Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)


198 raspunsuri la acest subiect

#21
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 10 noiembrie 2007 - 23:08

Buna [biz]-telor,

Alina faza cu motorul am vazut-o la multe persoane care aveau mas. de cusut mecanice inca dinainte de '89 cand lucram dupa tipare din rev. Siluet (rusesti); nici nu auzisem de Burda, deoarece multe croitorese lucrau dupa rev. rusesti, poloneze si mai ales unguresti. Prima data am vazut masina modificata la un fost coleg de serviciu (electrician de retele electrice in centrala electrica) care lucra haine de piele pe vremea aceea ('87).
Odihna placuta.


#22
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 10 noiembrie 2007 - 23:34

In Bucuresti aveti reprezentanta Husqvarna viking :Calea Grivitei, nr. 158, Sector 1, Bucuresti

Tel: 222.77.77

Fax: 260.07.07

Mobil: 0722.601.330

office@husqvarna-viking.ro

www.husqvarna-viking
Demonstratie aici:
http://www.husqvarna...l/8681_8690.htm

Tonia [hia]

#23
eunice78

eunice78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.355 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 12:41

Fetelor, scuzati-ma ca ma bag asa in topicul vostru, dar puteti sa imi spuneti cam cat costa manopera pentru un costum barbatesc cu sacou gen tunica si cu 2 perechi de pantaloni?

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

#24
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 13:16

Tonia, n-am stiut ca se pot monta si pe mecanice, motoare separate. Oricum, maica-mea e conservatoare la capitolul asta si coase destul de rar. Nu ar vrea modificari din astea; ea n-a vrut Brother-ul de la mine... Cat despre Husqvarna-Viking, am citit pe site-rile din State ca sunt bune masinile lor de cusut. Dar... scumpe rau. Hai sa-ti zic cat e un piciorus la Brother: marea majoritate vreo 11 euro(39lei); la Viking un piciorus costa vreo 30$, in Romania ajunge peste 30 euro. Deci triplu ca pret. Si masinile sunt mult mai scumpe. Si Pfaff-urile sunt dublu ca pret fata de Brother, la cam aceleasi caracteristici. Normal ca fiind mai scumpe sunt si mai bune, dar asa e la orice produs. Tu ce masina ai?
Eni, eu una nu stiu sa-ti raspund. I-am cumparat de-a gata costumele sotului. Dar acum, ca mai stiu un pic ce e croitoria, pot sa-ti spun ca merita fiecare banutz. E atata munca la un sacou[bang]... Ma gandesc ca ar costa cateva sute de lei, oricum(manopera). Daca se vand rochii de seara cu banii astia(sunt relativ simplu de facut, unele si tot costa 200-300lei). Poate-ti raspunde Dana(tonsis) sau Iuliana(Iulia72) ca ele fac si productie.
Pupici.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#25
eunice78

eunice78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.355 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 13:43

Mie mi-a cerut pt manopera 500 RON si mi s-a parut un pic cam mult. Dar pe de alta parte nici nu stiu preturile, de aia v-am intrebat pe voi.
O duminica placuta!

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

#26
dionisia10

dionisia10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 16:05

Depinde unde faci costumul ;daca materialul este f. bun , iar casa de moda lucreaza f. bine, si sotul tau ar purta destul de des costumul asta( sau pt. o ocazie speciala ) , iar altele din comert nu-i vin bine sau nu gaseste modelul acela- atunci merita!
Dar daca banii astia ti-i cere un particular sau o casa care nu face treaba fff bine , atunci e prea mult...

#27
dionisia10

dionisia10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 16:16

Diana, nu pot sa cred, ai avut dreptate!!!
cred ca iti trebuie alta masina de cusut, dar masina ta cea veche face butoniere?
Si de ce vrei un overlock?
Mai executi si altceva, sau doar pt. tine?

#28
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 16:29

Alina am intrebat la ei de curiozitate cat costa o mas. de cus. Safira 830 si mi-au spus ca la 1000 E; ma gandesc ca Scandinavia 100 sau Scandinavia 200 e mult mai putin prima fiind mecanica. Daca cosi pe comenzi si ai masina buna consider ca merita sacrificiul. Eu mi-am luat din Germania acum 11 ani o mas. de cusut Victoria ptr. ca m-am zgarcit la una mai scumpa desi aveam bani in ideea ca nu merita sa dau pe una cu multe operatii, si m-am inselat. Ca masina nu pot spune ca coase rau deoarece nu mi s-a stricat decat o data (prin 2004) din cauza uleiului. Am reusit sa schimb piesa si nu ma pot plange de felul cum coase (inclusiv mater. elastice, fas). Intre timp am gasit intr-un secand o masina marca Privileg din 1970 intretinuta f. bine. Norocul meu a fost ca cei care o vindeau nu se pricepeau si mi-au dat-o la 150 lei. Am sa trimit foto cu ele.
Tonia[hia]


#29
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 20:20

Dionisia, nici mie nu mi-a venit sa cred ca nu are reglajele astea [:D] dar e vina mea ca nu m-am uitat ce cumpar...Dar coase destul de bine inclusiv materiale groase su multe straturi ( am incercat niste posete, nu mi-au iesit cine stie ce, dar masina coase...) Cea veche face butoniere, clasic, nu are programe speciale [:D] dar inca nu am facut nici una, trebuie sa mut cele 30 kg pt asta si inca nu am avut destula vointa [:D]

De cusut cos doar pentru mine, si nici asta nu prea des, dar overlock tot vreau..pentru tricoturi, cine stie poate ma apuca inspiratia mai des [:D] Oricum, eu vreau multe [:)]

-------------------
Diana

#30
tonsis

tonsis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 23:55

fetelor harnicutelor...ce de pagini ati mai scris!
va promit ca ma apuc sa citesc cand ma eliberez!
va pup!
spor la treaba !
era o fata noua, a reusit sa intre aici?



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -