Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Viata in Germania (43)


317 raspunsuri la acest subiect

#311
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 07 mai 2007 - 17:37

quote:
Originally posted by Miriluta

Salut fetelor! Am si eu nevoie de un sfat. Fetita mea e nescuta in 2002 in decembrie si nu stiu daca sa o dam la scoala anul viitor, cand va avea 5 ani si 8 luni sau sa mai asteptam un an (cand ar avea 6 ani si 8 luni). Poate ma puteti ajuta cu un sfat



Fata mea a mers cu 6 ani si 7 luni la scoala, dar are colege care au mers cu 5 ani si ceva.

La inceputul anului scolar era o mare diferenta íntre acesti copii, carora li se recomandase de educatoare sa mai stea un an in gradi pt ca nu "erau pregatiti " mai ales emotional pt scoala, si restul copiilor. Imi amintesc cum in primele luni de scoala cei de 5 ani si ceva ieseau de 2-3 ori pe ora la WC ca se plictiseau sa stea 50 min in clasa.
Acum, dupa aproape un an de scoala, cei "mici" sunt tare obositi fizic si psihic. Si restul sunt cam "epuizati", insa, vorbind acum o sapt. cu o mamica a care8i fetita a mers cu 5 ani si 8 luni la scoala, mi-a zsi ca, daca ar putea da timpul inapoi, ar mai lasa-o un an la gradi. Cu scoala se descurca, dar e epuizata si arata ca un copil bolnav.

Clasa 1 e usoara pt noi. Pt copii e un efort la care trebuie sa faca fata cu succes!

Parerea mea, lasa-o pt 6 ani si ceva.

Andreia



#312
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 07 mai 2007 - 17:37

quote:
Originally posted by sfarsitoarea

Miriluta, mai las-o ca e si ea mica si o s-o darame ghiozdanul.



[:-)))]nu e mica deloc, putini cred ca are 4 ani [:-)))]
nici eu nu sunt sigura ca e bine sa o dau asa de mica..la gradinita merge de la 3 ani si inainte a fost 1 an la Tagesmutter, deci nu are probleme de integrare, stie sa scrie si sa citeasca cuvinte simple, face socoteli simple, dar in rest, are creier de gaina[il]
Multumesc pentru raspunsuri, fetelor, asa mi-am format si eu o parere


#313
gabrianah

gabrianah

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 07 mai 2007 - 17:42

buna fete!
Rrox, ma bucur ca v-ati hotarit [pup]

narcisanu se poate sa nasti cind vine soacra din concediu? ma gindesc ca daca ea pleaca in sapt 38, si tu nasti in 37, tot singura ramii cu copiii . bebele nostru 3 are 2 luni acum, dar e tare bine sa fie cineva sa te ajute dupa nastere..

miriluta baietelul nostru cel mare e nascut in august 2001, si noi ne-am hotarit sa il dam la 7 ani la scoala. in grupa are multi copiii mai mari ca el,care au implinit demult 6 ani si sint tot la graidnita. am vorbit cu educataorele si si ele considerau ca e mai bine sa mai aiba copilul inca un an de copilarie. acuma voi stiti, noi asa ne-am gindit. plus ca si limba la noi e o problema, vorbeste germana dar eu cred ca i-ar prinde foarte bine inca un an de gradi.,
[pup]ana

#314
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 07 mai 2007 - 17:52

quote:
Originally posted by Daconst
Fetele,am si eu o nedumerire si cum m-ati obisnuit deja,tot la voi apelez.[:D]Vroiam sa va intreb daca voi ati dat flor la copilutii vostri?Noua ne-au dat de la maternitate dar l-am intrerupt ca moasa a fost de parerea ca da colici.Acum am trecut cu bine de perioada aia si stau si cercetez daca e bine sa-i dau sau nu.Am tot intrebat la fetele de la Scutece si ele nu dau niciuna.Cica nu se da in nici o alta tara,doar in Germania.Lamuriti-ma si pe mine cum e mai bine sa procedez?Dana si [copil] Lucas Paul(18.01.07)filmulet1,filmulet2
Eu i-am dat pana la 18 luni, si nu a avut niciun fel de colici. Dupa 18 luni ne-a spus dr. sa-i punem putin mai multa sare in mancare si sa nu-i mai dam fluor. Mie mi se pare normal sa fac ce-mi spune medicul si sa nu ma iau dupa altii, neavizati.Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)

#315
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 07 mai 2007 - 18:03

quote:
Originally posted by narcisa

Salut,
Noroc ca a inceput ploaia de azi, asa mai apuc si eu sa intru pe forum, in rest stam mai mult pe afara.
Laura, sa va traiasca printesa, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii; tie refacere rapida!

Tumpi, multa sanatate, si eu duc lipsa de pedichiurista si am la degetele mari colturi pe care daca nu le scot e de rau, am incercat si sa le las in pace si nu se poate. Asa ca te inteleg.....eu am ajuns sa-mi taie unghia din carne la o faza de asta, ca se infectase(l-am lasat prea mult sa cresca, eram ináinte de nastere si nu ajungeam sa tai singura si l-am pus pe sot, care nu s-a priceput sa mi-l scoata),ai grija! Daca ai tetraciclina de ex. capsule pune la rana praf din capsula, poate ajuta.

Fetelor, care ati nascut aici cu cezariana programata, ajutati-ma si pe mine cu un sfat. Se poate programa in sapt. 37???
O sa ziceti ca mai am destul pina atunci(am 26 de sapt. de sarcina) dar trebuie sa planific totul cumva, piticii vor avea vacanta in perioada aceea si nebuna de soacramea pleaca o saptamana in concediu exact cind sint eu in sapt. 38 si mi-e frica rau; sotul nu are dreptul la concediu, e o situatie mai speciala si desi stiu ca va trece cumva, imi fac totusi ginduri. Uffffff.......
Am o nastere naturala grea(cu un travaliu de aproape 36 de ore, cit pe ce sa ajung la cutit) si o cezariana de urgenta si nu mai vreau complicatii, vreau totul planificat. Evident ca voi discuta cu doctorul meu(cezariana in sine e deja clarificata e ginecologul care mi-a supravegheat si celelalte sarcini si-mi stie problemele) , dar v-am intrebat pe voi ca sa nu fiu chiar picata din cer(ca perioada ma refer).......aveam doar idee ca se planifica prin sapt.38 dupa masuratori, se poate oare si mai devreme? Naspa e ca n-am pe nimeni la care sa indraznesc sa apelez si sint si doi si impreuna se indeamna la destule nebunii.
va multumesc
toate cele bune
narcisa



Eu am nascut cu cezariana programata (si la cerere[:D]) chiar cand intram in 37 de saptamani. Dr. a considerat ca bb e suficient dezvoltat, ideea era sa aiba 3 kg. Trebuie sa vorbesti cu medicul tau, sa-i spui ca ai vrea mai devreme, si daca el decide ca e ok, o sa-ti faca si in a 37-a saptamana, daca bb e pregatit sa iasa. Sarcina usoara in continuare !


Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)




#316
alayna

alayna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.094 mesaje

Postat 07 mai 2007 - 18:09

Buna fetelor,revin si eu cu o mica intrebare
Care e cea mai buna modalitate de a trimite niste bani in .ro?
Unde ar fi mai convenabil si cat ar fi comisionul

Va doresc o zi buna !





"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

#317
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 07 mai 2007 - 18:10

Narcisa, merci mult de tot, din pacate nu aveam in casa nici un fel de antibiotic capsule, ca la asta ma gandisem si eu,dar am rezolvat-o cu ceaiul de musetel,noroc cu al meu sot, ca s-a gandit ca mi-ar face bine.Acum sunt ok, ma mai doare putin,dar nu mai e unflat, nu mai sucureaza.Tot stau si ma gandesc ce am facut de am ajuns in halul asta si tind sa cred ca nu m-am taiat ca nu mi-a dat sangele, ci dor am tras cu chiureta mi mult de batatura care se formase in interior si am desprins din piele de am ajuns asa.Nici colt nu am lasat inauntru ca nu se simte si nu ma durea la radacina .Bine ca acum pot merge, sabata abia puteam pune piciorul in pamant si mergeam in slapi ca nu suportam nimic pe unghie.

Oricum am sa merg la plafar si am sa-mi iau ceva tinkturi sa am in casa ca nu se stie niciodata.

Fetele va invita la http://forum.desprec...TOPIC_ID=99774' class='bbc_url' title='Link extern' rel='nofollow external'>cap 44



"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -