Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 7 voturi

De ce atit de multe operatii cezariene in RO?


212 raspunsuri la acest subiect

#211
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 00:03

Kya eu am fost una dintre mamicile alea care se uitau chioras la fraierele si fricoasele care optau pt cezariana. Nu vreau sa cred ca m-a batut Dumnezeu si dupa un travaliu ineficient mi s-a desprins placenta de uter si am fost taiata de urgenta. Recuperarea a fost usoara pt ca imi doream sa nu neglijez copilul care a fost cu mine in salon imediat dupa nastere. Nu am acceptat calmante fiindca imi doream sa sufar durerile nasterii, ale expulziei deoarece nu ma consideram indeajuns de "femeie" daca nu reusisem sa o scot prin vagin. Am suferit psihic enorm de mult; mi-am impus sa sufar si sa ma condamn, nu m-am bucurat ca fetita mea n-a murit sufocata in sange, ca m-au salvat si pe mine...Repetam la nesfarsit ca eu nu-s suficient de femeie. Acum, la aproape 1 an de la operatie, am realizat ca miracolul se intampla in burtica timp de 40 saptamani, iar nasterea e doar sfarsitul unei calatorii. Cred ca citisem mult prea mult despre cat de incapabile sunt cele care nasc prin cezariana si mi-am insusit asta.
Acum, dupa ore de suferinta in travaliu, dupa riscurile la care mi-am expus copilul amanand cezariana si nesemnand pt anestezie, pot sa spun ca recomand cu caldura operatia de cezariana, iar acelor care inca mai au timp de judecata, sa se gandeasca de 2 ori inainte sa arate cu degetul. Presiunea lor poate fi mare asupra viitoarelor mamici
Citat:
citat din mesajul lui Kya

[:D] Ce-mi place mie subiectul asta...
Cum vin dragele de mamici cu nasteri naturale si le blameaza pe cele cu cutitul pe burta. Lait motivul este mereu acelasi, toate declara sus si tare ca sunt pentru libera alegere a fiecarei femei - "Fiecare e libera sa nasca cum vrea DAR daca alegi sa nasti prin cezariana esti o mama egoista care se gandeste doar la durerile ei, ii faci rau copilului, ce mai ... o nenorocita. Huo!"

N-am sa inteleg in veci vecilor de unde vine conceptia asta ca doar o "adevarata" mama este capabila sa nasca normal. Restul trebuie alungate cu pietre.

Eu am nascut prin cezariana primul copil. A doua zi dupa nastere m-am dat jos din pat si m-am dus (pe picioarele mele) sa o alaptez. Cand am ajuns acasa dupa 4 zile, puteam sa ma culc in pat si sa ma ridic cu tot copil in brate. Recuperarea a fost extrem de rapida si simpla. Si da, am avut si lapte din ziua urmatoare.

Peste o luna voi naste al doilea copil, evident tot prin cezariana. Sunt ferm convinsa ca pentru mine si copii mei, operatia a fost cea mai buna varianta. Ideala pentru ambele parti.

Indiferent de motivele pentru care am ales aceasta varianta (in paranteza fie spus, au fost medicale, nu frica de dureri cum sugera mult prea simplist un user intr-un post de mai sus), nu voi accepta niciodata sa fiu blamata de cineva care a nascut natural, sa ma consider inferioara unei mamici cu nastere vaginala.

Daca tot suntem pro freedom of choice, pai sa fim pana la capat. Asa cum eu nu am dreptul sa judec nasterea naturala a lui X, nici X nu are dreptul sa vina sa imi spuna ca sunt denaturata pentru ca vreau sa intru sub cutit, sau ca fac ceva contra naturii, sau ca imi defavorizez in mod deliberat copilul, obligandu-l la o viata bolnavicioasa si plina de neajunsuri.

P.S. Cu sonda urinara am stat doar la terapie intensiva pana a doua zi. De miscat, cum spuneam, a trebuit chiar a doua zi sa ma dau jos singura din pat si sa plec sprijinindu-ma de perete pana la alaptat.
O buna perioada de timp am avut o bucata de piele de deasupra taiaturii unde nu simteam nimic. Este din cauza nervilor care au fost si ei sectionati. In timp s-a redus mult senzatia aia.
Dioptrii am si eu (-3) dar recomandarea pentru cezariana nu vine doar in marimea dioptriilor. Consultul oftalmologic este mult mai complex.
Recuperarea dupa operatie tine de fiecare pacienta in parte. Lucru valabil la orice operatie, nu numai la cezariana.



Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
Exista un singur copil frumos in lume , iar el apartine fiecarei mame.
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#212
miram

miram

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 12:33

uite film edificator! in rest fiecare face cum se simte mai confortabil. nu e nimic de condamnat daca alegi sa iti faci cezariana fiindca ti-e frica. Nici daca nu vrei sa iti alaptezi puiul fiindca nu te simti confortabil cu asta- durerea si dependenta in prima luna este greu de gestionat pt multa lume. Frica chiar conteaza si face o nastere sa fie dureroasa ba chiar periculoasa. Insa oare de ce ne este asa frica...?! De ce credem ca corpul nostru care este la fel ca al bunicelor, strabunicelor noastre nu mai este in stare sa faca cel mai minunat si firesc act din lume- NASTEREA....




Am doua nasteri la activ:)ambele vaginale si fara anestezie- prima puternic medicalizata( perfuzii si cam toate interventiile posibile intr-o nastere normala inafara de anestezie :) ) si a doua 99% naturala( pe masa de expulzie am permis ruperea membranelor de catre dr..deci d'asta zic 99% )Pot spune ca durerea naturalacea unde nu iti sunt administrate oxyton si alte " minuni medicale" este o durere minunata:) complet speciala fata de orice alta durere .Eu sunt o fricoasa imi fac anestezie si pt detartraj la stomatolog ...:)





Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -