Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)


198 raspunsuri la acest subiect

#11
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 17:08

tomari, daca ai putea pune cumva tiparele in asa fel incat sa poata fi printate, ti-as fi foarte recunoscatoare... ma pasioneaza f mult hainutele pt copii si ma gandesc ca, chiar de voi gasi ceva de lucru in domeniul croitoriei (cum sunt la inceput, caut lenjerii si chestii de-astea simple)dar tot vreau acasa, pt mine, sa fac cat mai multe modele pt copii ca sa ma "perfectionez" in asa ceva... am io o pata pe creier!!!


.........................
*vivi*, mami de Bianca

#12
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 17:22

Aura, pana te vei obisnui sa faci butoniere, ca sa nu te mai chinui cu ele coase patenti in locul lor (daca nu ai inceput direct pe camasa sa faci butoniera). In leg. cu bluza incearca sa-i cosi (prin insailare de mana- de proba) platca deasupra mai mare (mai lata la umeri)pe care sa o aplici deasupra partii care este mai mica. Incearca cu acelasi mater.sau altceva, pe care sa-l aplici la mansete, guler sau partea ptr. butoniere ca oricum in comert gasesti tot felul de articole facute din bucati de nu mai stii daca acopera defectele sau asa e modelul.[:0] [;)]

Poate fetele iti mai dau ceva idei, sfaturi.

#13
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 17:40

Incerc mai tarziu cu foto tipare.

#14
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 18:17

Vivi, cum mai merge masina? Ai facut ceva cu ea? Daca vrei tipare de copii am eu o Burda ungureasca scanata. Trimite-mi pe PM adresa ta de mail. Si uita-te aici ca sunt multe haine de copii cu explicatiile lor(in engleza) dar si cu scheme si chestii: http://www.craftster...?topic=182788.0
Tonia, daca ai avea unde sa scanezi revista ar fi bine. Dar e greu ca trebuie impartit tiparul in foi A4 si numerotate fiecare[biz]. Eu pe asta am gasit-o pe net gata facuta. E misto ca ai si numere din astea, speciale, eu am tot cautat pe la anticariate dar fie nu au fie le-au dat. Cand ma gandesc ca maica-mea a avut Burde de pe vremea lui Ceasca si le-a aruncat[bang].
Aura, am sa mesteresc altceva, o gluga cu fular atasat. E nasol cu copii, au capul mare comparativ cu corpul si le creste repede. Doar sa folosesti materiale elastice, tricot, ceva.
Caciula prea mica pt capoasa mea: http://i146.photobuc...ie/IMG_3261.jpg
Gluga cu fular, legata la spate: http://i146.photobuc...ie/IMG_3263.jpg
Gluga cu fular legata in fata:http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3265.jpg
Recunosc ca: creasta de panglici e cam prea mult, am sa le tai, dar mie mi se pare buna ideea. Tine de cald cand bate vantul(e raiat cu polar). Maica-mea s-a strambat cand a vazut-o.
Perne decor:http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3268.jpg

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#15
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 20:24

Guguluff, pot sa le scanez acasa.
1- scos tipar
2-impartit (decupat) pe foi A4
3-scanat
4-copiat in fisier
Sunt corecte etapele?

Apropo de mas de cus ruseasca daca zici ca iti coase bine. Ai incercat sa-i montezi un motor?(bineinteles un electrician priceput).
Cunosc multe pers care cu un mecanic (de la ateliere de croitorie)au curatat-o (degresat) cu petrol, apoi au uns-o si cu un motor electric (de aspirator) coase mater groase.Problema iluminatului se poate rez tot cu electricianul; im momentul in care apesi pe talpa masinii fuctioneaza si becul sau legat la un intrerupator cu fir.
Modificarea asta am vazut-o dupa ce am vandut-o pe ,,Ileana" .Costul nu poate fi foarte mare, trebuie doar sa gasesti pe cineva (meserias mai vechi-eventual pensionar) dispus sa o faca.
Cred ca ti-am facut capul calendar[zid]Tonia


#16
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 20:39

Caciula rosie nu mi se pare mica, doar daca o strange, eventual niste ciucuri la colturi facuti pe un cerc gaurit dintr-un mater de tricotat. La cea alba mi se pare ca partea de jos e prea larga; incearca niste cute mici egale de o parte si de alta (cus cu mana de proba) sa vezi daca nu se asaza mai bine pe langa gat.

#17
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 22:02

Ce harnicuta ai fost Alina! [olala]

Mersi si pentru adresa de creatii copii, super, desi nu am rasfoit chiar tot, ce-am vazut mi-a placut!



Elena 17+

#18
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 10 noiembrie 2007 - 01:33

Dionisia, chiar ca esti Toma Necredinciosul [:D][:D]Asa eram si eu inainte, mai ales ca am vazut ceva masini, plus ca le-am si studiat [:;), nu credeam ca sunt masini fara posibilitate de reglare manuala [:)] de asta nici nu m-am uita cand am cumparat-o ... Uite ce masina am. Numai buna de exemplu ce sa NU cumparati daca vreti sa si reglati manual [:D] Tot vre-o 100 E a fost dar eu m-am garbit, la cateva saptamani am vazut una la 150 cu mai multe cusaturi plus posibiltati de reglare..

Oricum , daca nu se vede bine poza, mai fac una maine [:)]



-------------------

Diana

#19
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 10 noiembrie 2007 - 01:45

Alina, multumesc si eu de link... eu cat am cautat chiar n-am gasit pana acum pe nicaieri sa explice asa detaliat...
am mai lucrat ceva azi la rochita de craciunica... mi se pare ca iese destul ce bine... dar a trebuit sa iau pauza ca sa poata dormi pitica si tati... maine merg sa-mi mai iau material ca-mi mai trebuie ceva, si ma gandeam ca pe partea de jos a rochitei (cum ar veni fusta)ar fi fain daca as gasi sa atasez niste fulgi de nea... sa vad pe la mercerii daca gasesc ceva fain ca pana acum doar floricele, animalute si fluturasi am vazut (bine, nici nu m-am uitat pana acum dupa fulgi de nea). va mai tin la curent cu ce fac... pana atunci, noapte buna si somnic pufos![:X]

.........................
*vivi*, mami de Bianca

#20
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 10 noiembrie 2007 - 11:51

Ma bucur ca va place link-ul pt copilasi. Sunt si pt adulti facute tutoriale pe acelasi site. Bine, chesti mai simple, nu paltoane sau sacouri dar e util de stiut. Vivi, asteptam rochita cu fulgi, trebuie sa fie o dulceata fica-ta ca o imbraci asa frumos. Eu ii fac mai mult chestii de purtat zi de zi ca nu iesim prea des la petreceri si daca o scot in parc in rochie, distruge si dresul si rochia.
Diana, ma batea gandul sa-mi iau Toyota din Ungaria. Era un magazin cu vreo 6-7 modele si triplock tot de la ei. Chestia asta cu masinile mai ieftine e valabila la toate firmele dar ce ne gandim: de ce sa dau dublu pe ceva daca are in plus numai 2 butoane si 4 cusaturi? Asa m-am zgarcit si eu la multe[alcool]. Exemplu bun: la carucior de copii si masina de cusut. Totusi pe acolo nu gasesti second ceva mai bun si ieftin? O dai pe asta la 60E si mai pui ceva si iei una mai bunicica.
Elena, merci. Trebuie sa incetez sa lucrez fara tipar. De aia am facut caciula mica si gluga aia aiurita... Mi-e mai usor asa, dar de multe ori lucrez degeaba.
Tonia, merci de sfat. Caciula o strange, poate o sa-i fac o insertie pe o parte. La gluga, ai dreptate, am sa mai iau din largimea partii de jos, doar ca e gros rau materialul si trebuie sa trag 4 straturi pufoase... Complicat, sa vad cum o modific ca ma oftic s-o fi facut-o degeaba. Creasta i-am inodat-o si acum are funde pe cap[il]. Si etapele la tipare par bune, asa as face si eu. Doar ca sa hotaram cateva modele, nu are rost sa muncesti atat. Plus ca fiecare masura e diferita... Parca vroiai sa-i trimiti lui Vivi, daca e cred ca masura aia e buna si pt fi-mea. Deci ne-ai rezolvat dintr-un foc. Pupici ca esti o draguta[dual]
SI apropo de masina, aia ruseasca e a maica-mii, e mecanica nu stiu daca merge montat un motor la ea. Dar ideea am mai vazut-o si eu la din alea electrice, deci pe langa motorul masinii i se mai pune unul suplimentar si trage... ca nebuna. Am vazut una in targul de vechituri cu 2 motoare dar nu era firma cunoscuta. Eu tot mai caut ceva sa-mi traga pielea ca pe bumbac, sunt nebuna, nu? Am niste promisiuni, mai astept.
Va pup, fetele. Week-end placut, linistit, petrecaret, cum vreti voi.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -