Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Viata in Germania (43)


317 raspunsuri la acest subiect

#21
genia

genia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 23:44

buna fetelor,
am o mare rugaminte la voi, am descoperit ca imi expira carnetul de conducere pe 12 aprilie. am fost azi la ADAC si din pacate doamna care se ocupa cu traducerile este plecata in vacanta, se intoarce abia pe 10 aprilie. stiti cumva trebuie facuta traducerea numai la ADAC sau poate fii facuta si de un traducator autorizat? as vrea totusi sa reusesc sa-mi rezolv cu tradusul, sa nu pierd carnetul.
va multumesc din suflet.


#22
Daconst

Daconst

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 01:26

quote:
Originally posted by DidiAlex
Dana, imi pare rau ca nu te salvez, data viitoare.Acu vin cu o intrebare de fapt e a unei viitoare mamici de aici din DE. Exista de cumparat din DE batista bebelusului sau ceva asemanator? Te intreb pe tine pt ca esti proaspata in domeniu. Io si prietena mea de aici am folosit pompita si a fost okei.
Didi,eu n-am putut comanda pe adresa de aici.Asa ca am comandat-o pe adresa mamei din tara si urmeaza sa mi-o trimita prin autocar.Alta varianta n-am gasit,din pacate.Dana si [copil] Lucas Paul(18.01.07)filmulet1,filmulet2

#23
mihaela_specht

mihaela_specht

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 795 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 12:32

[hia] Germania



mihaela si Dennis 20.09.2005

dennis[copil]



Dennis-puiu [bibe]



simleu silvaniei

#24
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 12:43

genia la noi a mers cu traducator autorizat; ne-a costat vreo 60 de euro sa traducem carnetul sotului [bang]

#25
mihaela_specht

mihaela_specht

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 795 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 12:48

ana miti poate te ajuta site-u astade la firma asta i-am luat si eu lui tata.au 100 teste la 53 euro .uite asa arata aparatul au reduceri foarte mari.



pupici la toate



mihaela si Dennis 20.09.2005

dennis[copil]



Dennis-puiu [bibe]



simleu silvaniei

#26
alayna

alayna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.094 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 15:32

quote:
Originally posted by gabi66
[quote]Originally posted by alayna - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -Stai putin!Te poate lua sotul tau pe asigurarea lui!Poate el e la alta casa de sanatate (IKK, BKK).Nici acestea nu sunt private!Sotul tau(sau, ma rog, viitorul sot)ce a pazit?Nu ai vorbit cu el, nu s-a bagat putin in ei?Tu nu stii engleza ca sa te poti intelege cu ei?Ce-i cu magariile astea intr-o tara care se tine super civilizata si mai conduce si EU![bang]
Viitorul sot,nu e roman,nici german,are alta nationalitate,are viza de studiu in Germania si plateste la Allianz aproape 200 euro pe lunaDeoarece nu suntem casatoriti ,nu cred ca ma poate lua pe asigurarea lui sau sa-i folosesc cardul pentru o urgentaEsti simpatica tare [8D] Mai am o intrebare la voiMi-am facut comanda la catalogul Quelle,am inteles ca-i gratis sau gresesc?Deoarece am primit un mail in care spune ca trebuie sa platesc 900 euro.N-am facut comanda la aboslut nimic[alcool]Mail-ul e in limba germana si-mi prind urechile la tradus[bang]Sunt gratis cataloagele sau nu?[alcool][bang]"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

#27
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 16:03

Alayna, sigur emailul cu pricina nu e serios, e spam si nu e de la Quelle! Eu primesc cu zecile asemnea emailuri! Inclusiv cica de la banci. Asa ca ai grija sa nu le raspunzi.

Daca vrei posteaza aici mesajul si ti-l traducem noi.

-------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar



#28
mihaela_specht

mihaela_specht

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 795 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 17:35

alayna cataloagele is gratis .



mihaela si Dennis 20.09.2005

dennis[copil]



Dennis-puiu [bibe]



simleu silvaniei

#29
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 20:22

pupic!

fetele am pus mai demult o intrebare referitoare la cetatenie si...nu prea m-am lamurit...Stiam si eu ca daca vrei cetatenia trebuie sa renunti la cea romaneasca dar acum din 01-2007 am auzit ca este posibil sa le ai pe amandoua.
Intrebarea este:unde pot gasi legea asta ca aici la noi functionarii habar nu aveau de green card dar de cetatenie nici atat!Se uita la tine ca vitelul si spun ca nu stiu nimic dar culmea e ca nici nu vor sa se intereseze...deeeeci ramane sa le "bagam" legea sub nas cum am facut si cu rezidenta si se va rezolva !


Multumesc mult!

livia

#30
ana_miti

ana_miti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 275 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 21:55

Mihaela , multumesc mult de tot pentru link, insa am acest aparat acasa. Inconvenientul este ca cere mult sange . Este un aparat optic si efectiv la el, trebuie sa storc degetul ca sa scot picatura necesara de sange.



dupa ce ca este traumatizat de atatea intepaturi in deget ...sa mai si storc degetelul.....e prea mult pentru un copil de 2 ani si jumatate.



Multumesc oricum pentru sfat!



Teste de glicemie pentru Alex

Bazar umanitar Alex



http://www.ccserban.ro/index.html






Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -