Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 7 voturi

De ce atit de multe operatii cezariene in RO?


212 raspunsuri la acest subiect

#31
ticka

ticka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 11:25

E foarte corect ce a expus administratorul, dar parerea mea este ca a discutat foarte putin un aspect: Dezinformarea.
Argumentez: Sunt cazuri cand viitoarea mamica doreste o nastere normala. Doctorul ii zice ca aceasta e imposibila din motive medicale, acest lucru deseori neavand o baza bine fondata. Mamicile doresc numai bine bebelushilor, de aici vine si conformarea cu sfatul medicului. Si crede-ma exista si astfel de cazuri.
In rest, sunt contra cezarienelor la cerere!
Si subscriu la indemnul administratorului: Fiti Barbate!

.


#32
Margot

Margot
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 12:16

Bravo Ticka ,scurt si la obiect.Asa a fost cazul meu.
Margot


#33
cristina73

cristina73

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 23:16

DC, imi spun si eu parerea. E adevarat ca lipsa de informatie a viitoarelor mamici in acest sens are un rol important dar la urma urmei nu sunt ele cele care decid!!!! Daca stau bine sa ma gindesc nu cred ca ar fi indicat in nici un caz ca mamica sa poata alege metoda de a naste! Asta trebuie sa ramina la latitudinea medicului, care ar trebui sa fie o persoana integra din toate punctele de vedere...Sunt atitea cazuri diferite, degeaba vrei nastere naturala daca exista mari riscuri si degeaba vrei cezariana daca poti naste natural fara probleme.
Numai si numai medicii pot schimba aceasta situatie...O viitoare mamica trebuie sa intre in sala de nasteri "open-minded", pregatita sa accepte toate optiunile si sa fie constienta de riscurile si complicatiile care apar si de asemenea sa fie asigurata ca s-a ales cea mai buna optiune pentru nastere.
Eu cred ca in spitalele din Romania ar trebui instituit un regulament care sa interzica cezarienele la cerere! La urma urmei o operatie cezariana costa spitalul mult mai mult decit o nastere normala desi viitoarea mamica "cotizeaza" diferit, banii intra in buzunarul medicului si nu al spitalului. Desigur medicii pot scrie orice in fisele lauzelor ca sa justifice cezariana, dar in momentul in care ar exista regulamente stricte in acest sens si pedepse pe masura pentru incalcarea acestora sunt sigura ca lucrurile vor lua o intorsatura benefica. Poate cu banii economisiti de pe urma cezarienelor se vor putea imbunatati conditiile in maternitati sau vor putea fi crescute salariile personalului care macar din acest motiv sa se poarte omeneste cu mamicile....
Imi vine sa turb de furie fiindca nimeni nu se gindeste la ceea ce e sanatos si normal pentru viitoarele mamici, sunt numai considerente personale financiare si nu mi se pare o situatie normala intr-o tara cu pretentii de civilizatie in anul 2003....
numai bine
cristina73

#34
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 02:59

Fetelor de ce ziceti voi ca in Ro medicii nu justifica de ce au facut cezariene? Intr-o discutie cu dr. mea mi-a spus ca ei dau justificari despre cezariene. Ca nu au voie sa faca decat daca au justificare, ca CASMB nu plateste altfel costul operatiei.
Chiar imi dadea exemplul unei paciente de a ei care a nascut prin "cezariana la cerere" in alta parte (ea refuzase) si pe care o urmarise pe tot parcursul sarcinii. Dupa operatie a venit la ea si avea pe foaie de iesire un diagnostic grav (nu-mi amintesc care), ceea ce ea stia sigur ca nu e adevarat. A intrebat-o pe pacienta si cica a scris si dr. asa ca sa aiba justificare pentru cezariana, ce daca nu e adevarat!
Pai medicina e asta?!

Si totusi exista medici buni! Dr. mea a pierdut multe ore cu mine explicandu-mi avantajele si dezavantajele nasterii normale si a cezarienei.
Am nascut normal si in timpul travaliului si dupa nastere nu am simtit indiferenta personalului medical pentru ca dr. mea a fost tot timpul langa mine (a stat cu mine 15 ore, din care vreo 4-5 travaliul + nasterea). A plecat acasa si dupa numai 5 ore s-a intors sa vada ce fac! Si nu s-a pus niciodata problema banilor (i-am dat ceva, dupa nastere, pentru ca asa am vrut eu, puteam sa nu-i dau, ca trecuse deja - oricum i-am dat f. putin fata de ce a facut).

Problema este cum s-ar putea face sa scapam de medicii prosti si spagarici! Ca atunci s-ar reduce si nr. cezarienelor.

Este indiscutabil mai buna nasterea normala, timpul de recuperare este mult mai scurt (a auzit cineva de o persoana cu cezariana care la 3-5 ore de la operatie sa urce si sa coboare scari?). Ramane aceeasi vesnica problema a medicului bun. Cred ca orice recuperare mai lenta dupa o nastere normala este vina medicului!



bb Monica si Sorana

#35
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 15:44

Desi pe parcursul sarcinii m-am gandit de cateva ori la cezariana, nu eram hotarata sa nasc astfel. Impreuna cu medicul am stabilit ca incerc sa nasc natural si in cazul in care se ivesc complicatii se va practica cezariana. Depasisem termenul de 4 saptamani, asa ca mi-a fost indusa nasterea, dar dupa 10h de travaliu dilatatia ajunsese la 4, iar copilul era in pericol.Urgent am fost operata.
Dar am vazut un caz care m-a cutremurat, un caz despre care vorbea tot spitalul. O femeie tanara, cu membranele rupte de dimineata, a fost plimbata din spital in spital,iar cand a ajuns la spitalul in care eu eram( trecusera deja 12h), medicul de garda nu a vrut sa-i faca cezariana.A mai tinut-o pana dimieata la ora 3. Trecusera 18h de cand pierduse lichidul. Cand au deschis-o, povesteau asistentele, ca mirosul era groaznic, dar copilul traia inca. La externarea mea ea era in spital cu copilul si aveau infectie amandoi nestiindu-se daca nou-nascutul putea fi salvat.

#36
romana_74

romana_74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 16:35

Salutare! Nu stiu ce sa zic, dar medicul meu nici nu vrea sa auda de cezariana decat in cazul unei suferinte fetale cand nu ar risca. Am discutat mult pe marginea acestui subiect si m-a convins ca e mai bine pe cale naturala si cu anestezie peridurala. Nu prea am auzit, cel putin la mine la Cluj de medici care fac cezariana la cerere. La noi majoritatea sunt de principiul sa nasti natural. La una din maternitatile din Cluj se cere aprobare de la seful clinicii pentru o cezariana si ala vine vede si apoi spune daca e nevoie sau nu, asa ca... VA PUP, ROMANA

romana

#37
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 17:01

Eu cred ca e din cauza banilor mai multi care intra in buzunarul dr-lor, si a faptului ca pt ei e mult mai comod: se face programare, vine dr. in timpul programului frumos, fara treziri noaptea sau mai stiu eu cand, rezolva problema in max. 1 ora, ia banutii si gata treaba. Ce mai conteaza daca era sau nu nevoie de cezariana?? Asta la capitolul "cezariene recomandate de dr., fara justificare".
La celalalt cap: "cezariene la cerere", deci cerute expres de mamici, cred ca e frica de durerea nasterii, sunt persoane carora le e frica mai mult decat orice pe lume de durere. Si atunci, din lipsa de informare pt ca si operatia doare si nu putin, cer cezariana si au scapat de stres. Sau asa cred ele. Si s-ar putea sa mai fie un aspect: salile de nastere. Eu pana cu cateva ore inainte de nastere nu vazusem o sala, si m-am speriat. Erau 2 femei in travaliu, fiecare pe cate o masa, o suia cand pe una, cand pe cealalta, de intimitate nu era vorba pt ca usa era larg deschisa si asistentele tipau sa se auda in harmalaia de acolo, ce mai, m-a apucat groaza. Din cand in cand mai veneau si mamicile din camera de alaturi, care erau la inceput de travaliu sau la sf. celor 42 de sapt, mai trageau si ele cu ochiul si mai spuneau cate ceva (mai mult sau mai putin ... frumos). Ce sa zic... eu n-as naste in asemenea conditii nici sa-mi dea careva bani. Nu cred ca-s mofturoasa dar, scuzati expresia, parca eram vite la abator. Sper sa nu sperii de tot fetele care astepta un bb, asta se intampla in Iasi, la voi sigur e altfel. Sper ca am spus printre aiureli si ceva folositor. v-am pupat. pa.pa.




Cristina, mamica cu burtica[flo]

#38
ticka

ticka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 17:36

"Vite la abator"

Exacta asa m-am simtit si eu. Dar nu la nastere. Am avut norocul in acea noapte sa nu mai nasca nimeni in maternitate (cel putin la etajul meu). Asa m-am simtit cand am pierdut o sarcina si eram internata in maternitatea Bucur. Dimineata venea profesorul sa ne examineze. Eram la sectia cu avorturi. Stateam toate la coada, usa era deschisa, toti medicii erau acolo. Cate una ne urcam pe "aia" instalata in mijlocul cabinetului, care perdeluta? care paravan? te vedeau toti, pacienti, doctori. Profesorul nici nu se uita le fetzele noastre si dicta sec comentariile. Procedura dura cam 1-2 minute, asistenta ne grabea "hai iesi", "hai urca" Doamne cat de umilitor era....... mai umilita de atat n-am fost in viata mea.

.


#39
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 28 iunie 2003 - 02:47

Am citit si alte pareri de pe forum cu aceleasi idei: nu incurajam cezariana. Dar de ce, ma rog? este vorba doar despre hotararea mamei si a medicului ei. Si e dreptul mamei sa hotarasca si sa aleaga.

Si in aceasi ordine de idei:
De aia sunt femeie si ma bucur ca sunt femeie. Unul dintre drepturile castigate de femei - cu greu chiar - a fost ca au dreptul sa fie femei. Deci fiti femei.
Consider ca nasterea naturala e cea mai buna, copilul lupta sa se nasca. Problema e ca el saracul habar n-are ca se naste in Romania, intr-unul din spitalele in care reforma a trecut val vartej si a lasat ce a lasat.
Dar in acelasi timp, ma scuzati, am DREPTUL sa hotarasc ce fac, da? Deci daca vreau cezariana, asta vreau. Ca platesc si asigurari medicale si alte impozite de mi se apleaca, iar conditiile din spitalele romanesti sunt infecte si nu imi vine nici sa ma gandesc ca as putea sa stau sa astept sa nasc si sa depind de vreo asistenta medicala "cu experienta", care stie de toate si mai bine decat medicul. Pt ca pe langa mizeria execrabila din spitale, pe langa lipsa medicamentelor - am avut o iminenta de avort si am stat internata si nici spirt pt injectii nu aveau. Foloseau cloramina!!!, pt ca Domnia sa Ministerul si Casa nu le-au dat fonduri - pe langa lipsa de echipamente mai ai de-a face si cu incompetenta cadrelor mdicale medii "cu experienta". Degeaba vine doctorul si scrie in fisa sa se faca cutare tratament daca 'mnea-sa asistenta hotaraste altceva.
Am intrat in spital cu iminenta de avort si spre norocul meu pana seara ma linistisem, cand a intrat in tura o 'mnea-sa, care a administrat dupa ureche tratamentul si asa se face ca de la 22.00 pana la 24.00 mi-a pus in perfuzie si ginipral si sulfat de magneziu si mi-a facut si gravibinom, scobutil cu papaverina si dupa aia la 24.00 mi-a dat si un ginipral tableta - o tableta nu 1/2 cum spusese doctorul, ca stie ea mai bine. Si trebuia sa imi faca si un mialgin pe parcursul serii asa ca mi-a facut 1/2 mialgin tot la ora 24.00. Rezultatul? La ora 1.00 intrasem in contractii, ea a binevoit sa se scoale din pat si a hotarat sa imi mai dea tot un ginipral (!!!) si un nospaa... La ora 2 aveam contractii la 5' si pulsul 170. Si l-a chemat pe doctorul de garda doar cand am amenintat-o ca o dau in judecata. Pt ca spunea: " nu s-a deschis colul ..." Aveam impresia ca innebunesc... Cand a venit si medicul meu - sculat la ora 3 noaptea - a binevoit si 'mnea-sa asistenta sa citeasca fisa... M-au scos din criza la un moment dat. Cert e ca nu s-a lasat 'mnea-sa. La 4 mi s-a facut nifedipina si la 6 a venit tot 'mnea-sa si mi- mai facut tot nifedipina. Trebuia sa stau in pat si sa nu ma misc, iar ea ma punea de acum sa vin la cabinetul de tratamente pt injectii !! Ca pedeapsa. Aaaa... sa nu credeti ca nu am cotizat la 'mnea-sa... pt fiecare injectie am platit-o, de m-a intrebat una dintre colegele de suferinta daca sunt miliardara. "Nu, dar vreau sa nu imi lase nodule." Hi, hi... Am o colectie...
Si astea toate la etajul de gravide. Apoi la cel de nasteri... Dumnezeu cu mila. Nu. VREAU cezariana, macar nu mai am de-a face cu de-alde 'mnea-sa. Macar sa nu le vad indiferenta si sila din priviri. Macar sa nu le dau prilejul sa ma umilesc in fata lor cerandu-le un calmant. Macar sa merg dupa ce nasc la 'mnea-sa si sa ii arat copilul care nu a vrut sa se lase omorat de ea. Macar sa pot hotara singura ce fac, acum cand am dreptul asta. Caci sunt femeie.
FITI FEMEI si ganditi-va si la voi. Nu va ridica nimeni un monument in fata spitalului ca ati nascut natural in Romania.
Si gata, ca protestul meu e prea lung. Si nu ma astept sa fie bine primit. Dar dupa asa o experienta nu cred ca sunt multe alte argumente sa imi schimb parerea. Si de asta am si spus povestea mea.

Carmen


#40
romana_74

romana_74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 28 iunie 2003 - 07:46

Ai dreptate Carmen, nu prea stiu cand si cum se vor schimba toate aceste individe si situatii, poate daca iasa la pensie...Oricum am fost la o prietena la spital dupa ce a nascut si mi-a spus tare dezgustata ca durerile nasterii sunt mai usor de suportat pe langa mitocania unor astfel de elemente![bang]

romana


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -