Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Kindle - ce trebuie sa stiu inainte de a-l cumpara


12 raspunsuri la acest subiect

#1
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 11 noiembrie 2022 - 17:44

Aproape ca m-am hotarat sa-i scriu mosului sa-mi aduca un Kindle, dar cum sunt total atehnica, m-am gandit ca totusi poate e bine sa ma informez inainte.

Aveti asa ceva? E greu de utilizat?

Dar cea mai importanta intrebare, gasesc carti in limba romana care se pot converti in formatul pentru Kindle?

 



#2
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 13 noiembrie 2022 - 14:10

Buna Mianda, 

Am Kindle din mai sau Iunie 2021. ( l- am luat și apoi returnat / nu se reîncărca și luat de Amazon dau cu 80€)

Am citit o carte pe el și nu ma prinde. 
 

unele cărți merg direct trimise pe adresa de email de Kindle și se văd, altele se convertesc printr- un program. cele gratis. 
 

eu sunt fan cărți pe hârtie. Îmi place sa simt cartea in mâna chestii de genu asta . 

am multe prietene care folosesc Kindle și iar sunt mulțumite . Deci cumva filtrele sunt diferite. 



#3
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 noiembrie 2022 - 20:33

Da, si mie-mi plac cartile tiparite, insa ocupa mult loc. Am mai dat din ele, insa sunt multe la care, pur si simplu nu pot renunta.

Din ce am mai citit, am inteles ca aceasta adresa de email pentru Kindle o primesc de la Amazon. Intrebarea este daca imi trebuie Amazon Prime sau un alt abonament special la ei pentru Kindle. 

Oricum, pare destul de complicat si chiar nu vreau sa mai si platesc suplimentar pentru asta. Amazonul e singurul care le converteste in format pentru Kindle si sa fie 100% citibile. 

Cartile pe care le gasesc in limba romana sunt in format pdf si epub si sunt protejate cu Adobe DRM. Oare Amazonul le converteste pe astea sau trebuie inlaturata intai protectia?

 

Este cineva care foloseste Kindle si face toate manevrele astea?



#4
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 13 noiembrie 2022 - 20:46

Mianda, eu am Kobo. Il iubesc :). E un confort fantastic, mai ales de cand am nevoie de ochelari pt citit.

Kobo are avantajul ca poate citi orice format (epub, pdf).

Kindle citeste numai formatul lui. 



#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 noiembrie 2022 - 22:40

Ma duc sa caut sa vad ce e Kobo.  [:)]

Citesti noaptea pe el, cat de tare iti oboseste ochii?



#6
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 14 noiembrie 2022 - 10:24

De cateva zile am inceput sa citesc iar pe kindle. Nu l-am mai folosit de vreo 2 ani.

Dar ma obosesc din ce in ce mai tare ecranele luminoase iar acesta are o textura asemanatoare cu hartia. Este mult-mult mai odihnitor, pe acesta il am de vreo 4 ani. Este cu touch, lumina - pentru a putea citi noaptea cand ai insomnii dar nici nu poti sa te uiti in ecrane cu textura "luminoasa". Este al doilea, primul avea butoane.

 

Mie imi place. Se trimit cartile pe contul de email de kindle asociat kindle-ului tau. Nu platesc niciun abonament nicaieri.

 

De curand am intrat si in lumea facebook (sic!) si in niste grupuri de carti. Cartile sunt pdf. Le trimit cum ziceam mai sus. Nu poate sa faca re-size la font si in acelasi timp sa recalculeze paginile. Vede paginile ca pe imagini resized. Aici mi se pare peste mana, dar deocamdata pot citi la marimea fontului pe care o afiseaza by default.

 

Dar ce imi amintesc cu drag este cat de bine m-am simtit la primul kindle. Parca mi se deschisesera portile raiului de carti. Atunci am citit tot felul, si am dat peste carti pe care altfel nu le-as fi cumparat ca sa ajung vreodata sa le citesc.



#7
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 14 noiembrie 2022 - 10:28

Miana, da, citesc noaptea si e f confortabil. Iti adaptezi luminozitatea ecranului. Este o lumina calda, neloc obositoare.

 

Eu pun carti pe Kobo ca pe un stick: il leg la calculator si transferi cartile. Apoi le poti clasa cum vrei tu: pe colectii, autori etc.

Cand cumperi carti, e ca la kindle, cu adresa de mail.


Editat de mcoca, 14 noiembrie 2022 - 10:30 .


#8
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 14 noiembrie 2022 - 11:50

De cateva zile am inceput sa citesc iar pe kindle. Nu l-am mai folosit de vreo 2 ani.

Dar ma obosesc din ce in ce mai tare ecranele luminoase iar acesta are o textura asemanatoare cu hartia. Este mult-mult mai odihnitor, pe acesta il am de vreo 4 ani. Este cu touch, lumina - pentru a putea citi noaptea cand ai insomnii dar nici nu poti sa te uiti in ecrane cu textura "luminoasa". Este al doilea, primul avea butoane.

 

Mie imi place. Se trimit cartile pe contul de email de kindle asociat kindle-ului tau. Nu platesc niciun abonament nicaieri.

 

De curand am intrat si in lumea facebook (sic!) si in niste grupuri de carti. Cartile sunt pdf. Le trimit cum ziceam mai sus. Nu poate sa faca re-size la font si in acelasi timp sa recalculeze paginile. Vede paginile ca pe imagini resized. Aici mi se pare peste mana, dar deocamdata pot citi la marimea fontului pe care o afiseaza by default.

 

Dar ce imi amintesc cu drag este cat de bine m-am simtit la primul kindle. Parca mi se deschisesera portile raiului de carti. Atunci am citit tot felul, si am dat peste carti pe care altfel nu le-as fi cumparat ca sa ajung vreodata sa le citesc.

 

Imi place mesajul tau, multumesc! E tare incurajator pentru mine.

 

Carti in limba romana citesti din cele la liber sau ai si cumparat din librariile online? Pe mine ma intereseaza in mod special daca cele protejate pentru drepturi de autor se pot sau nu converti prin contul Kindle.



#9
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 14 noiembrie 2022 - 11:55

Miana, da, citesc noaptea si e f confortabil. Iti adaptezi luminozitatea ecranului. Este o lumina calda, neloc obositoare.

 

Eu pun carti pe Kobo ca pe un stick: il leg la calculator si transferi cartile. Apoi le poti clasa cum vrei tu: pe colectii, autori etc.

Cand cumperi carti, e ca la kindle, cu adresa de mail.

 

M-am uitat dupa acest device si da, e cam aceeasi chestie ca la Kindle si chiar la celeasi preturi.

Nu stiu din ce motive nu se prea comercializeaza in Germania. L-am gasit in putine locuri si probabil e trimis tot din Franta.

 

Recunosc, raman la prima mea alegere, parca-mi place mai mult.

 

Multumesc!



#10
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 14 noiembrie 2022 - 13:09

Legat de cartile cumparate: nu am citit carti cumparate de pe site-uri romanesti. Pe acestea le citeam pe tableta unde trebuia sa imi instalez aplicatia lor pentru cheia de criptare. Deasemenea, nu am incercat sa le plimb intre ele. 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -