Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Cabinet stomatologic


683 raspunsuri la acest subiect

#661
arcadia

arcadia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 967 mesaje

Postat 21 august 2009 - 17:59

Baietelul meu tocmai s-a lovit tare cu gurita de noptiera, si i s-a strambat unul dintre dintisorii din fata sus, s-a lipit de cel din stanga lui (nu cel geaman) si s-a strambat si spre interior, arata mai scurt decat cel alaturat.
Nu suntem in Bucuresti acum si nu pot ajunge la dentist pana luni, sau poate maine in Buc.
Ce pot face? Daca acesta de lapte s-a strimbat, cel care il va inlocui va iesi tot stramb?
Multumesc [flo]

[mamica] Mami de [copil] Calin Gabriel (8 mai 2007) si [gravi] 26+ [fetita]

#662
angela1975

angela1975

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 31 august 2009 - 17:13

Buna !

Am si eu 2 intrebari, daca ma puteti ajuta cu un raspuns ... ms.
1. baietelul meu, in varsta de 4 ani, are pete albe pe dinti ( albe ca varul, in vecinatatea gingiei, pe toti dintii ) si mai nou, am observat ca ia cazut si smaltul dentar langa gingie, are un fel de santulet, se simte cand dau cu unghia ... din ce cauza sa fie ?
El a luat f multe antibiotice, face frecvent rosu in gat, e posibil sa fie din cauza lor ?

2. Sor'mea m-a rugat sa va intreb daca pt dintii din fata ( are unul in fata care o supara - si vrea sa-l puna din portelan ) se pune coroana din portelan cu legatura sau fara, chiar daca radacina este buna ?
medicul ia zis sa-l puna fara legatura, deoarece radacina este buna ... insa familia ei doreste cu legatura, zic ei, ca-i mai bine ...
Ce stiti ?
Multumesc.


http://photobucket.com/florentza_2008 [flo]

#663
mgabi

mgabi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 14:07

Buna

angela1975 referitor la petele albe pe dintisori ale baietelului tau pot sa-ti spun ca este un inceput de manifestare a cariei de biberon. Fetita mea are asa ceva de la 2 ani, acum avand 5 ani si numeroase carii pe care urmeaza sa le tratam prin metoda "inhalosedare". Am mari emotii [bang]
Incearca sa mergi cu baietelul la un stomatolog pediatru pentru a confirma diagnosticul. Petele albe de pe mardinea dintilor devin treptat negre si se transforma in carii. La noi au evoluat destul de repede desi am facut si fluorizare cu gel. Important este ca aceste carii sa nu afecteze si dintii permanenti.

Pentru sora ta: cand eram insarcinata in timp ce mancam mi s-a rupt un incisiv central de pe arcada de sus de la radacina.[bang] Urgent la dr. si mi-a facut coroana pe acel dinte cu legatura pe incisivul lateral si ma simt bine si acum dupa 5,5 ani.

#664
cami_antonia

cami_antonia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.788 mesaje

Postat 14 octombrie 2009 - 22:48

Un om are mare nevoide de ajutorul DVS. Va rugam ajutati-o pe Alina! (cumnata mea) Mai are o singura sansa - ULTIMA!!! [/size=5]

www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

Da-ti mai departe va rog!!!



SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe puetere sa o ingrijeasca
Camelia Costea: DOAMNE AJUTA!


#665
adriaa

adriaa
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 21:30

Buna ziua,

Si bine v-am gasit. Am un baietel care a implinit de curand 6 anisori.
De cand era mic dintisorii au inceput sa se carieze mai ales incisivii superiori care s-au macinat si au ajuns sub nivelul gingiei.
Am consultat de-a lungul timpului mai multi stomatologi care in mare mi-ai spus ca se vor schimba fara probleme si ca nu trebuie sa-i scoatem sub nici o forma. Dintisorii au inceput sa se cada( incisivii inferiori) si ma tot intreb daca incisivii superiori vor iesi tinand cont de faptul ca cei de lapte sunt la nivel gingiei deci nu stiu daca pot cadea.
Va multumesc

#666
burtika

burtika

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 27 ianuarie 2010 - 19:59

Buna ziua,

Fetitei mele de 2 ani si jumatate i-a aparut o carie la un premolar. Am fost cu ea la dentist si ni s-a spus ca trebuie tratata , iar asta se poate face numai cu analgo sedare deoarece copilul este mic si nu coopereaza. poate sa-mi spuna si mie cineva daca ar trebui sa-mi fac griji pentru aceasta analgo-sedare? o fi mai bine sa mai astept pana mai creste si va putea coopera? nu stiu cum de i-au aparut carii atat de repede avand in vedere ca nu am folosit deloc biberonul , de la san a trecut direct la canuta.

lacramioara (burtika) mamica de Iris Maria (28.07.07)http://community.web...er/lacramioaraD

#667
bebelusha28

bebelusha28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 25 februarie 2010 - 13:35

Buna ziua,,
am si eu o intrebare de baraj [:)]
am o fetita de 6 ani si 9 luni si la 6 ani i-au aparut incisivii inferiori definitiva langa cei de lapte care semisca putin de atunci dar nu au cazut. am fost la 2 medici stomatologi care au zis ca nu e o problema intrucat asta se intampla frecvent si a or sa cada intr-un final.De extractie nu s-a pus pblema intrucat chiar medicul mi-a spus ca este traumatizant pt copil intrucat ii trebuie anestezie calumea nu doar spray sau gel. Despre inhalosedare numai de bine dar ea are multiple alergii chiar si medicamentoase si mi-au spus ca nu garanteaza ca nu-mi face alergie ori la gaz ori la anestezic. Deci avand in vedere ca nu e o problema de viata si de moarte am zis sa nu mai chinui copilul si sa astept sa cada...numai ca au trecut 9 luni de zile si dintii aia nu mai cad! de miscat se misca dar nu foarte tare.
Acum se misca mai tare cei de sus dar slava domnului ca acolo nu au apARUT cei definitivi.
a mai avut cineva problema asta? multumesc anticipat!

#668
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 21:52

Citat:
citat din mesajul lui angela1975
Buna ! Am si eu 2 intrebari, daca ma puteti ajuta cu un raspuns ... ms.1. baietelul meu, in varsta de 4 ani, are pete albe pe dinti ( albe ca varul, in vecinatatea gingiei, pe toti dintii ) si mai nou, am observat ca ia cazut si smaltul dentar langa gingie, are un fel de santulet, se simte cand dau cu unghia ... din ce cauza sa fie ?El a luat f multe antibiotice, face frecvent rosu in gat, e posibil sa fie din cauza lor ?2. Sor'mea m-a rugat sa va intreb daca pt dintii din fata ( are unul in fata care o supara - si vrea sa-l puna din portelan ) se pune coroana din portelan cu legatura sau fara, chiar daca radacina este buna ?medicul ia zis sa-l puna fara legatura, deoarece radacina este buna ... insa familia ei doreste cu legatura, zic ei, ca-i mai bine ...Ce stiti ?Multumesc.http://photobucket.com/florentza_2008 [flo]
1.presupun ca are fluoroza...i s-au adminixtrat copilului fluoruri?poate fi si un stadiu incipient de carie..poate imi puteti oferi mai multe detalii...2.votez pentru varianta "fara legatura",pentru ca cea "cu legatura" e nonsens atata vreme cat medicul zice ca fara legatura e in regula...ascultati sfatul medicului..Numai bine!Lia&Andrew[foto]

#669
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 21:56

Citat:
citat din mesajul lui adriaa
Buna ziua,Si bine v-am gasit. Am un baietel care a implinit de curand 6 anisori.De cand era mic dintisorii au inceput sa se carieze mai ales incisivii superiori care s-au macinat si au ajuns sub nivelul gingiei.Am consultat de-a lungul timpului mai multi stomatologi care in mare mi-ai spus ca se vor schimba fara probleme si ca nu trebuie sa-i scoatem sub nici o forma. Dintisorii au inceput sa se cada( incisivii inferiori) si ma tot intreb daca incisivii superiori vor iesi tinand cont de faptul ca cei de lapte sunt la nivel gingiei deci nu stiu daca pot cadea.Va multumesc
Teoretic ar trebui sa devina mobili si implicit la un moment dat,sa cada...Daca se depaseste varsta de eruptie,puteti consulta un medic dentist,care va extrage resturile radiculare,daca e necesar..Lia&Andrew[foto]

#670
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 22:00

Citat:
citat din mesajul lui burtika
Buna ziua,Fetitei mele de 2 ani si jumatate i-a aparut o carie la un premolar. Am fost cu ea la dentist si ni s-a spus ca trebuie tratata , iar asta se poate face numai cu analgo sedare deoarece copilul este mic si nu coopereaza. poate sa-mi spuna si mie cineva daca ar trebui sa-mi fac griji pentru aceasta analgo-sedare? o fi mai bine sa mai astept pana mai creste si va putea coopera? nu stiu cum de i-au aparut carii atat de repede avand in vedere ca nu am folosit deloc biberonul , de la san a trecut direct la canuta.lacramioara (burtika) mamica de Iris Maria (28.07.07)http://community.web...er/lacramioaraD
Oferiti lichide indulcite copilului si noaptea?Sau seara si dupa nu periati dintisorii?.....poate fi si terenul genetic,dar musai ajutat de o igiena deficitara,din pacate....In rest,consider ca atata vreme cat ati fost la medic si ati primit niste raspunsuri,ar fi bine sa mergeti "pe mana medicului",sa fiti de acord cu analgo-sedarea si sa fiti de acord cu tratarea dintisorului,a carui carie va evolua foarte rapid,fapt pe care,cu siguranta, nu ni-l dorim...Numai bine!Lia&Andrew[foto]


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -