Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Cabinet stomatologic


683 raspunsuri la acest subiect

#11
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 21:28

Camelia,lucrurile stau in felul urmator:petele despre care vorbeai,apar destul de rar..In principiu ar fi trebuit prevenite.Presupun ca petele au aparut in jurul zonelor care au fost acoperite de brackets si sunt rezultatul demineralizarii,sau efectul acidului care a fost folosit cand au fost fixati brackets-ii.Sau componente corozive din compozitia bracketilor metalici pot patrunde si lasa pete dupa indepartarea acestora.O modalitate conservativa de tratament e lustruirea dintilor cu modificari de culoare cu un amestec care contine acid hidrocloric,piatra ponce,baking soda,etc.Asta ar trebui sa functioneze daca petele sunt superficiale.O alta modalitate ar fi albirea dintilor cu carbamide peroxide gel10%.O alta(cea mai agresiva) ar fi aplicarea de placute de portelan...
Eu zic sa-l duci la un stomatolog care face tratamente cosmetice.

Lia&Andrew

#12
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 00:23

Multu, Lia [flo]

#13
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 12:24

Lia,iti cer si eu o recomandare.

Copiii mei cei mari au dintii definitivi cam galbeni.Ce se poate face in acest caz.
Fiicei mele care are aproape 15 ani inca nu i s-au schimbat toti dintii si sint si destul de strimbi cei care deja au aparut.Am inteles ca ar trebui sa-i punem aparat de indreptat dar ni s-a spus ca trebuie sa asteptam pina cind ies toti dintii pentru ca sa vedem daca au loc toti,poate trebuie scosi o prte din ei.

Mersi mult,

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

#14
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 13:40

Iti multumesc din suflet, Lia...[flo][flo][flo]
Este exact asa, cum ai descris tu...o sä-ti urmez sfatul si o sä-l vizitäm pe dl cosmetician stomatolog!!

Mii de pupici de la Cami.[pup][pup][pup][pup][pup]


#15
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 13:58

quote:
Originally posted by lilach

Lia,iti cer si eu o recomandare.

Copiii mei cei mari au dintii definitivi cam galbeni.Ce se poate face in acest caz.
Fiicei mele care are aproape 15 ani inca nu i s-au schimbat toti dintii si sint si destul de strimbi cei care deja au aparut.Am inteles ca ar trebui sa-i punem aparat de indreptat dar ni s-a spus ca trebuie sa asteptam pina cind ies toti dintii pentru ca sa vedem daca au loc toti,poate trebuie scosi o prte din ei.

Mersi mult,

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra


Draga Lilach,
Afirmatia referitoare la culoarea dintilor e discutabila.In mod firesc dintii definitivi sunt mai galbeni decat cei temporari.
Nuanta dintilor e diferita de la un individ la altul.
Atata vreme cat nu pot vedea nimic,nu pot spune nimic despre asta.Poti duce copiii la un stomatolog si vedea daca intr-adevar sunt mai galbeni decat au fost cand au erupt si daca acest lucru ii deranjeaza,se pot albi.
In legatura cu dintii strambi,cred ca bine ar fi sa duci fetita la un ortodont acum.


Lia&Andrew

#16
iulia grosman

iulia grosman

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 17:56

lilach tu nu stii ca la noi se face indreptare chiar cu dinti de lapte? eu lucrez la kupat holim si pot intreba de dr. buni la voi in haifa. la ce kupa sinteti voi?

#17
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 20:12

quote:
Originally posted by Margot

O intrebare: este bine sa se faca detartraj la dinti?Mi-a spus cineva ca se duce din smaltul dintilor si apoi se cariaza dintii mai repede.Eu ma pot lauda cu o dantura buna cu o singra plomba la 32 de ani, si as vrea sa-mi fac un detartraj.
Exista detartraj cu laser??? (nu am multe cunostinte in domeniu)
Multumesc
Margot


Draga Margot,
Este foarte bine sa se faca o data la cateva luni detartraj.Nu se "duce" smaltul dintilor,ci doar tartrul,ceea ce reprezinta un lucru complet pozitiv[:)].
Exista detartraj mecanic si ultrasonic.Nu te teme,este o procedura simpla si nedureroasa,nu se va intampla nimic rau.Dupa,in situatia in care ai tartru in cantitate relativ mare s-ar putea sa ai senzatia ca ceva lipseste(tartrul va fi lipsa[:)].Acum trebuie sa fug sa-l culc pe iepu',dar daca mai ai intrebari,iti voi raspunde putin mai tarziu.

Lia&Andrew

#18
gege

gege
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 iunie 2003 - 14:49

Draga Lia-san [;)], iti multumesc oricum! [asia]

Daca ai timp si iti vei aminti de intrebarea mea, te rog nu ma uita
[tel]
Ma interesez aici, iar daca voi gasi raspuns il voi posta, pentru cei interesati[ttv]

pupici tie si bineinteles lui [bibe]!!
[pup]

uff...iar se lasa caldura in Bucuresti
[surf]

gege

#19
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 28 iunie 2003 - 15:25

Multumesc Lia.
Se pare ca numai dupa ce ne intoarcem din concediu putem rezolva sau cunosteti voi pe cineva in Ro.care poate sa faca si la un pret bun.

Pentru Iulia ...noi sintem la Kupat Holim Maccabi.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

#20
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 30 iunie 2003 - 00:12

quote:
Originally posted by vilma

Draga Lia, te rugam sa ne dai si noua o parere. Ancuta are dintisorii foarte albi, ii spalam de 2 x pe zi plus o pastiluta de 1/4 mg. F.
Acum 7 zile, ea a facut amigdalita, iar ca tratament i s-a dat antibiotic (amoxiclav), doza potrivita in functie de greutate. Eu banuiesc ca usoara galbeneata aparuta la baza dintisorilor in acest interval se datoreaza antibioticului. Altfel, nu imi pot da seama de la ce, asa deodata (in 5 zile...??).
Trebuie sa fac ceva special? Sau pot sa verific in vreun fel daca se ia galbeneata (nu se ia la periajul obisnuit)?
Va pupam cu drag.
Vilma si Ancuta


Draga Vilma,
Nu stiu nimic despre eventuale modificari de culoare ale dintilor datorate amoxicilinei.Daca pana la urma in mod "exceptional" acest lucru s-a intamplat,modificarea de culoare ar trebui sa fie foarte superficiala,atata vreme cat e vorba despre doar 5 zile de tratament.
Tind sa cred ca e doar placa(probabil ca ai periat cu mai putin entuziasm cat a fost bolnavioara) si prin urmare poate fi indepartata prin periaj.
Incearca sa periezi dintisorii temeinic si spune-mi daca a disparut.In situatia in care nu observi nici o schimbare dupa periaj,descrie exact ce vezi(daca-s depozite-ar trebui sa sesizezi ceva in plus pe dintisor, sau daca e doar o modificare de culoare).
Periaza dintisorii prin miscari active "de scoatere",doar intr-un singur sens,dinspre colet spre ocluzal(incizal).
gramada de pupici de la noi[pup]

Lia&Andrew


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -