Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masina de spalat - de care?


36 raspunsuri la acest subiect

#11
bumbac

bumbac
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 10 noiembrie 2007 - 11:36

Eu am Ariston (AQXL109), care e seria de lux a lui Indesit.Sunt foarte multumita de ea.Pe linga programele obisnuite ale oricarei masini de spalat mai are niste optiuni de super spalare, calcare usoara, extra clatire, spalare rapida si incarcare redusa , optiuni ce se pot activa in functie de situatie.Si capacitatea de incarcare e destul de mare, 6 kg.
Eu de marca asta is foarte multumita mai am si combina frigorifica aceeasi marca. Iti recomand cu incredere.La fel si Indesit, am zis, is cumva "rude"

#12
Delidana

Delidana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.187 mesaje

Postat 10 noiembrie 2007 - 11:49

Bumbac, din pacate masina Ariston pe care o recomanzi tu e prea adinca, are 58 cm iar mie imi trebuie maxim 50.... Arata interesant si vad ca stie sa faca destule, dar... Mersi. [flo]



Pozele mele * Fotografie



I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

#13
Deanny

Deanny

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 12 noiembrie 2007 - 10:33

quote:
Originally posted by Delidana

Ana, [flo]. Arctic e romaneasca, nu?




Eu eram cu Arcticul[8D]. Da, e romaneasca si eu zic si ca f buna - mi-e foarte drag de ea asa micuta cum e si se muleaza excelent in baie. [pup]



Deanny

#14
stefiuta

stefiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 246 mesaje

Postat 13 noiembrie 2007 - 16:43

ma bag si eu in discutie, am mare nevoie de niste sfaturi, idei, pareri. masina de spalat actuala e o Whirpool din 1996 achizitionata prin 2000, deci nu era noua, na mers ea perfect niciodata ba din cauza noastra, ba din cauza ei, in sfarsit, cert e ca s-a stricat iar sotul meu nu vrea s-o aruncam, ca el poate s-o repare. Au trecut 2 sapt deja si nu ia dat de cap pt ca spune el ii trebuie nu stiu ce piese. Deja ma apuca exasperarea...! Motivul pt care nu vrea una noua este faptul ca noile modele de masini nu mai au cuva din inox ci din duraprop sau poliplex. Intrebarea mea este daca stiti ceva despre aceste materiale, ca eu nu am gasit cine stie ce si m-ar ajuta f mult fetele care si-au luat deja masini de spalat cu asa ceva.
Delidana, ti-ai luat pana la urma masina de spalat? Ce ai auzit despre acest duraprop?

leuta

#15
Iael

Iael

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 14 noiembrie 2007 - 13:15

Poate te ajuta :http://209.85.129.104/search?q=cache:JdbmY70-UpkJ:forum.desprecopii.com/forum/topic.asp%3FTOPIC_ID%3D90999%26whichpage%3D2+masina+spalat+iael&hl=ro&ct=clnk&cd=2&gl=ro&client=firefox-a

#16
bumpi

bumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 14 noiembrie 2007 - 19:48

Delidana,
Eu am acel model de Indesit pe care-l mentionezi tu. Si noi am ales varianta slim din considerente de spatiu. Noi o avem de 5 ani aproape, ma gandesc ca or mai fi adus ceva imbunatatiri modelului de atunci.
Sunt destul de multumita de ea, nu am avut probleme de cand am cumparat-o; doar ca de ceva vreme face un zgomot cam ciudat la centrifugare. Are programe destul de multe, dar oricum nu le folosesc pe toate. Singura chestie care nu imi place e ca sifoneaza destul de tare hainele, chiar daca selectez u program fara centrifugare. In special la camasi ma enerveaza tare treaba asta.


#17
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 14 noiembrie 2007 - 20:22

Buna fetele,
indraznesc sa va ajut eu daca nu se baga nici un barbat.
In primul rand depinde de bugetul pe care-l ai pentru masina .
Din gama de lux ai ARISTON(Italia) , ELECTROLUX (Suedia), SIEMENS(Germania), bineinteles daca ai peste 30 mil. ar fi pacat sa nu-ti iei AEG (Germania). O treapta mai jos ai Indesit(Italia), Zanussi(Italia), Whirlpool(brand SUA), Bosch(Germania),Beko(Turcia). Pe cea mai de jos treapta ai Ardo,Arctic, Candy,Polar....... Oricum sunt multe brand-uri, important este sa ai noroc si sa nu se strice . Poti sa-ti iei Ariston si in 2 saptamani sa se strice si sa stai in service cu lunile pentru ca nu au piese de schimb sau poti sa-ti ieie Ardo si sa tina 10 ani.Alt aspect importand este tara de fabricatie a masinii (mai nou scrie in UE, dar vanzatorii ar trebui sa stie exact unde este facut lotul respectiv de la furnizori)asa ca poate fi facuta in Germania si e OK sau aceeasi masina sa fie facuta in Polonia si e mai proasta calitativ. De exemplu poti cu 15 mil. sa-ti iei o masina Whirlpool cu mai multe functii sau poti sa-ti iei un Ariston cu mai putine functii. De asemenea cel mai indicat daca ai o suma mai modesta e sa-ti iei Beko pentru ca are 4 ani garantie, deci iti acoperi investitia daca cumva se strica dupa perioada de garantie.Toate masinile mai sus mentionate au si varianta slim (adica de 40 cm ) sau poti lua una cu incarcare verticala(45 cm)
Vis-a-vis de masinile cu cuva de inox , se pare ca cei mai multi producatori renunta sa le mai faca pentru ca ridica costurile masinii (inox-ul costa) si din pacate s-a dovedit mai ineficient decat cele care au in compozitie carbon.Inox-ul la imbinari este sudat cu metal (fier de obicei) care in timp rugineste , si se mai intampla ca in timp sa se si deformeze .Aliajele de carbon sunt mai durabile (de obicei se da mai multa garantie la cuva decat la masina- Whirlpool 2 ani garantie masina si 10 ani cuva))si nu se deformeaza .
Daca mai aveti intrebari sau nelamuriri in domeniul electrocasnic va stau la dispozitie atat cat ma pricep.

Kokiy ,mami de Claudia (12dec.2001)si bebe Razvan (8 iunie 2007)

#18
babygirl

babygirl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 16 noiembrie 2007 - 03:53

noi avem ariston, si cum spunea bumbac, merita pt programele pe care le are. in plus este super silent. poate te ajuta acest link http://www.ariston.c...s_AQXF_109.html

#19
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 16 noiembrie 2007 - 15:26

stefiuta, masina pe care am luat-o acum 2 luni are cuva Duraprop. Drept sa spun, si eu as fi vrut sa fie din inox. Dar cuva asta Duraprop este garantata 10 ani... nu o "duce" motorul 10 ani, asa ca nu imi fac probleme.

Ingrid si Cristi 4 ani si 8 luni

#20
stefiuta

stefiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 246 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 12:31

multumesc ingrinden, ce marca e masina ta? esti multumita? acum sper sa nu devin paranoica, de stiut stiu ca are garantie 10 ani, ideea mea era sa aflu ce minusuri are acest material? acum mai ramane sa-mi conving familionu'.

leuta


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -