsilor (care se simt superiori catolicilor ca traire religioasa, si deci, tot in termeni de toleranta vorbim [xx(]). Am vrut pur si simplu sa nu facem abstractie unii de altii. Sa nu spunem atit de usor, eu am dreptate, iar restul de 5 miliarde i-a facut Dumnezeu sa fie un soi reper negativ pentru adevarul meu.


ai dreptate. m-am gandit eu ca te-am suparat, fiind nedreapta, prin comentariul idiot pe care l-am facut, din cauza ca m-a luat valul cu replicile intepatoare, ca sa simta si cine le tot face cum e sa ti se serveasca asa ceva. cand am raspuns, ar fi trebuit sa ma gandesc in primul rand la tine. imi cer scuze. [flo]

#154
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 26 august 2005 - 23:03

stai linistita, conchita, am inteles.
[flo]

#155
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 27 august 2005 - 04:16

..."In aceeasi ordine de idei, Iisus era evreu si atit cina cit si impartirea piinii a avut loc intr-un mediu evreiesc, deci evidenta istorica sustine artos = piinea evreilor."
.....................................................................

Fara a cunoaste atatea detalii lingvistice,cu care iti multumesc ca m-ai delectat,trebuie sa-ti spun ca,facand un rationament identic cu cel de mai sus,am ajuns si eu la aceeasi concluzie.
Poate n-o sa-ti vina sa crezi,dar "revelatia" am avut-o,invitata fiind la un ceremonial de cautare a hametului(adica painea dospita,despre care evreii cred ca reprezinta materialul,adica tocmai partea de care trebuie sa se descotorosesca pentru a deveni poporul spiritual,ales).
Si m-am prezentat cu jalba-n protap la unchiul si duhovnicul meu de taina cerandu-i,cu impertinenta celor 20 de ani pe care-i aveam atunci,sa-mi explice daca poate,cum se face ca,daca Cina cea Taina a fost de fapt o masa de Seder,participantii fiind deasemeni evrei,noi ne luam Sfanta Impartasanie cu paine dospita?
Explicatia a venit prompt si ea se concluzioneaza cam asa,referitor desigur,la discutia noastra de fata:incurcaturi omenesti care n-ar trebui sa fie motiv de disputa.

.............................................................
"Ingrid, spune-mi si mie unde ai citit asta, ma intereseaza problema."
................................................................
Nu am citit,afirmatia mea isi are radacina in aceeasi memorabila discutie!Pare-mi-se ca e vorba de Sfantul Ioan Gura de Aur,sper sa nu gresesc.
.................................................................
"Sa nu spunem atit de usor, eu am dreptate, iar restul de 5 miliarde i-a facut Dumnezeu sa fie un soi reper negativ pentru adevarul meu. "

....................................................................
[pup]

.......................................................
"Intre timp, Ingrid, m-am documentat ."
................................................................

Pentru "incetineala" cu care va tin pasul,da-mi voie sa dau vina mai mult pe lipsa de timp si oboseala si mai putin pe varsta[:D]
Pentru faptul ca ti-am gresit "numele",desi e atat de frumos,idem,nu mai repet scuza,dar imi cer scuze!

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."

#156
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 28 august 2005 - 15:36

Ingrid, excelente detaliile tale! Deci evreii au o doctrina clara a piinii, dospite si nedospite, hamet si matzo, si o considera pe cea dospita drept o forma alterata. Catolicii pastreaza doctrina, exact asa (am dat mai demult un citat din Toma din Aquino), in timp ce ortodocsii inoveaza fata de evrei, sustinind piinea dospita ca o forma de crestere in Duh.
Ingrid, nickul meu e foarte pagin [:I], stai linistita.

Fetele, cu voia dumneavostra, am sa deschid un nou capitol.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -