Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii din familii mixte și limbile vorbite


33 raspunsuri la acest subiect

#21
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 septembrie 2022 - 16:13

Off topic:

Elkia, ce a fost cu acea familie, pe ce motiv i s-au luat copiii? I-au primit inapoi ulterior? Am auzit de acel caz, dar nu l-am urmarit indeaproape



#22
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 05 septembrie 2022 - 16:26

Monica,

 

fetita a doua/ Naomi a fost in clasa cu baiatul meu din clasa 1-4. 

nu am avut cu ei prea mare contact, dar imi placea tare mult de ei. 

ulterior copii mergeau la orchestra si m-am oferit sa o iau si pe ai ei. nu a vrut. se organizau ei. aveam contacte sporadice, eu fiind mereu in scoala aia o mai intalneam. stiu ca am intrebat-o cum ii culca pe toti si era tare relax: 3 intr-o camera, trei in alta. parca era din alt film.

ii ´vedem cu bicicletele. pai 6 copii pe bicicleta e o chestie . parca erau ca un card de rate. 

pe cel mici il amanase un an cu scoala ca mi-a zis: nu mai pot sa mai incep iarasi scoala [:)] . Tipa era sincera. mie imi pare tare rau de suferinta lor

 

am inteles ca baiatul cel mare s-a plans la scoala ca mama ii bate pe baieti. au marturisit si tatal ca in perioada de inceput de corona sa faci scoala cu 6 copii acasa, era greu. al 7-lea era bebelus.

 

cred ca adevarul este la ambele capete. ei s-au mutat in 2019 in nord. nu i-am inteles de ce. au gasit acolo o casa si s-au mutat. pt asta ei au primit ajutorul de copil, 12.000 euro de copil pt 10 ani. 

problema a fost ca acolo nu ii stia nimeni si au fost luati ca din oala. 

 

am intrebat acum o prietena. ele mergeau la aceeasi biserica penticostala, parca.

 

Update. mi-a raspuns prietena: Doua fete sunt acasa cu parintii. restul nu.


Editat de Elkia, 05 septembrie 2022 - 16:34 .


#23
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.864 mesaje

Postat 05 septembrie 2022 - 16:49

In Elvetia exista scoala asta

 

https://business24.r...n-basel-1605742

mi se pare fantasctic.

Elkia, tu zici de interpreti, sigur exista si pe aici. Dar scoala/lectii pt copii nu am intalnit.



#24
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 septembrie 2022 - 16:50

Hmmm, nu știu ce sa spun Letitia. Nu toate limbile pământului, bineînțeles. Și regula e sa fie minim 5 copii Pt ca sa existe acel profesor. Nu e pe școala, e pe kommun, un fel de județ. Profesorul se plimba între scoli, sau are posibilitatea sa aibă ore la distanta. O parte din copiii din țările africane de ex vorbesc franceza. 



#25
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.246 mesaje

Postat 05 septembrie 2022 - 16:57

Monica,

 

fetita a doua/ Naomi a fost in clasa cu baiatul meu din clasa 1-4. 

nu am avut cu ei prea mare contact, dar imi placea tare mult de ei. 

ulterior copii mergeau la orchestra si m-am oferit sa o iau si pe ai ei. nu a vrut. se organizau ei. aveam contacte sporadice, eu fiind mereu in scoala aia o mai intalneam. stiu ca am intrebat-o cum ii culca pe toti si era tare relax: 3 intr-o camera, trei in alta. parca era din alt film.

ii ´vedem cu bicicletele. pai 6 copii pe bicicleta e o chestie . parca erau ca un card de rate. 

pe cel mici il amanase un an cu scoala ca mi-a zis: nu mai pot sa mai incep iarasi scoala [:)] . Tipa era sincera. mie imi pare tare rau de suferinta lor

 

am inteles ca baiatul cel mare s-a plans la scoala ca mama ii bate pe baieti. au marturisit si tatal ca in perioada de inceput de corona sa faci scoala cu 6 copii acasa, era greu. al 7-lea era bebelus.

 

cred ca adevarul este la ambele capete. ei s-au mutat in 2019 in nord. nu i-am inteles de ce. au gasit acolo o casa si s-au mutat. pt asta ei au primit ajutorul de copil, 12.000 euro de copil pt 10 ani. 

problema a fost ca acolo nu ii stia nimeni si au fost luati ca din oala. 

 

am intrebat acum o prietena. ele mergeau la aceeasi biserica penticostala, parca.

 

Update. mi-a raspuns prietena: Doua fete sunt acasa cu parintii. restul nu.

la voi nu se dau ajutoarele lunar? Se dau la fiecare 10 ani sau cum?

 

Eu n-am incredere in sectantii astia. Fac o gramada de potlogarii in numele religiei. Am vazut o gramada de documentare despre ei, marturiile persoanelor care au reusit sa se smulga din cult.

 

Statul nu poate inchide ochii, ca apoi magareata cade pe persoanele care trebuiau sa actioneze si n-au actionat cind au fost atentioanate. Am avut si aici vreo 2 copii omoriti de parinti, deoarce asistenta sociala le-a mai dat o sansa si nu au luat copiii atunci cind au primit reclamatia.



#26
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 05 septembrie 2022 - 18:02

https://www.theguard...s-the-job-done-

 

Un articol dragut , de ieri, care se potriveste la subiect 

 

Mihaela_s , minunat! sa ii vorbeasca fetitei in romaneste.

 

Cred ca cei care refuza sa le vorbeasca copiilor in limba materna ori au complexe prea mari ori sunt intr-o relatie de vasalitatea. 

 

Si la noi se poate da gcse la limba materna, dar nu se face la scoala asa ca in Suedia.

 



#27
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 05 septembrie 2022 - 18:07

In Elvetia exista scoala asta

 

https://business24.r...n-basel-1605742

mi se pare fantasctic.

Elkia, tu zici de interpreti, sigur exista si pe aici. Dar scoala/lectii pt copii nu am intalnit.

 

 

Sunt si pe aici scoli romanesti, dar care ar fi ideea. Cand sa mai mearga copilul si la scoala romaneasca.



#28
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 septembrie 2022 - 20:29

Tocmai am vb cu sora și cu nepoțica mea. Turuie fetița in românește :))). Bine, sta cu mama 24/24 deci e normal :). Va începe in curând grădinița și atunci se va schimba, dar româna va rămâne cu siguranța.

#29
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 septembrie 2022 - 22:45

A, te referi ca dincolo (in sud sau unde au locuit inainte) familia era cat de cat cunoscuta in comunitate si poate nu s-ar fi ajuns aici? Adica la luat copii etc?

 

In mod sigur adevarul e la mijloc. Pandemia a fost o perioada ff grea pt toti. Mai ales cand ai multi copii, sa-i verifici pe toti ca se contecteaza, sa-i ajuti, sa vezi ce fac etc. Plus sa mai lucrezi si pt jobul tau. Eu mi-am prins urechile cu 2 copii... ce sa mai zic de 6-7 plus un bebelus mic.

Asta insa nu e o scuza sa-ti bati copiii... dar poate o fi fost doar o scapare provenit din copil neascultator + parinte nervos si nu un comportament peroament, abuziv.

 

Stiam ca in astfel de situatii sa face ceva terapie, consiliere....

 

Sper sa-si recupereze copiii, daca sunt parinti buni in general.



#30
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.233 mesaje

Postat 06 septembrie 2022 - 09:09

La noi gradinita/scoala trimite la primarie o lista cu ce limba materna vorbesc copii. Si se face o potrivire copii versus educatoarele disponibile. Si sunt multe natii in zona de aceea se poate sustine sistemul acesta. Educatoarele angajate la centrul pentru limbi straini merg la mai multe gradinite in aceeasi zi. Cea mare a avut chiar educatoare care venea din orasul vecin. Ei incearca sa puna copii romani in aceeasi clasa ca sa fie mai simplu. Cele mici ale mele au primit coleg/colega romani ca sa ii ajute cand au inceput gradinita aici.Colegul celei mici a plecat la scurt timp inapoi in ro. Colega celei mijlocii a plecat dupa vreo 5 ani.

 

Mihaela, am uitat sa aduc in discutie aspectul acesta. Fetele mele au mers la gradinita la 3 ani si automat prima limba vorbita fluent a fost romana. Prezenta bunicilor conteaza foarte mult.

 

Collins, sunt de acord ca trebuie multa dedicatie ca sa ii convingi sa mearga la scoala romanesca in we. Pana la urma e timpul sa se relaxeze. Mult mai de folos e vacanta de vara in Romania.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -