Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Lista Gradinite - bila alba / bila negra(2)


279 raspunsuri la acest subiect

#21
Loreena

Loreena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 25 aprilie 2007 - 10:20

Am fost si am vizitat gradinita Zori de Zi (Ghica Tei); mi-a placut mult ca are curte; spatiu verde; tobogan; 2 educatoare la grupa; probabil ca o voi da aici (sper sa o accepte?!) Voi stiti ceva de gradinita asta? nu am vazut-o pe lista



Pupici de la Laura si Carla



Poze cu toata Familia



#22
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 26 aprilie 2007 - 14:54

dragi mamici,

as vrea sa-mi inscriu si eu puiul la toamna la gradi, va avea aproape 2 ani atunci. credeti ca este prea devreme?

nu reusesc sa gasesc o gradinita pe langa noi - stam in drumul taberei.

singura cu referinte f bune de aici, marienkaefer, nu are nr de tel valide si nu reusesc sa dau de nimeni de acolo.

ma puteti ajuta?



anda, mami de bb vladut

povestea nasterii



astia mi-au luat motul!



varsta lui vladut

#23
elly_b

elly_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 576 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 21:09

si am ajuns si noi la capitolul gradinite ....



dupa ce am eliminat pe diverse criterii mai multe gradi din sect 4 au mai ramas doar 4 pe care le-am si vizitat ieri si astazi.



noi suntem dupa o trista si traumatizanta experienta de 6 zile de cresa in 4 luni si avand 2 ani neimpliniti ne-am indreptat direct spre particulare



am fost surprinsa sa vad ca despre 2 dintre ele nu s-a spus nici un cuvant pe nicaieri, desi o sa mai caut :). este vorba de Pisicel de pe Bdul Serban Voda si Aniela - Clubul Boreal de pe Bdul Dimitrie Cantemir

celelalte 2 sunt Scooby Doo si Prichindel.



Scooby Doo iese din start din schema. Mi s-a parut extrem de aglomerat si o caldura de nesuportat inauntru. nu pot sa dau puncte dar [8] pt conditii da.



Prichindel, desi vizitat la ora somnului si nu am vazut prea multe mi s-a parut ok. totusi iese din schema din cauza programului pana la ora 18. in plus singura gustare de la ora 16 este un fruct [bang].nici macar o salata de fructe. pt mine inadmisibil. micul dejun si pranzul consistente, nu comentez. dar copilul inca mic nu mananca 2 feluri la pranz mai ales dupa un dupa mic dejun copios. asa cum vad eu lucrurile mananca bine in prima parte a zilei, se trezeste si manaca un mar sau un kiwi. poate nu-i plac!!! poate refuza in ziua respectiva. il iei acasa la 18 si mai vrei sa stai cu el afara. te apuca 20. deci copilul sta 8 ore nemancat sau esti obligat sa ii dai unul din produsele pe care eu le refuz din start : covrigei, eugenii sau alte prostii.



ramane sa alegem intre Pisicel si Aniela. total diferite dar fiecare cu +++ in felul lor. o sa revin cu detalii despre ele mai tarziu cand ne intoarcem de la joaca ca acum sunt trasa de mana [:D]







mami de [zana] annelies (30.06.2005)

poze gaga mic si dulce





#24
lexi_hope

lexi_hope

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 21:16

Elly, un coleg al meu are fetita la Pisicel. Stiu ca sunt foarte multumiti, iar copila este acolo de un an. Daca vrei, il pot intreba mai multe detalii (in cazul in care ai nevoie sa stii ceva anume, in plus fata de ce ai vazut acolo).
Pana sa imi spuna el ca are fetita la Pisicel, eu nici nu auzisem de ea. Si nici de Aniela nu am auzit - dar parca incep sa cred ca "reclama sonora" nu este deloc egal "calitate in servicii"....

#25
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 15:56

* Numele gradinitei - SMART KIDS Baneasa
* Grupa la care e copilul si cand a inceput sa frecventeze gradinita - mijlocie, din mai 2006
* Punctajul pentru fiecare aspect de mai jos, cu explicatii
Personal 5 puncte
Dotari 5 puncte
Curatenie 5 puncte
Mese 4 puncte (cam multa ceapa prajita)
Activitati in gradinita 5 puncte
Activitati extracuriculare 5 puncte
* Punctaj total: 29 si sunt fff multumita


Carolina, cu Alina si Ana... si tati, evident

#26
Ioana75

Ioana75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.133 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 17:03

Carolina, multumim pentru punctaj![flo] Te rog, daca ai timp, scrie citeva detalii pentru fiecare nota acordata.

elly, succes cu alegerea si te asteptam cu detalii!

Laura, Anda, poate va ajuta cineva cu informatiile de care aveti nevoie.



Si noi sintem dupa o experienta neplacuta (la Acorns), dar sper ca urmatoarea gradi sa fie mai buna (inca nu ne-am hotarit).



Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

#27
danacaltan

danacaltan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 18:47

Va rog, are cineva mai multe comentarii despre gradinita de stat 38, mentionata in aceasta lista?
O cunoaste cineva pe directoare- sa ne recomande si pe noi cineva(avem toate sansele teoretice, locuim chiar vizavi) dar PRACTIC ....NU STIM
mULTUMIRI MAMI (DANA) SI BB VLADUTZ


Danny mama & Vladutz fiul

#28
elly_b

elly_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 576 mesaje

Postat 22 mai 2007 - 13:33

quote:
Originally posted by lexi_hope
Elly, un coleg al meu are fetita la Pisicel. Stiu ca sunt foarte multumiti, iar copila este acolo de un an. Daca vrei, il pot intreba mai multe detalii (in cazul in care ai nevoie sa stii ceva anume, in plus fata de ce ai vazut acolo).Pana sa imi spuna el ca are fetita la Pisicel, eu nici nu auzisem de ea. Si nici de Aniela nu am auzit - dar parca incep sa cred ca "reclama sonora" nu este deloc egal "calitate in servicii"....
offf .... ti-as fi recunoscatoare. le-am vizitat ieri pe amandoua cu "sosul". desi speram sa faca el lumina, nu m-a ajutat deloc [bang]este la fel de indecis ca mine.astazi trebuie sa luam o decizie si ...[bang][bang][bang] habar nu am cum o fi mai bine. fiecare gradi are + uri si - uri. aniela este o cladire noua, aerisita, curata, curte mare (desi fara jucarii, dir. este de parere ca jucarii gasim in parc, acolo vrea sa dezvolte diverse activitati de grup cu copii)iar copii au o diversitate de activitati adaptate varstei. ieri am ajuns chiar la ora de pictura (cu profesor de specialitate). copii chiar invatau despre culori, combinatii etc. cei mici la o masuta separat, erau ajutati de educatoare sa picteze (in limita varstei, evident). erau tare haiosi [:D]. activitatile sunt incluse in pretul gradinitei care din toamna va fi cu 150 ron mai scumpa decat pisicel (acum este cu 200 ron mai scumpa). mie nu mi se pare suma un capat de tara. oricum platesti destul de mult pt o gradi. so ... o diferenta de genul asta, dar in care sunt incluse toate activitatile nu mi se pare mult.acum pisicel ... este intr-o viluta mica, veche, curtea este mai mica dar cu jucarii. este mai aproape de parc si copii nu au de traversat nici o strada. sunt mai putini copii iar spatiul per total pare mai intim, mai ... acasa. au mai putine activitati incluse, dar si pretul mai mic. meniul mi se pare un pic mai bogat la pisicel. din pacate, ieri copii erau in parc cand am ajuns noi.ambele directoare tinere, finute si dragute. personalul f tanar in ambele parti (pe de-o parte + pt ca au o alta educatie, alta mentalitate si alte metode de lucru cu copii, pe de alta parte - pt lipsa de experienta cu copii, datorata varstei. ps : este parerea mea personala, neavizata, chiar va rog sa ma contraziceti daca nu am dreptate)dilema este urmatoarea : confort vs placut. eu personal as alege aniela. dar nu eu ma duc la gradi, ci gaga. si sunt aproape convinsa ca ea ar prefera pisicel. si ma intreb de cate activitati are nevoie un copil de nici 2 ani? in mod special, am omis - urile. ma gandesc sa deschid un subiect separat aniela vs pisicel, poate vad mai multi parinti care au copii la una dintre ele si reusesc sa faca lumina [:D]mami de [zana] annelies (30.06.2005) poze gaga mic si dulce

#29
anemona

anemona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 22 mai 2007 - 22:14

Ella, incerc sa te ajut cu experienta mea, am vazut ca esti in dilema. Eu am dus fetita la nici doi ani la gradinita (asta anul trecut) si, la momentul acela, ceea ce conta pentru mine era securitatea copilului. Chiar am si specificat ca nu am pretentii la cine stie ce procese educative, lectii serioase etc.
Intamplator, am nimerit la o gradinita foarte serioasa din pct acesta de vedere, lectiile sunt sfinte si nimic nu-i face sa se abata de la fiecare ora in parte.
Trebuie sa recunosc acum, dupa un an de zile, ca treaba asta s-a cunoscut. Faptul ca exista acolo o disciplina si o educatie se cunoaste la copil in prezent, dupa un an de gradinita. Am dus-o complet muta (rostea doar cinci silabe) si acum are o exprimare foarte fluenta si corecta si un vocabular foarte bogat, se descurca de minune cu toate - pictura, desen, matematica, muzica, engleza etc...
Sincer, nu neaparat jucariile asemanatoare cu cele de acasa sunt necesare intr-o gradinita, ci acele jocuri educative, o baza materiala care sa asigure o educatie adecvata. Educatia la varsta lor se face prin joc, dar nu neaparat cantitatea jucariilor este importanta, ci calitatea si utilitatea pentru invatare.
Eu una as alege o gradinita cu atitudine profesionala fata de procesul educativ, daca restul datelor sunt similare. O spun dupa un an de experienta, caci anul trecut gandeam cu totul altfel.
Dar bineinteles ca tu stii cel mai bine ce ai vazut acolo si vei decide nu numai cu mintea, ci si cu sufletul.
Mult succes in alegerea ta, stiu ca e greu, dar o sa fie bine !!!

Anemona, mamica de Denisa (13.07.2004)

#30
elly_b

elly_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 576 mesaje

Postat 23 mai 2007 - 04:08

anemona [flo]



ai dreptate. si eu ma gandesc la fel. mai am de discutat cu dir. un aspect care nu prea m-a incantat si in functie de cum vor decurge lucrurile iau decizia finala.



o sa fiu acum off topic dar cred ca o parte din nemultumirea mea se datoreaza si lipsei unui sentiment de siguranta. de fapt peste tot vad aspecte negative, plus ca am citit si rascitit nenumarate intamplari si experiente neferirice. am si trecut prin una.

din punctul meu de vedere .... stii, simti cand ceva este sau nu in regula.

iar eu nu am simtit nicaieri ca ar fi ok. sunt eu nebuna sau super-protectiva?

se datoreaza faptului ca imi indepartez de langa mine puiul?

ati simtit si voi la fel? sau ati gasit o gradi care v-a multumit din toate punctele de vedere si ati simtit ca acolo este locul puiul vostru si l-ati lasat cu inima deschisa? si nu ma refer la emotii, cred ca sunt normale ci la un sentiment de nesiguranta.



mami de [zana] annelies (30.06.2005)

poze gaga mic si dulce






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -