Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ati alaptat?


364 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 12:25

Ati alaptat?


#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 12:26

Sondajul a fost propus de Tareia:
"Cred ca ar fi interesant de stiut cate mamici au alaptat dupa ce bebelusul a implinit 6 luni si pana la ce varsta. Pt.cele care nu au alaptat mai tarziu de 6 luni,daca puteti sa scrieti si motivul. De ex: "a trebuit sa ma intorc la servici" sau " nu am mai avut lapte" sau "m-am imbolnavit si a trebuit sa opresc alaptatul".
De asemenea poate am putea numara si cate mamici nu au alaptat deloc si motivele pt. care nu au facut asta.
As incepe eu: am alaptat si dupa ce baietelul meu a implinit 6 luni si inca il mai alaptez (are acum 9 luni).
Va multumesc pentru interesul acordat."

#3
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 12:33

eu am alaptat cam 2-3 sapt. Nu am avut lapte si nici nu m-am prins decat atunci cand am constatat ca al meu copil scadea in greutate pe zi ce trece. Pana am introdus mancarea solida cu gust[:D]Maria a avut greutatea sub medie, si totul s-a datorat infometarii din primele saptamani!ufffffff. De aici un mare of al meu...lipsa de informare a proaspetelor mamicilor. Nu stii ce sa faci, nu stii cum ar trebui sa fie bine, nimeni in spital nu te ajuta...

Marina

#4
2mami

2mami
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 12:47

Eu am alaptat primul copil pana la 1 an (as fi continuat dar nu a mai vrut, ulterior am constatat ca a renuntat cam in perioada in care ramasesem insarcinata cu al 2-lea bebe si probabil se modificase ceva din gust sau poate compozitia?). Din pacate, cu al doilea copil, care a fost prematur, am avut mereu probleme. L-am alaptat pana la 4 luni dar cu mare greutate (de la 2 luni, jumatate din masa era de la [bibe]). Nici acum nu inteleg ce s-a intamplat in jurul varstei de 2 luni, de nu mai voia nicicum laptele de la mamica lui [q].

#5
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 12:49

Am alaptat timp de 15 luni si 1 saptamana. Deja, lucram de 2 luni iar alaptatul devenise foarte obositor. Ii iesisera maselutele si caninii, nu o mai chinuiau gingiile, nu mai era atat de agitata si atunci am hotarat ca a venit momentul sa o intarc.



Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 9 luni)
http://www.babiesonl.../n/ninacristina

#6
Banti

Banti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 12:57

Eu i-am alaptat pe ambii copii, pe fetita 8 luni si pe baietel 11 luni, in primele 4 luni au primit numai lapte matern fiecare. Nu am avut probleme cind i-am intarcat. Erau amindoi grasuni si nu prea am avut probleme de sanatate cu ei. Consider ca a fost o experienta deosebit de frumoasa si gingasa, dincolo de aspectul practic.

Ioana



#7
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 13:06

alexutza are aproape 7 luni si inca o mai alaptez la masa de seara.m-am decis sa-i dau sa suga cat pot de mult, pt ca stiu cat de important este laptele matern, plus apropierea fizica dintre noi doua.

ariel
http://community.web...r/alinapaveliuc
http://community.web.../alinapaveliuc1
http://community.web.../alinapaveliuc2



#8
ionela-roxana

ionela-roxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 13:10

Am alaptat 11 luni si asta in cazul in care am reinceput scoala cand bb avea 6 luni!
Veneam de la scoala ca sa il alaptez dar nu-mi pare rau!
Am incetat doar atunci cand a vrut el!
Sunt foarte fericita ca l-am alaptat atat de mult![mamica]
Sanatate si numai bine!!!


Ione`

#9
nadina

nadina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 13:12

Am alaptat 8 luni. Am avut lapte din belsug si bebe papacios. Din cauza alergiilor mele (cel putin asa cred eu) copilul a avut colici. 4 luni nu am pus geana pe geana. Ii dadeam cand bonnisan,cand Sab Simplex. Cand a implinit 3 luni jumate m-am intors la serviciu. Pe la 3 luni a inceput diversificarea. Am continuat si cu alaptatul. La inceput m-am muls si fugea soferul sa-i lase biberonul,apoi am alaptat-o numai seara,noaptea si dimineata.
La 8 luni am intarcat-o deoarece devenise foarte cald in Bucuresti,nu mai avea pofta de mancare, nu se mai odihnea bine, am hotarat sa plece putin la bunica la munte.
Privind in urma, pot spune ca nu a fost deloc usor insa a meritat. Sentimentul de fericire pe care il ai simtind puiul la san nu se compara cu nimic altceva.
E pacat sa ai lapte si sa abandonezi din cauza unor mici disconforturi, alaptatul natural este foarte important pentru sanatatea bebeilor nostri.
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

#10
bubutzu

bubutzu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 06 noiembrie 2003 - 13:16

Da,am alaptat 11 luni(mi-a fost foarte greu sa-l intarc dar am fost nevoita din cauza reinceperii activitatii)
[pup]de la Cristina si bb Mihai(1an si 11 luni)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -