Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sanie cu zurgălăi, frumoși sunt pinguinii tăi!


288 raspunsuri la acest subiect

#191
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 20 ianuarie 2023 - 10:55

Ziua buna! 

Nimic interesant la noi, acelasi program de zi cu zi. Azi e Bia si sotul cu echipa de robotica la un concurs demonstrativ (obligatoriu pt a merge la regionale). Rares nu a mai vrut sa mearga, s-a retras din echipa. Bia insa e implicata 100% , tare imi place de ea cum munceste si se zbate cand e ceva ce o intereseaza si o pasioneaza. 

 

Silvia, si eu am limba soacrei, am plecat de la o frunza ( pui) data de un amic si am acum 2 cactusi de mai inalti de 1m, teposi si spectaculosi. (mie nu imi plac in mod deosebit, am alt cactus cu "frunze" care atarna , lungi , care infloreste de cateva ori pe an. face niste flori roz-lila, tare delicate si frumoase). Ma bucur ca plecati undeva in vacanta. Si la noi iesirile in gasca, cand au si copii companie, au fost tare reusite si distractive mereu. 

 

Fleur, sanatate multa si rabdare iti doresc! 



#192
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 20 ianuarie 2023 - 15:05

Craciunita inforita in noiembrie. Acum are din nou boboci.

cactus noel.jpg


Editat de Fleurdelise, 20 ianuarie 2023 - 15:13 .


#193
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 ianuarie 2023 - 11:20

Ziua buna! Am ajuns azi noapte acasa, am “cules-o” și pe Diana la vapor, a venit sa stea o săptămâna la noi. 
 

A fost super săptămâna asta, ne-a plăcut mult in Dubai. E totul așa de frumos și aranjat! Noi am locuit departe de centru, dar peste tot e curat si frumos. Am fost pana in emiratul vecin, sa vedem dacă e vreo diferența, si nu. Nu e. 
 

Mergem imediat sa îl aducem pe W acasa. Avem 2 zile sa ne revenim la realitate :). 
 

We frumos! 



#194
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 ianuarie 2023 - 20:09

Laura, a plecat Gabriel in Italia? Cred ca tocmai l-am vazut la euronews. Un copil extraordinar de curajos. Sanatate multa! Sa se intoarca sanatos acasa! 



#195
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 21 ianuarie 2023 - 21:02

Mihaela, sa va fie de bine concediul. Ti-am urmarit pozele pe FB, interesant. Zile frumoase cu Diana!

 

Nimic nou la noi, a mai nins vreo 10 cm si mai urmeaza...

Weekendul e cu activitati ca de obicei. Am si cumparat cate ceva, baiatul si-a luat doua seturi cu gherghef si invata sa coasa pe etamina. Deocamdata e la liniute, urmeaza cruciulitele. Ce-mi mai placea sa cos motive nationale la varsta lui, bunica m-a invatat si faceam si la scoala.

 

Am "agatat" din mers si doua cutii cu placinte românesti, in genul celor de "La placinte", daca le stiti. Am luat cu varza, care imi plac la nebunie, si cu cartofi si ciuperci. Bune, am mancat cu chefir la pranz.

 

M-au anuntat de la scouts cand vor fi cele doua tabere, cea de iarna e un weekend acum in februarie si cea de vara o saptamana in iulie. Pot face planul vacantei de vara de acum, cand plecam in Ro si sa ma uit dupa bilete de avion. Am multe de inghesuit vara asta, pentru ca plecam mai tarziu ca de obicei, dupa tabara baiatului. Vreau si un mic sejur in Europa, Spania sau Italia, am si intalnirea de 30 de ani de la terminarea facultatii si bineinteles trebuie sa petrecem si 2-3 saptamani cu tatal meu, de obicei includeam si o escapada la munte in Neamt sau Bucovina. Sa vedem ce si cum imi iese din aceste planuri.

 

Weekend linistit, era sa zic la gura sobei dar peste tot e primavara, mai putin la noi,



#196
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 24 ianuarie 2023 - 12:48

Servus pinguini

 

La multi ani de ziua Unirii  [il]

 

A nins si la noi, a fost si ger, acum s-a mai incalzit.

 

Mai e putin si vine luna februarie  [ups] trece ft repede timpul...ma bucur insa, imi vine mandra acasa  [il]

 

Ea a sarbatorit anul nou, are si azi liber. Duminica a fost la familia la care a stat ultima data, au laudat-o ca vorbeste ft bine coreeana  [:I] nici nu-mi vine sa cred, pt mine limba asta e asa, de pe alta planeta  [:D] in octombrie va da testul Topik in Bucuresti, aici nu se da. E la nivelul B2 acum  [:)]

Vroia sa se faca stewardesa, indeplinea toate conditiile (la Swiss), mai putin piercing in nas. A zis ca nu renunta la ele, are in ambele parti  [ph34r]

 

Ne uitam la America Express la TV, am instalat app-ul Antena Play. Am cont facut, merge vazuta emisiunea in direct si fara abonament. Episoadele de saptamana trecuta le-am vazut in reluare, nu stiam ca le pot vedea in direct, neavand abonament. Sunt in Mexic acum, dupa urmeaza Guatemala si apoi Columbia  [il]  [il]  [il] (tara smaraldelor si a cafelei, a plajelor cu nisip ft fin alb sau negru si cu apa turcoaz, a celor mai inalti palmieri din lume, tara salsei). Ii traduc lui Marco sincron  [:D] cateodata imi zice sa mai tac, vorbesc ft repede si el vrea sa auda in romana  [:-)))] e interesant, am aflat multe lucruri despre Mexic.

 

Am rezervat zborurile pt Columbia (zburam premium eco la dus si business la intors  [ph34r]  macar o data in viata sa zbor business  [:D]). Hotelurile sunt rezervate, in noiembrie vreau sa rezerv si excursiile. Vom merge in Armenia la cafea si palmieri, pt salsa si nu numai la Cali, apoi Tayrona- parcul national, nu departe de Venezuela (unde am fost anul trecut) si Cartagena- orasul nostru de suflet (acolo imi serbez ziua  [:I]). De-abia astept, mai sunt 10 luni  [:D]

 

M-am distrat putin mai devreme, am primit la job un mesaj de la casa de pensii, cu informatii despre pensionare  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] chiar asa, nici nu am schimbat prefixul si ma si informeaza...as mai avea 8 sau 9 ani de munca pana la pensia anticipata...dar cred ca au aflat ca ma voi "pensiona" peste 4-5 ani  [:D]  

 

Cam atat de pe frontul de vest. 

 

O zi faina sa aveti. 


Editat de Ella73, 24 ianuarie 2023 - 12:53 .


#197
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 24 ianuarie 2023 - 14:15

Ella, daca nu as sti ca esti tinerica as zice ca te apropii de 60 de ani daca trebuie sa iesi la pensie peste 8-9 ani. Asa devreme se iese la voi la pensie?

La noi se iese la 67 ani dar in anii urmatori va creste varsta de pensionare. Eu cred ca ies la 70+ ….daca apuc sa ies.



#198
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 25 ianuarie 2023 - 00:50

Aici orice adult plătitor de taxe primește anual un raport al participării la fondul de pensie guvernamental x2 pentru federal și pentru provincie. Pensiile guvernamentale sunt mici. Avem și fond de pensie al profesorilor, separat.

Eu cred că voi munci cât mă vor ține balamalele...sau dacă mă pensionez din învățământ să-mi caut un alt job.



#199
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.606 mesaje

Postat 25 ianuarie 2023 - 08:51

Buna dimineata!

 

Da, Laura l-ai vazut pe Gabriel si cu el erau sora si cumnatul meu. Au reusit vineri seara sa plece in Italia. Au ajuns la Roma sambata dimineata. Au inceput de facut investigatiile. Azi va face prima doza de citostatic. Va mai tin la curent.

 

M-am intors la birou dupa minivacanta...dar am foarte multa treaba. Soer sa o rezolv cu bine.

 

Cm atat de la noi



#200
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 26 ianuarie 2023 - 09:56

Laura, sanatate si putere multa! Ma bucur mult ca au ajuns acolo, e pe maini bune, trebuie sa fie bine! 

 

Ella, ca de obicei incantatoare planurile tale! Sa fiti sanatosi, sa mergeti peste tot unde v-ati propus! 

Noi suntem bine, nimic interesant de povestit. Am fost aseara cu 3 prietene la film. Am vazut "Un barbat pe nume Otto". Mi-a placut, dar cred ca versiunea suedeza a ecranizarii mi-a placut mai mult. Sau mi s-a parut mai fidela cartii. 

Asteptam zapada, dar deocamdata doar s-a facut mai frig.  




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -