Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Viata in Germania (43)


317 raspunsuri la acest subiect

#1
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 26 martie 2007 - 02:14

despre joburi



cursuri pt corespondent limbi straine - 2 ani si traducator - 3 ani (cu diploma)

corespondent limbi straine



Modele pt DAF si DSH, sau in general despre cursuri de lb germana



1

2

vsh

2

3

4

5

6

7

8

8

9

10

lectii si teorie on-line

11

exercitii online

exercitii online

un test si exercitii

DAF exercitii

gramatica pe teme

gramatica pe teme, iarasi f. buna si fain structurat

iarasi gramatica frumos structurata





traducator in Nürnberg



Medici de fam, dr in Bayern vorbitori de lb romana,dr in general




1

2

3



dr. Gineco in Berlin medici romani





pregatiri de pasti





Despre Elterngeld, apostile, acte preschimbat pasaport, permis auto




info

info[

tot info



Erziehungsgeld



Acte necesare obtinere certificate nastere romanesc





1

2





biserica romana in Offenbach



repere in Berlin



scoli, gradinite



ref la recunoastere studii



cabinet avocat München

cabinet avocatura



sunam in tara cu..

voipdiscount





Poate va intereseaza: http://www.just.ro/c...ate.php?idc=344

cap. 42



"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)





#2
doina_cel

doina_cel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 26 martie 2007 - 14:40

Dana, o prietena de-a noastra trimitea pachete din Germania in Romania cu autocarele companiei Eurolines si banuiesc ca se poate si in sens invers. cica se lasa pachetul fie la ei la sediu fie chiar la autocar si ajung cam in 2 zile. poate ca asta ar fi o alta varianta de trimitere.

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"The only thing we know about the future is that it will be different." - Peter F. Drucker

#3
alayna

alayna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.094 mesaje

Postat 26 martie 2007 - 15:03

Fetele am si eu nevoie de sfatul sfatul vostru
Sunt de putin timp in Germania,nu sunt maritata si vreau sa-mi fac asigurare medicala
Sa-mi fac asigurare in Romania sau aici ?
Daca e sa-mi fac aici,unde ar trebui sa ma duc,ce sa fac?







"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

#4
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 26 martie 2007 - 15:41


Alayna, bine ai venit printre noi. In ce oras esti? ([:D] tot am speranta ca mai apare cineva din Dresden pe forum).

Alayna, cu ce statut esti aici si cit vrei sa stai? Daca vrei sa lucrezi undeva esti obligat sa iti faci asigurare si am impresia ca trebuie sa iti iei una germana (asigurararea in acest caz iti este deja scazuta din salariu si e platita direct de firma unde lucrezi la asigurare). Daca esti student poti sa ai de oricare.

Exista asigurari de stat: Technische Krankenkasse si AOK, de exemplu. Exista si din cele private, dar sunt mai scumpe (nu stiu cu cit, eu am de stat). Cele de stat iti ofera cam toate acelasi pachet de servicii, cele private au difernte, asa ca sa fii atenta.

Daca stai pina intr-un an as zice sa iti iei din Ro, daca stai mai mult pe cea de aici. E bine sa intrebi daca cea din Ro iti asigura numai serviciile de urgenta sau orice vizita. De asemnea daca iti subventionazea medicamentele, ca asigurarile germana, altfel unele costa f mult.

In orice caz fa-ti asigurare, fara platesti fff mult!

Daca vrei asigurare de stat: cauti un sediu al lor in oras la tine (TK sau AOK, de ex, exista mai multe da nu le stiu eu), te duci simplu la ei si le spui ca vrei asigurare. Iti vor da un formular sa il completezi cu datele personale si contul de banca din care ei sa iti scada banii (asta daca nu esti angajat, daca esti angajat iei contractul cu tine). In citeva zile iti trimit ei un card ca cel de banca de care trebuie sa ai mare grija: acest card ti-l va cere la orice vizita medicala. Pe trimestru se plateste la prima vizita medicala 10 euro taxa. E bine ca aceasta taxa sa o platesti la doctorul de familie care poate sa iti dea trimiteri la toti ceilalti doctori de care ai tu nevoie. Fara trimitere platesti la fiecare doctor 10 euro! Dovada ca ai platit iti poate da ori care doctor la care ai platit taxa, asa ca alegeti unul care e in aporpiere de tine sau ia doctorii in aceeasi zona, altfel ai de alergat de colo colo cind vrei sa mergi la un doctor. De ce spun ca e bine sa o platesti la doctorul de familie: sunt unii doctori specfialisti care nu te primesc fara trimitere de la doctorul de familie, asa ca impusti doi iepuri dintr-o data (dovada ca ai platit plus trimiterea)!

Sper sa te fii lamurit cit de cit [cheers]. Intreaba-ne orice nelamurire ai!

------------


Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar



#5
alayna

alayna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.094 mesaje

Postat 26 martie 2007 - 18:29

Aschiutza,mersi mult de mesaj.Wow,ce bine esti informata[8D]
Imi pare rau ca nu pot sa-ti dau o veste buna,ca as locui in Dresden,stau in Frankfurt[:D]
Voi sta permanent in Frankfurt,locuiesc cu viitorul meu sot.
Inca nu lucrez si nu cred ca o voi face in urmatoarele luni,sa zic ca am o asigurare pe care sa mi-o plateasca firma unde lucrez.
Bolnava am fost zilele trecute,am stat in spital 5 ore,intr-o stare critica cu o perfuzie si cateva analize la sange si urina si am platit 220 euro.Doctorul s-a comportat foarte rece cu mine,cred ca mai mult ii era mila de un caine daca era acolo.
Multumesc mult de informatii,am sa mai revin zilele astea,dupa ce am sa caut cateva sedii de prin zona sa intreb cum stau lucrurile




"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

#6
mihaela_specht

mihaela_specht

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 795 mesaje

Postat 26 martie 2007 - 20:16

alayna bine ai venit !!



mihaela si Dennis 20.09.2005

dennis[copil]



Dennis-puiu [bibe]



simleu silvaniei

#7
mihaela_specht

mihaela_specht

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 795 mesaje

Postat 26 martie 2007 - 20:18

fetelor vine vara !sper ca s-a terminat cu frigu.

azi a fost foarte cald la noi.



mihaela si Dennis 20.09.2005

dennis[copil]



Dennis-puiu [bibe]



simleu silvaniei

#8
Daconst

Daconst

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 01:50

Didi,multumesc mult.Esti draguta si saritoare ca intotdeauna.[flo]

Din pacate,mama sta in Hunedoara si e mai complicat cu transferul la Bucuresti.



Doina,o sa incerc cu firma,sa-l trimit,dar eventual sa nu stie aia ce e in pachet ca altfel ma taxeaza suplimentar.



Mihaela,eu am avut la oferta reciverul,antena si cartela si abonamentul gratuit pe un an de zile.In august expira si atunci vrem sa trecem pe Maxtv ca la astia merge sa bagi cartela in al reciver si asa scap de hardughia lor de care sunt acum dependenta.



Dana si [copil] Lucas Paul(18.01.07)

filmulet1,filmulet2







#9
doina_cel

doina_cel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 02:22

Dana, am inteles ca ei taxeaza la greutate, nu cred ca ii intereseaza ce e in pachet. Nu stiu sa iti spun insa cam ce preturi practica... Sper sa fie in regula, eu nu am incercat inca sa trimit asa.

alayna, daca esti singura, din cate stiu eu poate fi mai avantajos sa iti faci asigurare privata, dar intr-adevar trebuie sa ai grija la ce iti ofera. si trebuie sa mai ai grija la ceva, am senzatia ca nu poti sa schimbi asiguratorul timp de 2 ani dupa ce te-ai inscris. la cei de stat este avantajos mai ales daca ai familie. de exemplu noi suntem asigurati la Techniker Krankenkasse, plateste numai sotul cotizatia lui si noi, eu si copilul, suntem "family-insured". acum, ca Romania e in UE, teoretic asigurarea romaneasca ar trebui sa iti acopere serviciile medicale de aici, dar eu nu m-as baza pe asta, sincer sa spun. asa ca, depinde si cand va casatoriti, pentru ca, daca viitorul sot are asigurare "normala", nu privata, va te va prelua pe asigurarea lui. daca insa te inscrii la privata, cred ca va trebui sa platesti musai cei 2 ani.

sper ca nu am dezinformat. daca gresesc, rog interveniti cele care sunteti pe aici mai demult si sunteti mai in tema.

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"The only thing we know about the future is that it will be different." - Peter F. Drucker

#10
doina_cel

doina_cel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 02:35

alayna, inca ceva. eu am stat in Germania cateva luni inainte de a ne muta cu familia aici. nu aveam nici slujba si nici rezidenta. in toata perioada asta, am avut asigurare de calatorie, incheiata la Allianz Tiriac in Romania sau la RAI. am platit mult mai putin comparativ cu ce mi se cerea aici pentru o asigurare privata si, cel putin teoretic, eram acoperita in caz de urgenta. e adevarat, nu am avut nevoie sa beneficiez de ea, deci nu stiu cum ar fi functionat, dar din cate stiu eu Allianz sunt destul de seriosi. pentru o solutie intermediara, pentru mai mult de jumate de an, cred ca a fost buna.

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"The only thing we know about the future is that it will be different." - Peter F. Drucker


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -