Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Viata in Germania (43)


317 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaela_specht

mihaela_specht

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 795 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 11:46

buna dimineata



noi avem asigurare la IKK:

Daconst mersi de raspuns,la vara cand o sa merg in Romania imi fac si eu abonament,reciver imi iau de aici daca cumva nu merge sau se strica sa-l pot duce inapoi.



pupici



mihaela si Dennis 20.09.2005

dennis[copil]



Dennis-puiu [bibe]



simleu silvaniei

#12
alayna

alayna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.094 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 14:32

Va multumesc mult pentru raspunsuri
Am vorbit cu parintii mei,cred ca imi fac o asigurare in Rom pe 6 luni,La ING,am inteles ca e pana intr-o 100 euro
Apoi ,din vara,dupa nunta am sa-mi fac asigurare e familie
Oricum as da-o,trebuie sa-mi fac urgent ca stau tare prost cu sanatatea [bang]






"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

#13
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 14:41

Dana, referitor la cei de la Eurolines, e adevarat ca iau pe kg,dar iti zic cum stiu ca fac cei de la Bucuresti.
Pachetul tb sa fie deschis ca sa se uite sa nu ai alimente interzise(acum cu intrarea in UE nu stiu cum era, asta se intampla pana anul trecut),droguri, arme, chestii din astea.Pachetul pana in 5kg parca era 10E, ce depasea plateai 1E/kg.
Sper sa nu mai controleze pachetele.
Eu una as fi avut nevoie sa-mi aduc pc din tara ca am nevoie sa.-l up-gradez pe asta , fiinc oricum nu-l fol nimeni acolo.
Asa rau imi parca ca noi nu ne putem pune antena si asta pt al meu sot, ca el vrea sa se uite din cand in cand la posturi romanesti.
O primavara frumoasa va doresc, fiinca se pare ca a venit primavara si pe meleagurile noastre.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)



#14
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 14:56

Alayna, ai grija de tine atunci! Si eu sunt asigurata tot de familie, la stat nu e diferenta si nu te intreaba nici un doctor ce fel de asigurare ai decit daca e de stat sau privata (dar nu daca esti ca student, ca familie sau singur asigurat). Dar intreaba neaparat ce iti acopera cea romana, sa nu te trezesti ca platesti mai mult decit daca ti-ai face direct asigurare germana. Cred ca vei plati tu din buzunar consultatia, raminind ca sa-iti deconteze apoi asigurarea romana cheltuielile.

---------



Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar



#15
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 15:18

Hello fetelor,

Eurolines face control la pachet chiar cand il duci la ei, nu ai voie medicamente, alimente iar pt mobile, comp. etc se plateste o taxa ceruta de ei [alcool] Tumpi daca vrei sa iti aduci computerul o sa trebuiasca sa platesti ceva....taxa pt. pachete este de 10 euro indiferent de kg dar sa fie pana in 10 iar ce depaseste 10 kg costa 1 euro per kg.

Monica
http://community.web...m/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
http://www.dropshots.com/maraki
http://www.dropshots.com/maraki1
http://www.dropshots.com/maraki2

#16
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 15:33

Maraki, la bucuresti 10E sunt pt pana la 5kg, e o alta suma fata de ce cer cei de la MÜ.Cei de aici nu-mi verifica niciodata pachetele.
Cu pc-ul inca ma mai gandesc, pana la urma cred ca astept pana plec in tara.


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)



#17
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 17:04

Dana, imi pare rau ca nu te salvez, data viitoare.

Acu vin cu o intrebare de fapt e a unei viitoare mamici de aici din DE. Exista de cumparat din DE batista bebelusului sau ceva asemanator? Te intreb pe tine pt ca esti proaspata in domeniu.
Io si prietena mea de aici am folosit pompita si a fost okei.


#18
mihaela_specht

mihaela_specht

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 795 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 18:01

didialex si noi tot pompita am folosi si nu am avut treaba e ok.

dar daca intrebi la farmacie precis iti zic ei daca mai exista ceva inafara de pompita.





mihaela si Dennis 20.09.2005

dennis[copil]



Dennis-puiu [bibe]



simleu silvaniei

#19
gabi66

gabi66

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 18:12

[quote]Originally posted by alayna
Aschiutza,mersi mult de mesaj.Wow,ce bine esti informata[8D]Imi pare rau ca nu pot sa-ti dau o veste buna,ca as locui in Dresden,stau in Frankfurt[:D]Voi sta permanent in Frankfurt,locuiesc cu viitorul meu sot.Inca nu lucrez si nu cred ca o voi face in urmatoarele luni,sa zic ca am o asigurare pe care sa mi-o plateasca firma unde lucrez.Bolnava am fost zilele trecute,am stat in spital 5 ore,intr-o stare critica cu o perfuzie si cateva analize la sange si urina si am platit 220 euro.Doctorul s-a comportat foarte rece cu mine,cred ca mai mult ii era mila de un caine daca era acolo.Multumesc mult de informatii,am sa mai revin zilele astea,dupa ce am sa caut cateva sedii de prin zona sa intreb cum stau lucrurile- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -Stai putin!Te poate lua sotul tau pe asigurarea lui!Poate el e la alta casa de sanatate (IKK, BKK).Nici acestea nu sunt private!Sotul tau(sau, ma rog, viitorul sot)ce a pazit?Nu ai vorbit cu el, nu s-a bagat putin in ei?Tu nu stii engleza ca sa te poti intelege cu ei?Ce-i cu magariile astea intr-o tara care se tine super civilizata si mai conduce si EU![bang]

#20
ana_miti

ana_miti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 275 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 19:47

Buna, fetelor!



Am si eu o mare rugaminte la voi!

Cine ma poate ajuta sa intre pe acest site http://www.glucosmar...utsch/index.htm si sa scrie la ei, in limba germana. M-ar interesa un model de teste de glicemie si aparatul aferent de care imi recomanda ei, INSA, testele de glicemie sa ceara cat de putin sange. Se poate? Imi trebuie pentru cpilul meu care are diabet, in varsta de 2 ani si 5 luni.

Din spusele lui Blacpanterro, ea mi-a dat adresa site-ului( si a zis ca le va scrie si ea , dar in engleza), am inteles ca sunt mai ieftine decat cele pe care le folosim noi frecvent(noi dam in jur de 30-40 de euro pe o cuite cu 50 buc).

Ea ma ajuta , insa nu stie limba germana suficient incat sa le scrie si sa afle detalii. Stiu ca daca , cumperi frecvent de la ei...mai fac discount -uri sau iti da aparatul gratis. Va rog mult de tot, poate ma ajutati si pe mine in problema aceasta.



Teste de glicemie pentru Alex

Bazar umanitar Alex



http://www.ccserban.ro/index.html






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -