Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

farmece,vraji, blesteme si energii negative


59 raspunsuri la acest subiect

#31
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 15 martie 2007 - 19:12

quote:
Originally posted by denizel

Iar eu nu cred ca te-am mai vazut vreodata zambind cumva admirativ continutului unei postari.


A zambit xeno cuiva ?

Sincer, cred ca e o clona a lui [alcool] !



Cu zambetul pe buze,



Singur, DARAEL

Ratacitor prin Lume

27 grame de Sanatate pura

#32
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 15 martie 2007 - 19:50

quote:
Originally posted by nadyana

Eu nu m-am exprimat doar ca ar fi vorba despre farmece si vraji.Am adus in discutie si eventualitatea energiilor negative.



Pasajul asta e genial. Orice tâmpenie poate fi vânduta oricui singura conditie fiind gasirea unui ambalaj corespunzator:


- Uite moroiu !
- Fugi domne' d'acilea ca's femeie serioasa cu studii superioare, n'am eu chef de teatru d'asta ieftin!
- Uite transubtantializarea reanimanta a corpului fizic disjuns de embrionul astral prin dizlocare eterica
- PtiuDoamneAjutaMaicaDomnuluiAparaSiPazestePtiuPtiuPtiu


Alin

#33
mirachi

mirachi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 15 martie 2007 - 20:44

nu stiu daca faptul ca nu crezi in existenta vrajilor,sigur te si apara de efectele lor...
noi femile suntem in general aplecate spre astfel de preocupari,zodiace,citit in cafea,horoscopuri,pentru ca suntem genetic mai sensibile si cu chemare spre astfel de lucruri interzise...sau ca sa spun in 2 cuvinte noi credem mai mult in existenta lor decat barbatii...
am sa va povestesc pe scurt un fapt real prin care a trecut un barbat,care era de felul lui foarte sceptic si chiar cinic vizavi de astfel de idei pe deasupra mai avea si un grad inalt in politie...la serviciu totul ii mergea bine,dar acasa,fara motive nevasta l-a parasit...ii spunea ca il iubeste la fel de mult ca si inainte dar ca nu mai vrea sa stea alaturi de el si sa mai convietuiasca impreuna...nu avea nici un argument in favoarea acestui lucru si nici pe altcineva(va dati seama ca sotul a institui panda-si s-a convins ca nu asta e motivul)...a venit mama lui in vizita la el si i-a povestit ce a patit...mama a spus ca e posibil sa ii fi intunecat mintea femeii sale vreo vraja ceva...si l-a sfatuit sa mearga la un preot anume...barbat fiind nici nu putea concepe asa ceva...nu exista farmece...si daca exista doar cei ce cred in ele pot fi atinsi...cu siguranta nici sotia nu era genul care sa creada in asa ceva...ea chiar nici in Dumnezeu nu prea credea...
cu mare greutate l-a convins mama lui sa mearga impreuna la preotul respectiv(vazator cu duhul daca imi amintesc bine),si cu ei doi a mers si un verisor de a lui si el politai...
foarte sceptici amandoi barbatii atunci cand au intrat la preot...si foarte dezorientati atunci cand au iesit...
nu au vrut sa ii spuna nimic mamei pana nu ajungeau acasa si se convingeau de spusele preotului...preotul le spusese descriind cu multe amanunte incaperea unde trebuiau sa caute si ce aveau sa gaseasca...si nu mica le-a fost mirarea cand au gasit respectivul lucru...si si mai consternati au fost cand au recunoscut dupa ceea ce le-a spus preotul si cine este persoana care le voia raul...nimeni alta decat sora sotie,geloasa ca viata ei nu era atat de implinita ca a surorii ei...
au facut ceec ce le-a spus preotul si in 3 zile sotia s-a reintors acasa ca si cum nici nu a fost plecata...
sa vorbiti acum cu cei 2 barbati...si nu sunt oameni incuiati sau ingusti desi sunt politai(stiu parerea unora despre politai).nu sunt adepta acestor tipuru de convingeri...sa crezi sau sa nu crezi eu doar va doresc sa nu treceti prin astfel de experiente...
cum iarasi nu inseamna ca daca esti foarte credincios nu se pot lipi de tine...poate chiar mai mult decat ceilalti...tocmai ca sa te poate pierde in fata lui Dumnezeu atunci cand vei incepe sa ai probleme si sa dai vina pe El,tocmai ca sa apara indoiala...
pe vremuri voiam sa ma calugaresc si primele 4 concedii din viata mea de angajat le faceam la manastirea Sihastria acolo unde vietuia parintele Cleopa...i-am povestit odata despre dorinta mea de ma calugari...si a stiut sa ma faca sa privesc bine in interiorul meu si sa vad daca am aceasta chemare...ma citise mai bine decat ma citisem eu...
zilnic vorbea despre credinta,pilde,farmece,blesteme...si banii de la Caritas(la acea vreme era in voga)...
si in fiecare joi noapte se faceau masluri cu 7 sau cu 9 preoti acolo...nu va pot povesti ce vedeam acolo sau ce povesteau cei care veneau acolo la preoti pt.slujbe...
Deci in ca odata...Dumnezeu sa Va fereasca si sa Va ocrotesca de astfel de probleme...
si bineinteles fiecare e liber sa creada ceea ce vrea...nu inseamna ca daca nu gandim toti la fel unii sunt mai "ingusti la minte".daca ar fi toti destepti cum s-ar mai face deosebirea de cei prosti?







UITAREA ESTE ULTIMUL LEAC PENTRU LUCRURILE PE CARE LE-AI PIERDUT

NU LASA SOTIA SINGURA LA NECAZURI,CA NU INTOTDEAUNA O GASESTI SINGURA SI LA BUCURII

NEPASAREA ESTE CEL MAI MARE HANDICAP


#34
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 15 martie 2007 - 21:17

Ati inteles prin urmare:
Daca vreti sa plecati de acasa 3,4 zile pititi niste vraji prin sifonier, aranjati cu un preot (inainte sa fuga si el) sa'l paleasca viziunea, distractie la maxim, la intoarcere:

-Ÿubÿ stai sa vezi ca nu e ce pare a fi, nu te lua dupa gura lumii, mie mi'a luat Dracu' mintile, ai vazut si tu ce ai gasit prin casa. Ce naiba, fii rezonabil, doar ai studii superioare



#35
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 15 martie 2007 - 21:22

XENOCID - Fi si tu tolerant macar .... atatica!



Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#36
Theiuta

Theiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 15 martie 2007 - 21:46

Vad ca cele mai multe replici ale lui Xenocid mustesc de toleranta, buna-vointa, intelepciune si inteligenta.



Ce-ar fi sa i le ignoram (postarile)?



Theiuta



[pup]poze cu Nicolas[pup]



#37
anky

anky

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.145 mesaje

Postat 16 martie 2007 - 21:22

quote:
Originally posted by corinadana
Daca cineva crede in asemenea prostii o sa se "bucure" din plin de ele.Poate putem vorbi de energii negative dar despre farmece, vraji...[bang]. Parerea mea: oamenii cu o cultura ingusta cred in asemenea prostii.corinadana mama Ralucai http://community.web...er/corinaraluca
De acord cu tine,daca si preotii se ocupa cu astfel de timpenii locul lor nu este in biserica[poc]Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05 [auto]"Happyness is the key to your heart"

#38
anky

anky

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.145 mesaje

Postat 16 martie 2007 - 21:38

quote:
Originally posted by xenocid
Ati inteles prin urmare:Daca vreti sa plecati de acasa 3,4 zile pititi niste vraji prin sifonier, aranjati cu un preot (inainte sa fuga si el) sa'l paleasca viziunea, distractie la maxim, la intoarcere:-Ÿubÿ stai sa vezi ca nu e ce pare a fi, nu te lua dupa gura lumii, mie mi'a luat Dracu' mintile, ai vazut si tu ce ai gasit prin casa. Ce naiba, fii rezonabil, doar ai studii superioare
[:-)))][:-)))][:-)))]Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05 [auto]"Happyness is the key to your heart"

#39
Theiuta

Theiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 17 martie 2007 - 10:16

"Oamenii cu cultura ingusta cred in asemenea prostii"...hm, se pare ca exemplele date drept dovada, de cele care considera ca exista(pentru ca nu am afirmat simplu, axiomatic: farmecele exista!" , ci am venit si cu exemple, fiecare dupa puterea si experienta pe care o are) le lasa rece pe cele care nu cred.Pentru ca pur si simplu nu li s-a intimplat niciodata sau nu au auzit pe cineva apropiat caruia sa i se fi intimplat asemenea belele.Sa dea Dumnezeu nici sa vi se intimple vreodata asa ceva.Per a contrario, sa inteleg ca cele care nu cred, sunt posesoarele unei culturi mai..."late", mai bogate.



Asa sa fie! Bravo, voua!



Theiuta, una dintre cele cu "cultura ingusta"



[pup]poze cu Nicolas[pup]



#40
nadyana

nadyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 193 mesaje

Postat 17 martie 2007 - 13:42

Ai dreptate, Theiuta!Va multumesc mult fetelor care ati luat din timpul vostru sa raspundeti la acest subiect[pup] fie el si un subiect care nu merita atentie, dupa parerea unora.La un moment dat, dupa ce am deschis subiectul, chiar ajunsesem sa regret si, dupa primele raspunsuri pe care le-am primit, chiar ma gandeam ca, poate, totusi, am intr-adevar o cultura ingusta[ups]Se poate!Eu doar am intrebat si am cerut si alte pareri si sfaturi de la voi.Din acest motiv nici nu am scris doar "vraji si farmece"ci am adaugat la titlul subiectului si"energii negative".
Fiecare om are dreptul la parerea lui, mai ales in secolul nostru, cand putem fi cat de "moderni" dorim in gandire si comportament si putem sa exprimam liber ceea ce gandim.Spunea cineva ca este inadmisibil ca, in secolul nostru, sa mai credem in asa ceva.Poate asa este:intr-o perioada in care in spitale sunt mult mai multe avorturi decat nasteri si lumea priveste asta ca pe un lucru normal, intr-o perioada in care omenirea a atins apogeul in "modernism" si extravaganta, este normal ca unii sa considere aceste lucruri ca facand parte dintr-o "cultura ingusta".
Repet, eu doar am cerut niste pareri si sfaturi cu privire la aceste lucruri, fie ca unii le numesc vraji, farmece sau energii negative.
Inainte de a scrie acest subiect, am vorbit despre aceste lucruri cu un prieten apropiat care este de religie musulman si care locuieste in Turcia.El mi-a spus ca exista si la ei rugaciuni speciale impotriva acestor practici si ca multi oameni poarta la ei aceste rugaciuni pentru a se proteja de aceste lucruri.
Un lucru este cert: in religia noastra, aproape in fiecare Biserica in zilele de vineri(si nu numai)se face Sfantu Maslu, care este o slujba ce cuprinde si Moliftele Sfantului Vasile, care sunt niste rugaciuni ce pot fi citite doar de anumiti preoti, rugaciuni care sunt foarte puternice si sunt speciale pt. aceste "practici".Aceste slujbe au existat din totdeauna si nu sunt o inventie a secolului nostru.Asa ca, nu cred ca putem spune ca daca preotii fac aceste slujbe, locul lor nu este in Biserica.Astfel de slujbe nu se fac doar in religia noastra.
Tora97, ai mare dreptate!
Chiar daca in cazul descris de mine nu este vorba despre vraji sau farmece,ci doar de o persoana care stie "sa fure energia pozitiva", asta nu inseamna ca aceste lucruri nu exista, si fetele care au raspuns la subiect au argumentat cele spuse de ele.
Oricum, ma bucur ca nu am fost sigura cu o "cultura ingusta" de pe aici[si-eu]



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -