Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce fel de munca?


36 raspunsuri la acest subiect

#21
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 12:35

quote:
Originally posted by slippers76

Eu am dat multe anunturi de angajare (ca angajator vorbesc). Si TOATE angajarile le-am facut de pe bestjobs. Si chiar am citit cv-urile trimise, credeti-ma. Sute de cv-uri. Problema e ca in peste 70-80% din cazuri, aplicatiile au fost facute la plezneala, sau ca sa iasa la numar. Eu scriu clar in anunt ce am nevoie, ce cerinte am si ce ofer, iar majoritatea aplica aiurea. Daca eu cer economist, ei vor secretara. Daca eu scriu ca biroul este in Otopeni, cand ii suni se declara socati si nici nu mai vin la interviu. Eu zic sa perseverati pe site-urile specializate. Nu cred ca Oficiul de ocupare a fortei de munca este o solutie.

Ana, mami de [zana]Miruna (16.05.2003) si [copil]Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

De oficiul de ocupare al fortzei de munca si eu cred ca nu e o solutie, din pacate.[bang]
Merci ptr icurajari![floare3][floare3][floare3]

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#22
Amethyst

Amethyst

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 13:57

karmenutza eu mi-am gasit joburile numai prin aceste site-uri de recrutare, nu a fost nevoie sa apelez la vreo alta metoda.



Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.



“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”


#23
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 15:54

quote:
Originally posted by Amethyst
karmenutza eu mi-am gasit joburile numai prin aceste site-uri de recrutare, nu a fost nevoie sa apelez la vreo alta metoda.Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”
Si cu cat timp inainte ai apelat la ele?Eu mai am un an inainte dar.....sunt tare pesimista ca voi gasi ceva.......Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#24
Amethyst

Amethyst

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 16:13

Lavinia, eu am cv-ul pe doua site-uri, best si ejobs. Myjob e slabut parerea mea. E activat tot timpul, am primit destule oferte fara ca macar sa "aplic" eu. Nu mi-a luat mai mult de o luna sa-mi schimb serviciul.



Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.



“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”


#25
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 23:49

Amethyst,merci mult.Al meu e pe ejobs si pe bestjobs.Eu zic ca ajung deoacamdata aceste 2 site-uri.
[pup]

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#26
strumpf12

strumpf12
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 decembrie 2007 - 19:48

Site-urile sunt accesate si de angajatori seriosi, eu asa mi-am gasit cele 2 joburi de pana acum- pe bestjobs. Depinde mult si de cum e realizat CV ul deoarece angajatorii primesc fff multe si doar cele care par interesante sunt alese.
Am si eu o intrebare pt voi fetelor. A lucrat careva in vanzari in timpul sarcinii ? Vanzarile necesita intalniri zilnice cu clientii si o atitudine pozitiva la care eu, fiind insarcinata doar in 2 luni parca nu mai fac fata. Si am doar 2 luni. Nici nu vreau sa ma mai gandesc ce va fi in viitor. Mi se pare deodata un job enervant si mult prea solicitant, parca nu mai am rabdare cu clientii. Mentionezca vand servicii al caror pret e destul de ridicat si ar trebui cel putin sa am o atitudine pozitiva. Voi cum v-ati descurcat daca ati fost in aceeasi situatie ?
va multumesc anticipat pt raspuns

#27
Amethyst

Amethyst

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 10 decembrie 2007 - 12:18

strumpf12, eu am avut o sarcina foarte grea (acum am o bebelusa de aproape 5 luni) si vomitam foarte mult, zilnic (printre multe altele). Nu am lucrat in vanzari insa tot timpul ma intalneam cu oameni din afara companiei si, la fel, trebuia sa-mi inghit toate greturile, tot raul si sa fiu ok. E greu dar nu imposibil. Am mers la serviciu pana in luna a 8-a.

Sa ai la tine o sticla cu apa si lamaie (evita apa minerala, mie nu mi-a facut bine)

Sa ai si ceva dulce (in caz ca ai caderi de glicemie)

Cand simti ca nu mai poti si trebuie sa ajungi la toaleta, cere-ti scuze si motiveaza un telefon, ceva. Nu e cea mai buna varianta dar se mai intampla.

Pastreaza servetele umede parfumate cu un parfum care nu te deranjeaza, sa le folosesti pentru a te racori putin.

Imbraca-te business dar totusi comod (daca nu gasesti la noi suficiente variante frumoase pentru cand va mai creste butica comanda de pe net)

Nu permite sa se fumeze langa tine, presupunand ca de obicei persoana iti cere permisiunea.





Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.



“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”


#28
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 10 decembrie 2007 - 16:00

Buna strumpf12 si eu tot in vanzari lucrez , acum stau acasa cu bebe de 6 luni . In timpul sarcinii din cauza stresului de la servici mancam foarte mult, am luat 10kg in trei luni.Medicul ginecolog mi-a recomandat sa stau mai bine acasa daca am posibilitati , iar din luna a patra nu m-am mai dus.Daca nu-ti permiti sa stai acasa e bine sa incerci sa te relaxezi si sa te gandesti ca stresul tau il poate afecta pe bebe.Intreaba medicul de familie sau ginecologul daca poate sa-ti recomande ceva calmante sau ceaiuri. Eu una am fost impotriva medicatiei pe perioada sarcinii si am preferat sa stau acasa unde era stresul mai mic ( 2 caini , 2 papagali, un porc guineea ,2 pisici cu cate 4 pui fiecare si nu in ultimul rand o fetita de 5 ani)
Sanatate multa tie si la bebe.

Kokiy[roker],mami de [iepu]Claudia (12dec.2001)si [copil]Razvan (8 iunie 2007)

#29
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 10 decembrie 2007 - 16:15

Sorry pentru mesajul de dinainte am fost un pic off topic .
Acum on topic :cred ca pentru TOMALAVINIA e mai greu cu
CV-ul pe site-uri avand in vedere localitatea . Eu lucrez in Bucuresti la o firma care are sediu in Cluj , iar cand a fost vorba de recrutat personal pentru magazinul din Bucuresti am cerut tipei de la personal sa dea anunt pe ejobs si bestjobs . Mare mi-a fost mirarea cand mi-a zis ca la ei merge mai mult cu anuntul la ziar decat pe net, acum nu stiu cum e in Oradea .La pregatirea pe care o ai poti sa incerci foarte bine sa-ti pui CV-ul la firme care se ocupa de alimentatie , domeniu medical . Nu trebuie neaparat sa aiba anunt de angajare , poti aplica la cariere , iar ei o sa te aiba in baza de date . Nu se stie niciodata ce job nou mai creeaza si au nevoie de oameni care nu neaparat trebuie sa aiba experienta .

Kokiy[roker],mami de [iepu]Claudia (12dec.2001)si [copil]Razvan (8 iunie 2007)

#30
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 10 decembrie 2007 - 17:49

kokiy, MULTZUMESC MULT![pup]

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -