Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Jurnal de sarcină


11 raspunsuri la acest subiect

#1
AndreTeo

AndreTeo
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 13 octombrie 2022 - 13:42

Bună mămici!

Am 28 de săptămâni de sarcina și ma bucur să împărtășesc cu voi, această realitate mai frumoasă decât orice poveste. Voi fi mămică unei minuni de fetiță.


#2
AlinaIonela96

AlinaIonela96
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 aprilie 2023 - 14:23

Bună tuturor! Este primul mesaj pe care îl scriu în aceasta comunitate minunata. Vreau sa încep prin a scrie momentul cel mai frumos-testul de sarcina pozitiv. După câteva luni de încercare, a apărut și cea de-a doua liniuță roșie,  înainte de Crăciun


#3
Anto2218

Anto2218
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 aprilie 2023 - 10:31

Buna mamici, eu am nascut pe 22 martie o fetita minunata si sunt foarte fericita si implinita!


#4
Bitzzy

Bitzzy
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 iunie 2023 - 10:38

Buna! Sunt o viitoare mamica de baietel ( 33 sapt de sarcina) si mai am o fetita de 10 ani. Sarcina asta a fost si este mult mai grea decat cea cu fetita si a inceput din sapt 9-10 cand am observat ca am sangerari si am descuperit ca placenta era cu o parte lipta de peretele stang al uterului si jumatate jos pe col ( de aici si sangerarile) asa ca mi s-a dat tratament cu arefam 3/zi care ma ameteau si eram si mai obosita decat in mod normal. Cand totul s-a rezolvat ( placenta a fost trasa in sus de pe col de partea care era lipita de peretele stang al uterului, in jur de sapt 26) si ma linistisem cat de cat, intrasem in normal, am descoperit ca...( continuarea in postarea urmatoare


#5
Lexa89

Lexa89
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 14 iulie 2023 - 16:58

Buna! Vreau sa va povestesc experienta mea cand am aflat ca sunt insarcinata.

Imi doream sa avem un bebe, dar nu reuseam, asta si pentru ca am fost depistata cu SOPC. Lunile treceau si nu era niciun rezultat. In luna iulie 2022 m-am cununat civil si religios cu barbatul vietii mele. Dupa nunta am inceput sa ne gandit mai mult la dorinta de a avea un suflet mic langa noi. In luna septembrie am avut speranta, asta pentru ca mi-a intarziat ciclul, dar desi am facut mai multe teste in fiecare zi, toate negative. Atunci mi-am pierdut speranta. Si ce credeti? Luna urmatoare, desi imi intarziase iar, nu mai credeam ca pot fi insarcinata, asa ca nu am mai vrut sa fac niciun test. Dupa o săptămână am zis totusi sa fac un test.

Sotul nu era acasa, era plecat in delegatie. Cand am vazut ca a iesit testul pozitiv, desi ma gandeam sa ii fac o surpriza speciala cand se intoarce acasa, sotului, nu am mai avut rabdare si l-am sunat pe video sa il anunt. Am plans amandoi si nu ne venea sa credem. A fost special, minunat.

Nu va pierdeti speranta. Se poate!



#6
alexandra roxana

alexandra roxana
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 august 2023 - 07:39

Buna,sunt la a doua sarcina si am 12 saptamani de sarcina si deja am simtit primele miscari a lui bebe,este posibil,urmeaza sa am control peste doua zile,dar eram curioasa daca i sa mai intamplat cuiva...



#7
Lexa89

Lexa89
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 11 septembrie 2023 - 21:57

Experienta mea despre nasterea prin cezariana: 

Initial am vrut sa nasc natural, dar vazand ca am ajuns in saptamana 39 si 3 zile am renuntat pentru ca mi-a fost frica de dimensiunea bebelusului meu, fiind baiat. Acum nu regret, recuperarea a fost usoara, inca din spital am renuntat la calmante pentru ca nu aveam dureri. Am putut sa imi tin copilul in brate, nu am avut restrictii. E adevărat ca nu am voie sa lucrez la sala abdomenul, decat abia dupa 6 luni. Mentionez ca a fost prima cezariana.

Deci e totul bine!

 



#8
Lexa89

Lexa89
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 14 septembrie 2023 - 21:37

O noua zi de povesti:

Azi vreau sa va povestesc despre primul trimestru de sarcina in care am fost foarte somnoroasa, aveam dureri de stomac, nici nu acceptam sa ma tina in brate sotul. Parte buna a fost ca nu am avut greturi. Singura data cand am vomitat toata ziua si m-am simtit foarte rau a fost dupa ce am calatorit cu avionul. Deci aveti grija daca vreti sa faceti asta, intrebati medicul curant daca este vreo problema in cazul unui zbor cu avionul.

Revenind la starea mea din prima parte a sarcinii, pot spune ca per total am fost o norocoasa, mai ales ca am avut sprijin din partea sotului, care facea mare parte din treburile casnice.

Mamici, oricum va simțiți, incercati sa ieșiți din casa cat mai mult, sa va relaxati, sa faceti lucruri care va aduc buna dispozitie. Bebe va aprecia asta si va creste armonios.

 



#9
Lexa89

Lexa89
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 septembrie 2023 - 21:04

Prima ecografie este minunata, cand vezi si te asiguri ca in corpul tau va creste o alta viata, cand ii auzi pentru prima data bataile inimii. Este o emotie de nedescris pe care ar trebui sa o traiasca orice femeie si orice bărbat alatuti de femeia lui.



#10
Lexa89

Lexa89
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 21 septembrie 2023 - 21:06

Sfaturi pentru viitoarele mamici:

- recomand perna pentru gravide; pe mine m-a ajutat sa dorm mai bine cand a inceput burta sa prinda contur;

- folositi ulei impotriva vergeturilor si lotiune de corp;

- beti multa apa, chiar daca mergeti mai des la toaleta;

- profitati de concediul prenatal si odihniti-va mult;

- iesiti din casa in natura;

- vorbiti mult cu bebe, chiar daca e in burtica si aveti impresia ca nu va aude;

- iubiti-va corpul in fiecare etapa a lui: este o minune ce se intampla acum in interiorul vostru.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -