Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Cabinet stomatologic


683 raspunsuri la acest subiect

#41
Larular

Larular
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 iulie 2003 - 19:04

Lia, iti multumesc pen[audinti]tru incurajare si pentru sfatul tau . Eu oricum sunt constienta ca aceasta problema ( gingivita ) nu este si nu va fi singura in ceea ce priveste sanatatea dintilor mei , pentru ca mai am foarte putini dinti sanatosi .
Te mai sacai cu o intrebare : tinand cont de varsta sarcinii mele , pot suferi o extractie ? Am o masea , fara nerv care ma sacaia si inainte dar nu am dat importanta iar acum a inceput i se distruga peretii . Nu ma doare dar nici bine nu imi este ! [audinti]

#42
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 09 iulie 2003 - 21:35

quote:
Originally posted by diana904

Buna Lia. Imi permit si eu sa te abordez cu o intrebare referitoare la fetita mea. Catinca are acum 4 ani si 8 luni. Anul trecut s-a lovit rau cu gurita de coltul mesei, atit de rau incit si-a strimbat cei 2 dintisori din fata sus (incisivii sint aceia, nu??), si-a spart buza astfel incit a fost cusuta la spital. Intre timp dintisorii au revenit la pozitia normala, dar sint un pic innegriti. I-am facut radiografie pe care a vazut-o medicul si a spus ca mugurii dintisorilor definitivi nu sint afectati de lovitura si ca, deocamdata nu e nimic de facut in privinta culorii mai inchise (ma rog a zis ca oricum acesti dinti se vor schimba si ca nu are rost sa chinui copilul acum). Vroiam sa te intreb ce parere ai, crezi ca ar trebui intervenit cumva totusi?
Multumesc mult pentru un eventual raspuns.


Draga Diana,
Cred ca n-ar trebui intervenit in nici un fel daca cel care a vazut radiografiile a spus ca totul e in regula cu dintisorii care au fost loviti.N-are mare importanta culoarea dintisorilor de lapte.Oricum vor fi inlocuiti de dintii permanenti relativ curand[:)]
Numai bine si tie si fetitei!


Lia&Andrew

#43
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 09 iulie 2003 - 21:38

quote:
Originally posted by Larular

Lia, iti multumesc pen[audinti]tru incurajare si pentru sfatul tau . Eu oricum sunt constienta ca aceasta problema ( gingivita ) nu este si nu va fi singura in ceea ce priveste sanatatea dintilor mei , pentru ca mai am foarte putini dinti sanatosi .
Te mai sacai cu o intrebare : tinand cont de varsta sarcinii mele , pot suferi o extractie ? Am o masea , fara nerv care ma sacaia si inainte dar nu am dat importanta iar acum a inceput i se distruga peretii . Nu ma doare dar nici bine nu imi este ! [audinti]


Draga Raluca,
Sigur ca poti(suporta o extractie)!Acum e momentul[:)].In trimestrul al doilea de sarcina ar trebui sa-ti rezolvi toate problemele dentare.
Curaj si sarcina usoara in continuare![pup]

Lia&Andrew

#44
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 04:39

De ce vreau sa -mi scot maselele de minte?Pentru ca din cind in cind ma dor si e greu de spalat.Am deja scoasa una, asta pentru ca mi s-a inflamat si a trebuit sa o scot.Imi e frica ca si celelate masele sa nu pateasca la fel,mai ales ca eu trebuie sa suport durerea.
MAi am o problema.(cam multe)
Eu cred ca am maxilarul deplasat.
DAca deschid gura prea mult sau o tin prea mult timp deschisa cind o inchid ma doare .Cind am fost la stomatolog ultima oara l-am avertizat sa nu ma tina prea mult cu gura deschisa ca ma doare.
OAre de ce mi s-a strimbat maxilarul ,nu se poate rezolva in nici un fel?Acum nu mai ma deranjeaza asa tare.Inainte era mare problema ca nici sa imi dau cu ruj pe buze nu puteam.Asta nu inseamna ca deschideam gura prea mult.
Stii ce m-am gindit eu .CA maselele de minte prost plasate sunt de vina.(Am "vorbit "si eu din nestiinta de cauza.)HAi ca te las cu intrebarile mele,ciudate.

Lidia ,Tiara si David D.

#45
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 12:10

Lia,

Multumesc frumos pentru raspuns. M-am mai linistit, nu ca nu as avea incredere in dr. meu, dar, ca orice mama, cind e vorba de copil sint cam exagerata.

Pupici tie si lui Iepu' [flo]

#46
Adnana

Adnana
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 iulie 2003 - 17:22

Buna Lia!
Indraznesc si eu cu o intrebare, de fapt doua:): fetita mea de 2 ani si 9 luni isi suge degetelul, din aceasta cauza incisivul din dreapta este mai scurt putin, nu a crescut la fel de mult ca cel din stanga, va fi afectata si lungimea dintilor permanenti?
suptul degetului ii afecteaza dantura?
Multumesc

#47
madadum

madadum

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 11 iulie 2003 - 17:45

Draga Lia

ne-ar prinde bine si noua sfatul tau. fetita mea (2 ani facut pe 9 iulie) are toti dintii murdari de ceva ce seamana a tartru. toti dintii si toate maselutele(cate una in fiecare parte) sint afectati. problema asta a aparut inca de la 1 an cand avea 2-3 dinti in gura. si toti dintii care i-au dat de atunci incoace sint "murdari". de cateva luni am inceput sa o periez pe dinti. ceva-ceva se curata insa nu prea mult. a vazut-o o dna dr de la pedodontie si mi-a spus ca nu este nici tartru nici carie de biberon ci o depunere de bacterii(!?!?)
ce ar trebui sa fac? deocamdata este inca prea mica si nu sta la periaj profesional. aspectul insa este inestetic si nu-mi place deloc sa o vad cu dintii negrii in gura.

multumesc pentru timpul pe care ni-l acorzi
madalina si mara (2 ani)

Sunt lata de oboseala si-n loc sa raspund cu citat,am editat mesajul tau...[hc].Ata ete.Ti-am raspuns deja,la pagina 5.[:)]

#48
EDDY

EDDY
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 13 iulie 2003 - 19:34

[hia] Kiar credeai ca io n-am nici o intrebare referitoare la dintzuci?Ei,uite ca am shi sper sa nu rizi cind vei citi care-i "problema".Naomi,are momentan 4 dintzishori:incisivii centrali sus shi jos.Intre cei doi de sus,are un spatziu de vreo 3-5 mm(strungareatza cum shtiu eu ca i se spune).Ei,pentru mine nu-i un capat de tzara asta(este kiar haioasa asha),dar [asia] sotzul m-a intrebat astazi daca la fel v-or creshte shi dintzii permanentzi [?] shi daca acest spatziu este dovada vreunei lipse de calciu [?] iar eu...[:I] n-am shtiut ce sa-i raspund asha ca domnul sotz m-a rugat sa o intreb pe Hiroaki no okaa san,ceea ce io acuma ma conformez shi fac.Multzumesc anticipat [flo] pentru raspuns shi multzi [pup][pup][pup] la Iepu' shi mami lui.

P.S.-Shtii ce m-a intrebat socrella cind a observat strungareatza printzesei?"Da' acolo,in mijloc,cind ii creshte dintele???Sau pentru ca este haaf,nu ii cresc in ordine???"Io...[wow] shi apoi [:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Cum observa ea ceva mai deosebit la Naomi,cum scoate replika inteligenta:"pentru ca ie haaf,d-aia...lucrul respectiv!" [bang]




Eddy & Antonia Naomi



#49
cristina73

cristina73

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 14 iulie 2003 - 14:24

Buna Lia

As avea si eu 2 intrebari, prima foarte asemanatoare cu intrebarea lui Eddy, si anume fetita mea de 1 an si 10 luni are toti dintisorii de lapte cu spatii intre ei, nu numai incisivii, oare asa va fi si cu dintii permanenti? In plus de asta are si spatiu intre arcade cind inchide gurita- ocluzie deschisa parca.
A doua intrebare se refera la faptul ca desi are erupti de mult timp toti dintisorii de lapte inca nu i-a erupt ultimul molar din dreapta sus. Primul dintisor i-a erupt pe la 3 luni jumate si de atunci tot intr-o eruptie a tinut-o, nici nu mai tin minte exact cind i-au aparut ceilalti. Cam de 4 luni are toti dintisorii in afara maselutei cu pricina. Se poate sa nu-i mai erupa deloc??? M-am uitat bine si nu se vede nici un semn ca ar fi in eruptie, gingia e neteda, nu se vede nimic dedesubt.Ceilalti molari sunt erupti cred ca aproape complet.
Multumesc frumos
cristina73

#50
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 15:37

quote:
Originally posted by Tiara

De ce vreau sa -mi scot maselele de minte?Pentru ca din cind in cind ma dor si e greu de spalat.Am deja scoasa una, asta pentru ca mi s-a inflamat si a trebuit sa o scot.Imi e frica ca si celelate masele sa nu pateasca la fel,mai ales ca eu trebuie sa suport durerea.
MAi am o problema.(cam multe)
Eu cred ca am maxilarul deplasat.
DAca deschid gura prea mult sau o tin prea mult timp deschisa cind o inchid ma doare .Cind am fost la stomatolog ultima oara l-am avertizat sa nu ma tina prea mult cu gura deschisa ca ma doare.
OAre de ce mi s-a strimbat maxilarul ,nu se poate rezolva in nici un fel?Acum nu mai ma deranjeaza asa tare.Inainte era mare problema ca nici sa imi dau cu ruj pe buze nu puteam.Asta nu inseamna ca deschideam gura prea mult.
Stii ce m-am gindit eu .CA maselele de minte prost plasate sunt de vina.(Am "vorbit "si eu din nestiinta de cauza.)HAi ca te las cu intrebarile mele,ciudate.

Lidia ,Tiara si David D.


Draga Lidia,
Cand spui "inflamat" vorbesti despre "pericoronarita"?(molarul de minte este partial acoperit de gingie,care se tumefiaza,doare?)Sau te referi la distructia coronara(carie,pulpita..)?
Daca e vorba despre pericoronarita,nu e necesara extractia molarului,ci doar indepartarea portiunii de gingie care acopera molarul.
Mergi la stomatolog si lasa-l pe el sa decida ce-i de facut(presupun ca nu va extrage molarul decat daca e intr-adevar necesar)[:)].
Dupa cum ai descris "maxilarul deplasat",tind sa cred ca e vorba despre durere musculara,nu despre o afectiune a articulatiei temporo-mandibulare(ATM).Si pentru asta ar trebui sa te vada un stomatolog.Intr-adevar,tulburarile de ocluzie ar putea fi cauza acelor simptome despre care vorbeai.
Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.


Lia&Andrew


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -