Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ati alaptat?


364 raspunsuri la acest subiect

#11
ciupercar

ciupercar
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 13:26

Rebecca are 8 luni acum si inca o alaptez, dar numai seara si dimineata. De la 6 luni am inceput serviciul. Vreau s-o alaptez pana la 1 an, daca o sa mai am lapte, ca deja a inceput sa faca figuri, cred ca intrat in faza cand nu mai vrea sa bea asa de mult.

raluca
www.rebecca.ro

#12
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 13:32

L-am alaptat pe Alex pana la 7 luni. Desi aveam lapte din belsug, l-am intarcat dim mai multe motive. In toata perioada alaptarii, copilul a avut colici.Toate ceaiurile si siropelele, pe care le-am incercat, au fost inutile. Cand il vedeam cun se contorsioneaza si strange din pumnii, mi se rupea sufletul. Poate ca daca nu ma lasau pe mine nervii, mai continuam, nu stiu. Un alt motiv a fost faptul ca incepuse sa ma ia pe post de suzeta, statea la san mult si bine, daca ar fi putut, ar fi stat toata noaptea si incepuse sa ma si muste, pentru ca-i ieseau dintisorii. Am simtit ca nu mai pot si am zis ca gata, ma opresc.
Claudia

#13
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 13:55

Adélie implineste in curind 16 luni si tot o mai alaptez...
Am alaptat-o exclusiv pina la 6 luni si jumatate si este foarte sanatoasa, n-a fost racita niciodata (si nici alte otite sau infectii respiratorii n-a avut)

Otilia&LaAdelita


#14
Margot

Margot
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 14:09

Am alaptat pana la 10 luni, si cred ca as mai fi putut alapta.Dar eram asa de grasa ca nu ma mai puteam suporta eu.Asa ca am hotarat sa nu mai alaptez si sa incep sa mananc mai putin, plus ca devenise si f obositor, eram noaptea pe post de suzeta, ii placea sa adoarma cu sanul in gura si cum il scapa se trezea si plangea.Greseala mea recunosc.
Margot

#15
Danza

Danza
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 14:09

L-am alaptat pe Danut pana la 1 an 7 luni si 10 zile.
Desi am inceput serviciul cand micutzul avea doar 3.5 luni, datorita distantei mici intre servici si casa, am putut sa-l alaptez in regim normal (pana la 6 luni numai san), fara supliment de lapte praf si fara prea mari sacrificii, primind o placere imensa atat eu cat si micu.

Cu drag,
Dana, mamica lui [copil] Danutz
Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250

http://www.yamafoto.com/?ref=6599

#16
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 14:12

Am alaptat 13 luni si sunt tare mandra de asta [:D].. Daca nu ramaneam insarcinata cand Codrin a facut 11 luni, probabil ca incercam alaptatul pana la 2 ani [:p] Dar se pare ca el a simtit ceva si s-a intarcat singur [:(]
La fel o sa fac si cu al doilea...[alcool]

#17
madelaine

madelaine
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 15:44

Eu primul copil l-am alaptat doua luni pentru ca am ramas gravida cu al doilea. Al doilea l-am alaptat 4 luni, iar ultimul aproape 6 luni.

Madelaine si cei trei muschetari

#18
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 16:22

Pe primul l-am alaptat cinci luni si jumate...dupa care fiindca tocmai racisem groaznic in iunie [bang] m-am gindit ca e de ajuns cu alaptatul si m-am oprit din proprie initiativa...

Cu al doilea, am alaptat-o pina la patru luni si jumate cind am pierdut laptele....[bang] fiindca a fost f. greu, eu incepind lucrul cind bebitza avea doar 49 de zile....Eu as fi vrut macar pe al doilea sa-l pot alapta mai mult dar nu a fost sa fie...

Flory


"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473



#19
mariailin

mariailin
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 16:29

Am alaptat numai trei luni pentru ca m-am imbolnavit, am racit la plamani, si am facurt un tratament lung cu antibiotice. M-am simtit f. vinovata la momentul respectiv. Am avut noroc ca Vlad a acceptat imediat laptele formula.

Maria

#20
DanaR

DanaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 16:36

Din pacate si spre marea mea durere Patric nu a mai vrut sa suga de la 4 la 5 luni decat noptea si apoi nu a mai vrut deloc, desi lapte aveam... Culmea a fost ca a refuzat total orice fel de lapte asa ca i-am suplinit lipsa laptelui cu urda de casa, iaurt si smantana pana pe la sapte luni cand a acceptata lapte de vaca dar foarte putin...
Cu drag si pupici pt. mamici laptarese adevarate DanaR


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -