Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mame Casnice 50+


157 raspunsuri la acest subiect

#71
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 05:39

Nu, nu este asa peste tot. Nu peste tot este atat de organizata societietatea incat sa ii poti oferi copilului toate aceste activitati si mergind la serviciu. De multe ori nici nu aveai cu cine sa il.lasi dupa scoala de fapt. Pentru ca nu era afterschool organizat sau nu gaseeai femeie sa platesti. Sau preferi decat sa il ia femeia si sa il tina pana ls 5 la televizor sa stai tu acasa si sa ii umpli timpul folositor. Nu toti au bunici langa sau activitati organizate unde doar sa platesti. Nu mai vorbesc de diferenta ce apare cand ai mai mult de un copil. Un copil cu doi adulti este cea mai usoara situatie. Nu una ideala pentru societate bineinteles dar usoara pentru parinti. Spun asta pentru ca balanta pentru societate pe familie cu un copil va fi asa : doua pensii platite dar doar un salariu muncit. Pe cand intr_o familie in care doar unul a muncit , doar o pensie se va plati . Dar in acelasi timp vor munci 2,3 copii , cat a crescut femeia pe care o blamezi Pensiile reprezinta una dintre cele mai mai probleme ale unui stat pe plan social fiind platite de generatia activa. 


Editat de Amaryllis1, 28 iulie 2022 - 11:58 .


#72
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 07:44

Nu, nu este asa peste tot. Nu peste tot este atat de organizata societietatea incat sa ii poti oferi copilului toate aceste activitati si mergind la serviciu. De multe ori nici nu aveai cu cine sa il.lasi dupa scoala de fapt. Pentru ca nu era afterschool organizat sau nu gaseeai femeie sa platesti. Sau preferi decat sa il ia femeia si sa il tina pana ls 5 la televizor sa stai tu acasa si sa ii umpli timpul folositor. Nu toti au bunici langa sau activitati organizate unde doar sa platesti. Nu mai vorbesc de diferenta ce apare cand ai mai mult de un copil. Un copil cu doi adulti este cea mai usoara situatie. Nu una ideala pentru societate bineinteles dar usoara pentru parinti. Spun asta pentru ca ibalanta pe familie cu un copil va fi asa : doua pensii platite dar doar un salariu muncit. Pe cand intr_o familie in care doar unul a muncit , doar o pensie se va plati . Dar in acelasi timp vor munci 2,3 copii , cat a crescut femeia pe care o blamezi Pensiile reprezinta una dintre cele mai mai probleme ale unui stat pe plan social fiind platite de generatia activa. 

 

Sunt de acord cu mesajul asta, mai putin partea colorata cu rosu. 

Problema ? de ce ? este cea mai mare / buna idee ever. 

 

În 1881, conservatorul Otto von Bismarck, prim-ministrul Prusiei, a prezentat Reichstagului o idee radicală: un sprijin financiar guvernamental pentru membrii mai în vârstă ai societății. Cu alte cuvinte, pensionarea.
Ce se întâmpla înainte? Ei bine, oamenii nu se pensionau. După implementarea acestei idei, Germania avea să creeze un sistem de pensionare, care să se ocupe de cetățenii de peste 70 de ani – dacă trăiau atât de mult.
Omul asta merita un premiu Nobel ptr pace. 
 
Eu cred ca asigurarile sociale sunt cea mai mare problema a unui stat modern. 
Atata vreme cat statul ii plateste pe cei care stau degeaba, n-au nici un interes sa-si schimba statutul. Exista asigurari sociale si ptr elevii care acum termina liceul, mie mi se pare strigator la cer asta !! 
Atata timp cat toti angajatorii se plang ca nu au mana de lucru, nu ar trebui sa se mai plateasca asigurari sociale decat celor cu incapacitate de munca clara si atat. 
In Romania de azi sunt adusi muncitori din SriLanka, Bangladesh, Nepal etc ( si noi avem in oras si nu numai in constructii ) nu este normal sa platim asigurari sociale. 


#73
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 07:46

Doamna din articol spune clar ca sotul a plecat in Noua Zeelanda si nu s-a mai intors si toate cheltuielile au ramas ale ei ptr cei 2 copii. Nu cred ca i-a fost usor. 



#74
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 07:53

Da, asa e asigurarile sociale in general. Aveam in cap discutia asta si am scris gresit doar pensiile . In momentul asta asa e sistemul , pana la schimbari esentiale va mai curge multa apa pe Dunare.

Nu exista un " portofel" in care se pun banii ce ti se retin si apoi sa ti se returneze la pensie. E gresita viziunea asta cu sistemul actual de pensii  .Ceea ce tu cotizezi acum se duce la asigurarile sociale ce se platesc acum. Pensia ta va fi platita de cei ce vor munci atunci.


Editat de Amaryllis1, 28 iulie 2022 - 08:37 .


#75
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 08:22

Dana, Amaryllis, ati citit "21 lessons for 21st century"? Se vor rezolva toate, mai ales cu munca si pensiile :)  sa avem grija ce ne dorim.

 

Stiati ca assistentii maternali pot sa aiba si job ?


Editat de Collins20, 28 iulie 2022 - 08:26 .


#76
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 09:22

Nu , nu am citit. O sa o caut.

Da, stiu de asistenti maternal ca pot avea job. Nu e pentru toata lumea insa o optiune asta . Nu e un job de 8 ore unde te duci si pleci , exact ce spuneam.



#77
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 10:56

https://www.dailymai...areer-baby.html

 

Si aici un articol dintr-un tabloid

 

Adevarul e ca expresia " cot la cot " cu barbatul o auzim frecvent, mai putin sau deloc barbati care spun " cot la cot cu femeia, sotia" . 



#78
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 11:27

Chiar am citit zilele trecute un articol in care o mama povestea ca lucrand on-line nici macar nu si-a anuntat angajatorul ca urmeaza sa nasca al 2lea copil ptr a nu fi indepartata din proiectul la care lucra. 

Si cand a nascut a anuntat ca are nevoie de 1zi libera ptr o "urgenta" in familie.

A terminat proiectul si apoi si-a schimbat slujba. 



#79
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 11:29

Dana, Amaryllis, ati citit "21 lessons for 21st century"? Se vor rezolva toate, mai ales cu munca si pensiile :)  sa avem grija ce ne dorim.

 

Stiati ca assistentii maternali pot sa aiba si job ?

 

Asistent maternal este un job in sine.

Nu cred ca mai pot avea alt job pe langa asta. 



#80
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 11:42

Asistent maternal este un job in sine.

Nu cred ca mai pot avea alt job pe langa asta. 

 

Eu intelesesem ca asta spunea ca pot fi platiti asistentii matermali acum .

Abia acum am priceput ce voia Collins sa spuna. Nu observasem si " si" ul

Editat de Amaryllis1, 28 iulie 2022 - 11:56 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -