Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 14 voturi

despre spitalele si doctorii unde ati nascut


1054 raspunsuri la acest subiect

#21
bebi

bebi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 14 iulie 2003 - 19:08

quote:
Originally posted by juliaposto

Buna Bebi,

Eu voi naste luna viitoare la Cantacuzino la dr.Popa. Ma ajuta foarte mult informatiile de la tine mai ales in ceea ce priveste rezervele, doctorul neonatolg ....
Trebuie anuntat din timp ptr rezerve? Costa suplimentar?
Ce parere ai avut despre pers. mediu de la copii? Ti-au dat BB-ul in camera din prima zi, sau ceva mai tarziu?

Sanatate multa si numai bine,
Julia




Personalul mediu de la copii- mediocru. A trebuit sa cotizez din greu. De abia daca veneau s-o spele zilnic. M-au lasat sa stau cu catalina in rezerva din primul moment ( a doua zi- prima zi am stat la reanimare). Totusi, m-am imprietenit cu una dintre ele care m-a recomandat celeilalte ture.
Cu toti banii si Catalina tot a avut un eriderm alergic de la scutece. Nu m-au lasat s-o imbrac in hainutzele noi decat atunci cand mi-au dat-o in rezerva. Pampersi i-am adus de acasa.

La externare, m-au obligat sa le dau hainutzele lor s-o imbrace intr-o camera separat. Si, la numarare, mi-au iesit vreo 3 body lipsa. De eriderm am scapat destul de greu, cam dupa vreo sase saptamani. A fost cumplit de neplacut, dar a trecut!


Va doresc nastere usoara si multa sanatate!

Love is all around

#22
madadum

madadum

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 18 iulie 2003 - 14:58

eu am nascut acum 2 ani la polizu cu dr magda petrache, o doctorita foarte buna si cu suflet mare. au am preferat rezerva medicover si conditiile au fost super. pe mara mi-au adus-o a doua zi (am nascut la 10 seara). la asistente am cotizat la greu si tot a ramas loc de mai bine.

mada

#23
BBcloanta

BBcloanta
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 15:16

Salutare!
Este primul meu mesaj si vreau sa va felicit pe toti pentru forumul acesta!!!

Am si eu o intrebare: sunt o viitoare mamica si vreau sa aflu mai multe despre Dna Dr. Nicolicea de la Sp. Municipal. A nascut cineva cu dansa?

Care este pretul unei cezariene la dansa?

Merci mult!
Pupici

#24
ange

ange

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.738 mesaje

Postat 28 iulie 2003 - 23:48

se pare ca parerile sunt impartite.Un mare bravo bucurestencelor care in mare masura sunt multumite de conditiile din spitalele capitalei:)
eu am nascut primul copil la maternitatea din buzau,intr-o toamna a anului 1998 si am fost profund dezamagita de tot ce am vazut si tot ce am trait acolo...deplorabil,execrabil,mizerabil [bang][bang][bang]
dar cu timpul se uita si nu ramai decat cu un gust amar!
Al doilea copil l-am nascut intr-un spital din Montreal.Nu are rost sa va spun conditiile,personalul si tot ce misca intr-un spital canadian!!!bravo lor!



#25
Lorelai182003

Lorelai182003

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 00:43

O stie cineva pe doctorita Mirela Moarcas de la Municipal?
Thanks si pupici

Lorelai

#26
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 04 august 2003 - 03:51

Am nascut la maternitatea Giulesti, cu cezariana, pe 13 mai 2003, cu dr.Sorin Puia, un medic si un om de exceptie. Vi-l recomand cu caldura...E cam aglomerat, insa nu va speriati! Asta nu inseamna ca va trateaza cu superficialitate...E normal, medicii adevarati sunt cei mai cautati! In ceea ce priveste maternitatea...se putea si mai bine...Saloane cu multe paturi(opt!!!; bine, nu toate, mai erau si cu patru [bang]; am stat intr-o rezerva cu plata, caci era imposibil sa rezist in salon)...La toaleta era mizerie, mi-era scarba de toate alea[vom]...La dusuri, la fel [vom]...Foarte multi nou-nascuti intr-un salon...Vreo 30!...Si unde mai pui ca intrau o groaza de oameni la bebelusi...Insa cel mai multi draci mi i-a facut o asistenta de la copii...Nu stiu cum o cheama, oooofff, ce rau imi pare! Vorbea tare urat cu mamele, tipa la noi, ne era si frica sa o intrebam ceva, ca gata! Sarea cu gura!! Mai avea putin si ne facea proaste in fata! Era cea mai in varsta dintre asistente, avea ochelari si parul prins...Mai plinuta, dar nu foarte...Am inteles ca o mamica ii facuse reclamatie, si chiar merita!!! Oricum era vai de noi, oricum dupa nastere te asteapta depresia...asta mai lipseste! Sa te faca cu ou si cu otet o asistenta!!! Sa tipe la tine ca habar nu ai sa faci una, alta!!!! De parca ai fi avut copil de 10 ani, nu de 2 zile!! Tipa la noi sa stam pe scaune, ca la armata!! Ca ne zice ea cand sa ne luam bebelusii din patut..Nu zic nu, cu copiii se purta excelent, ii ingrijea foarte bine, insa cu mamele.......groaznic!!!!!!![bang][bang][bang]
Cam asta am avut de spus...Restul personalului a fost dragut, chiar foarte dragut...in schimbul unor mici atentii, bineinteles...ceea ce nu a fost valabil si pentru Baba Cloanta de asistenta, care tot urat s-a purtat, cu toate ca am fost atenta si cu ea...

#27
zazzie78

zazzie78
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 06 august 2003 - 14:13

quote:
Originally posted by pisi_ella

Am nascut la maternitatea Giulesti, cu cezariana, pe 13 mai 2003, cu dr.Sorin Puia, un medic si un om de exceptie. Vi-l recomand cu caldura...E cam aglomerat, insa nu va speriati! Asta nu inseamna ca va trateaza cu superficialitate...E normal, medicii adevarati sunt cei mai cautati! In ceea ce priveste maternitatea...se putea si mai bine...Saloane cu multe paturi(opt!!!; bine, nu toate, mai erau si cu patru [bang]; am stat intr-o rezerva cu plata, caci era imposibil sa rezist in salon)...La toaleta era mizerie, mi-era scarba de toate alea[vom]...La dusuri, la fel [vom]...Foarte multi nou-nascuti intr-un salon...Vreo 30!...Si unde mai pui ca intrau o groaza de oameni la bebelusi...Insa cel mai multi draci mi i-a facut o asistenta de la copii...Nu stiu cum o cheama, oooofff, ce rau imi pare! Vorbea tare urat cu mamele, tipa la noi, ne era si frica sa o intrebam ceva, ca gata! Sarea cu gura!! Mai avea putin si ne facea proaste in fata! Era cea mai in varsta dintre asistente, avea ochelari si parul prins...Mai plinuta, dar nu foarte...Am inteles ca o mamica ii facuse reclamatie, si chiar merita!!! Oricum era vai de noi, oricum dupa nastere te asteapta depresia...asta mai lipseste! Sa te faca cu ou si cu otet o asistenta!!! Sa tipe la tine ca habar nu ai sa faci una, alta!!!! De parca ai fi avut copil de 10 ani, nu de 2 zile!! Tipa la noi sa stam pe scaune, ca la armata!! Ca ne zice ea cand sa ne luam bebelusii din patut..Nu zic nu, cu copiii se purta excelent, ii ingrijea foarte bine, insa cu mamele.......groaznic!!!!!!![bang][bang][bang]
Cam asta am avut de spus...Restul personalului a fost dragut, chiar foarte dragut...in schimbul unor mici atentii, bineinteles...ceea ce nu a fost valabil si pentru Baba Cloanta de asistenta, care tot urat s-a purtat, cu toate ca am fost atenta si cu ea...



Sa-ti traiasca! Si eu tot cu dr. Puia voi naste, in jur de 6 ianuarie. Spune-mi si mie ce inseamna rezerva ca pret (trebuie ceruta dinainte si cu cat timp inainte?). Sper ca atunci sa fie baba cloanta in concediu....(he, he).[zz]


Roxana

#28
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 06 august 2003 - 16:05

Am nascut in ian. 2002 la spitalul judetean din M-Ciuc si am nimerit in tura d-nei. doctor Hollo Tunde. In timpul travaliului si al nasterii, s-a ocupat de mine moasa Mogdi, o d-na. foarte rabdatoare si draguta. D-na. doctor mi-a rupt membranele si a mai aparut in timp ce nasteam( moment in care m-a mangaiat pe mana!), atat.
Pe micuta mea, mi-au adus-o dupa 4 ore de la nastere si mi s-a aratat cum sa o alaptez.
In spital se sta 6 zile la nastere naturala si 10 zile la nastere prin cezariana.
Tot personalul medical a fost dragut. Asistentele de la copii sunt mai toate tinere si foarte amabile. Asistentele de la mamici au fost si ele dragute.
Chiar daca, auzisem ca trebuie sa dai ceva ca sa fi bagata in seama,eu nu am dat nimic, nici un ban la nimeni si am fost tratata frumos.
Desi am nascut iarna, cu flori de gheata in ferestre, in saloane era o caldura...caniculara. Trebuia sa deschidem un pic cate o fereastra pt. racorire. Saloanele sunt de 5-8 paturi, se sta impreuna cu bb. Se facea curat o singura data pe zi. Vizitatori nu se primesc in salon, nici macar pe coridor, doar la intrarea pe coridor, intr-un spatiu foarte mic, special amenajat. BB-ul l-am aratat sotului de la fereastra salonului, de la etajul 2 al spitalului. [bang]
In fiecare dimineata, asistentele de la copii, veneau si spalau bb-ii la chiuveta din salon, ii cantareau si ii imbracau cu hainute curate din spital. Moment in care isi faceau vizitele si medicii pediatri. Bb-ii erau schimbati din 3 in 3 ore cu scutece de unica folosinta aduse de mamici.
Medicul ginecolog venea in vizita in fiecare dimineata. Exceptand zilele de weekend.
Iar noua, mamicilor care am nascut natural dar cu epiziotomie, ni se facea toaleta intima in fiecare dimineata si seara. Aici era urat ! Intr-o camera mica, pe o masa de ginecologie statea mamica careia i se facea toaleta, iar in spatele mesei, cu usa larg deschisa, stateau la rand celelalte mamici care urmau sa urce pe masa la spalat.[bang]
Mancarea....slaba, ca in toate spitalele din RO.
Cam asta ar fi !



Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 6 luni)

#29
Missy

Missy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 458 mesaje

Postat 11 august 2003 - 02:17

Am nascut in Sebes-Alba. Medicul meu: super, devotat, bine-pregatit. De ceilalti, ma abtin. Persoanlul destul de amabil, cu unele exceptii. Am avut si noroc ca le cunsteam pe majoriatea si in plus, esti tratat conform pozitiei sociale. maternitatea - acceptabila, saloane de 3 paturi cu baie separata, dar si de 4 sau 5 paturi, din nou in functie de pozitia sociala si de dr. de care apartineai. Am vazut si alte maternitati, si prin comparatie aici e lux.[roker]

#30
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 13 august 2003 - 01:22

Acum cateva saptamani ceream informatii si sfaturi despre spitalul Filantropia. Acum pot sa le dau chiar eu si incep prin a face recomandarea: evitati-l daca e posibil. Conditiile sunt lamentabile, iar personalul mediu total dezinteresat, chiar si atunci cand il "cointeresezi" financiar. Medicii, in general, sunt profesionisti, insa atitudinea generala fata de paciente e detestabila. Cred ca toate meritam mai mult, asa incat va propun sa nu faceti alegerea mea.
Elena, desi dezamagita de experienta nasterii in Filantropia, fericita mamica a doua oara.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -