Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ovar polichistic și uter retrovers


1 raspunsuri la acest subiect

#1
Andra0509

Andra0509
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 noiembrie 2022 - 00:46

Buna! 

 

Sunt noua pe forum și am nevoie de câteva sfaturi.

Am 24 de ani și soțul meu are 26, iar din Iunie încercam sa avem un bebe, care nu prea vrea sa vina, iar in Octombrie am zis sa merg la un control, sa văd dacă totul este ok. (M-am panicat, pentru ca toate femeile pe care le cunosc și au copii au rămas imediat însărcinate, inclusiv mama, care mereu îmi zicea ca o sa rămân imediat). Se pare ca nu e așa ușor.. in fine, am mers la medic și se pare ca un singur ovar este polichistic și am și uter retrovers. In luna când am fost la doctor am avut ovulatie pe celălalt ovar, lucru de care eram sigura, pentru ca am avut și scurgerile vaginale specifice ovulației. Pe mine ma îngrijorează faptul ca in restul lunilor nu am acea scurgere, e posibil sa nu am ovulatie in restul lunilor?  [V] Eu am ciclurile menstruale destul de regulate, intre 25 si 29 de zile, așa au fost mereu. Iar uterul retrovers poate apărea in timpul vieții sau este din naștere? Înainte când mergeam la ginecolog nu mi-au descoperit niciuna din cele doua.. deși doamna doctor mi-a spus ca ovarele polichistice sunt din naștere.. [mariaj]  Sunt foarte stresată și parca îmi vine sa plang din orice, mereu ma gândesc ca nu o sa am și eu un bebe, mai ales ca in ultimele luni parca rămân toate prietenele și colegele însărcinate și ma bucur tare mult pentru ele, dar ma si doare ca eu nu știu cand o sa fiu sau dacă o sa fiu..

 

Îmi cer scuze pentru acest roman, dar sper sa îmi răspundeți din experiențele voastre si sa îmi mai ridicați puțin moralul.. [q]   [ruga]

 



#2
CoAlexa23

CoAlexa23
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 24 noiembrie 2022 - 13:02

Buna! Te inteleg perfect, stiu cum este sa iti doresti din tot sufletul sa ai bebelusul tau, prin acelasi stres trec si eu de cateva luni. Noi inca din aprilie tot incercam si pana acum, nimic. Eu am facut investigatii si totul in regula, o banala infectie cu un streptococ mi.a gasit in cultura de col uterin dar care e tratabila si nu din aceasta cauza nu raman. Mai departe si.a facut si sotul o spermograma si se pare ca este la el problema. Asadar, in primul rand partenerul tau trebuie el investigat in primul rand, ca e mai putin la el, doar o simpla spermograma. Iar apoi tu cu analize hormonale: progesteron, fsh, lh, prolactina, estradiol, tsh, ft4. Sa iti faci si teste de ovulatie, iar cand a iesit pozitiv testul sa prestezi mai des. Iti doresc mult succes si un bebe cat mai curand, sa va ajute Dumnezeu!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -