Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

o informatie


9 raspunsuri la acest subiect

#1
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 13 martie 2007 - 11:56

buna fetele! va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.
am o colega, al carei baiat in varsta de 12 ani, a fost diagnosticat acum 2 ani cu o grava afectiune a creierului (distrofie cerebrala), cu alte cuvinte i se usuca creierul pur si simplu. medicii nu i-au dat nici cea mai mica sansa.
el merge la o scoala speciala, numai ca in urma unor incidente, nu mai vor sa-l primeasca la scoala fara insotitor permanent. asta este imposibil, deoarece colega mea munceste si nu poate renunta la locul de munca ca sa stea cu el, deoarece este mama singura si nu are nici cel mai mic ajutor din partea nimanui. e divortata, inca de cand copilul era mic, tatal copilului pur si simplu a disparut din viata lor in momentul in care a aflat ca este bolnav...
pe ea o ajuta mama ei, numai ca anul trecut a calcat-o masina si a murit. de atunci fata a inceput sa caute tot felul de femei care sa se ocupe de copil (sa-l ia si sa-l duca la scoala, sa stea cu el cateva ore, pana vine colega mea de la munca). a schimbat pana acum 4 femei, deoarece toate au fugit in momentul in care copilul incepea sa aiba crize (adevarul este ca nu este prea placut sa asisti la astfel de momente...).
ideea este ca in momentul asta a ramas iar fara femeie care sa se ocupe de copil, la scoala nu mai vor sa-l primeasca, ea este singura, la capatul puterilor si in pragul disperarii....
a cautat un centru, un loc unde sa-l poata lasa peste zi, numai ca nu a avut niciun rezultat pozitiv.
puteti sa ma ajutati cu un sfat, o informatie referitoare la un astfel de centru sau la o doamna care sa accepte sa se ocupe de un copil cu astfel de probleme, contra cost bine-nteles?
va rog din suflet sa o ajutati, daca puteti!

Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

#2
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 13 martie 2007 - 14:41

Citeva scoli din Bucurestia am gasit. Dar nu am inteles ce clasa este baiatul. Oricum puteti incerca la ele poate aflati si alte adrese. Bafta !

SCOALA SPECIALA NR. 1
Clasele I-VIII pentru copii cu deficiente mintale, in sistem de semiinternat
Contact: Str. Popa Rusu nr. 13, sector 2 , Tel. 210.40.61; Tel/Fax 211.75.03
Orar: L-V: 8-16

SCOALA SPECIALA NR. 10
Clasele I-X pentru copii cu deficiente mintale, in sistem de semiinternat (8-18)
Contact: Str. G-ral Berthelot nr. 20-25, sector 1 , Tel/Fax 314.10.30; 315.45.53

SCOALA SPECIALA NR. 11
Clasele I-VIII si grupe prescolari pentru copii cu deficiente mintale, in sistem de internat, semiinternat sau de zi, cu centru de pedagogie curativa afiliat
Contact: Aleea Istru nr. 4, sector 6 , Tel. 444.03.32; 778.45.68; Fax 444.03.32
Email: ss11@ines.ro
Orar: L-V: 8-19

SCOALA SPECIALA NR. 5
Clasele I-VIII pentru copii cu deficiente mintale, in sistem de semiinternat (8-18)
Contact: Str. Turturelelor nr. 13, sector 3 , Tel. 323.25.22; 321.45.37
Orar: L-V: 8-18

SCOALA SPECIALA NR. 6 SF. NICOLAE
Clasele I-VIII pentru copii cu deficiente mintale, in sistem de semiinternat (8-18)
Contact: Str. Soldat Enache Ion nr. 31, sector 4 , Tel/Fax 334.47.08 Email: scspeciala6@yahoo.com
Orar: L-V: 8-18

SCOALA SPECIALA NR. 7
Clasele I-X pentru copii cu deficiente mintale, in sistem de semiinternat (8-18)
Contact: Str. Surorilor nr. 4, sector 1 , Tel. 667.39.95; Tel/Fax 667.39.95 (localizeaza pe harta)
Email: scoalaspeciala7@yahoo.com
Orar: L-V: 8-18







Petruta & bb Mihai [bonjovi]





#3
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 13 martie 2007 - 15:57

merci petruta pt raspuns. i l-am trimis colegei mele si mi-a zis ca vb deja la centrele acestea, iar la sc. 5 este inscris copilul acum. este vb. de scoala la care nu mai vor sa-l primeasca...
a mai vb si la fundatia sf. ana, numai ca primesc numai copii mai mici...el este in clasa a 7 a.

Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

#4
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 13 martie 2007 - 16:01

imi cer scuze, am gresit. este clasa a 5 a. am tastat gresit...

Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

#5
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 13 martie 2007 - 16:30

Am inteles. Cautati alte centre, eventual fundatie care sa poata sa-l ajute pe copil. Totusi, aceste centre, banuiesc, ca au legaturi cu fundatii sau ceva de genul asta spre care s-o indrume. Daca mai aflu ceva te anunt.

CENTRUL DE ASISTARE SI PROTECTIE A COPILULUI CU HANDICAP SF. GAVRIL
Asigura in sistem de semiinternat saptamanal sau semestrial, clasele I-VIII pentru copiii handicapati; centru subordonat primariei, apartine "Directiei Generale de Asistenta Sociala" a sectorului 1
Contact: Str. Victor Daimaca nr. 2, sector 1 , Tel/Fax 667.21.27 Orar: L-V: 8-16,30

CENTRUL DE PLASAMENT CANTEMIR
Asigura sistem internat pentru copiii scolari clasele I-VIII, care prezinta dizabilitati sause afla in situatii sociale grave
Contact: Str. Viitorului nr. 54, sector 2 , Tel. 210.23.93; Fax 210.23.93
Orar: NON STOP


Poate face o adresa catre ministerul invatamintului sau catre inspectoratul scolar bucuresti, solicitind ajutor.
Sper sa poata sa o ajute cineva.[flo]

Petruta & bb Mihai [bonjovi]





#6
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 13 martie 2007 - 17:35

merci petruta, ma duc chiar acum sa-i adu biletelul pe care am notat ce mi-ai dat tu....
adrese a facut o gramada (la minister, la primarii, la protectia copilului) si nu i s-a dat niciun raspuns pozitiv. ea se zbate in situatia asta de 1 an de cand a murit mama ei... a reusit cu chiu cu vai sa-l dea la sc 5, unde a avut numai probleme cu cei de acolo, a tot schimbat femei peste femei, dar iti dai seama ca nu sunt multi oameni care ar accepta sa se bage in astfel de situatie (copilul devine foarte violent)...
spunea ca a gasit ceva in prelungirea ghencei, numai ca a intampinat probleme...nu stiu exact de ce (in legatura cu insotitorul permanent, parca i-au cerut sa stea cu el...).
ea sta in sect 3, zona dristor....stiu ca voia ceva in zona.
mai stau de vb cu ea si va tin la curent.
multumesc din suflet pt ajutor.

Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

#7
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 13 martie 2007 - 18:36

scriu si aici adresa de email a colegei mele, poate reuseste cineva sa o ajute cu vreo informatie: scrina2001@yahoo.com
multumesc!

Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

#8
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 13 martie 2007 - 19:06

Ariel,dar copilul prietenei tale,avand handicap sever,nu are insotitor permanent,platit de primarie?La noi in scoala in general acesta e unul din parinti.Eu inteleg cat de greu ii este prietenei tale,pe de alta parte gandeste-te si la cadrele didactice ale scolii.La o clasa de severi sunt cel putin 3-4 copii cu probleme grave,daca nu mai multi,si un singur profesor,care nu beneficiaza de infirmiera sau altceva.DAca unul dintre copii vrea la toaleta,sa zicem,ce te faci cu ceilalti,ca nu-i poti lasa singuri?Si la noi in scoala,la programul de dimineata copiii cu probleme mai grave trebuie sa vina cu insotitorul,care sta la orele de curs,fiindca un cadru didactic nu se descurca cu toti fara ajutor.Iar daca exista si iesiri violente din partea copilului,atunci situatia se complica si mai mult,nici un profesor nu va primi la clasa un astfel de copil fara insotitor,si nu poate fi obligat sa o faca.



Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)

[gravi]si bb din burtica





"Traim intr-un paradis al nebunilor."

Serafim Rose









#9
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 14 martie 2007 - 15:15

irina, i-am transmis mesajul din partea ta, pe messenger si asta este raspunsul ei:

"[12:49] ariel_7000: ai citit?
[12:50] scrina2001: Necesita insotitor. Primaria si protectia copilului nu-ti gaseste pe nimeni. Trebuie sa cauti singur. Ei iti dau doar indemnizatia.
[12:51] scrina2001: Dar tot ei dupa ce a trecut printr-o comisie medicala si cu psihologi, i-au dat orientare scolara pt. semi-internat.
[12:52] ariel_7000: si remus nu are insotitor, nu?
[12:52] ariel_7000: sau esti tu?
[12:55] scrina2001: Nu este nimeni oficial, pt. ca eu nu pot sa renunt la serviciu si sa ma angajez cu carte de munca la el pt. ca nu pot trai cu 3 mil. cat este indemnizatia. Insotitorii lui sunt persoanele pe care le gasesc prin anunturile pe care le dau.
[12:56] ariel_7000: offf
[12:56] ariel_7000: hai ca mai incerc sa aflu cate ceva...
[13:04] scrina2001: PE EL NU TREBUIE SA-L DUCA NIMENI DE MANA LA TOALETA PT.CA SE DESCURCA SINGUR. NU AU VOIE SA-L LASE SA PLECE SINGUR DE LA SCOALA PT. CA AM SEMNAT O HARTIE IN SENSUL ASTA LA INCEPUTUL ANULUI SCOLAR , CA PLEACA NUMAI INSOTIT. "


ea este singura cu copilul, nu are sotz, nu are pe nimeni. pana sa moara mama ei a avut-o pe aceasta ca insotitor pt copil. este singura care isi intretine familia si ii este imposibil sa renunte la munca, ca sa il insoteasca la scoala. a angajat pana acum mai multe femei, dar au plecat una cate una... .
irina, tu la ce sc. lucrezi?
va rog din suflet, daca o puteti ajuta cu un sfat, un nr de tel, o persoana de contact, o vorba buna, adresa ei este: scrina2001@yahoo.com
multumesc. va tin la curent


Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -