Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mame Casnice 50+


157 raspunsuri la acest subiect

#51
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 23:47

Interesanta paralela asta, off topic, mame / femei la 50+ care nu-si mai gasesc locul in societate si barbati la 70+/ 85+ care se cred de neinlocuit. 

Si ma refer la Biden, Putin, Trump, se vede ce au ei de oferit. 

La 50+ oamenii sunt inca tineri, nu putem nega ca speranta de viata a crescut, dar eu cred ca dupa 70+ chiar ar trebui sa fie obligati sa se retraga. Pot face voluntariat sau consiliere, dar o persoana in varsta gandeste altfel decat un tanar si nu in sensul bun. 

 

nu vorbim aici de presedinti, joburi importante sau de varsta oficiala de pensionare.

 

in cazul subiectului in discutie, nu trebuie sa obligam pe nimeni sa NU mai munceasca daca vrea, e in putere si capabil sa ocupe pozitia respectiva...dimpotriva lumea trebuie incurajata sa contribuie in societate.



#52
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 23:48

Din nefericire nici in orase mari o femeie la 50 + si fara experienta nu gaseste de lucru darmite in orase mici.

Mie mi se pare oricum ca inca femeile se angajeaza mai greu decat barbatii chiar si la varste mici. 

Nu sint posturi de îngrijitoare in sistemul sanitar, de vinzatoare, de cleaner in industria hoteliera, la aeroport nu e nevoie de personal necalificat, de chelnerițe? Peste tot in Europa și nu numai e nevoie de personal de genul asta, in România nu? 



#53
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 02 iulie 2022 - 00:30

Nu sunt pensionare și nici nu cred că au cum. Au lucrat sub 10 ani înainte de copii și nici măcar nu știu dacă au avut carte de muncă.



#54
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 02 iulie 2022 - 00:38

Nu cred că pot direct să lucreze normă întreagă.

 

Letiția, dacă ai lucrat ca și contabil sau profesor la școala dim oraș nu îți vine să mergi acolo ca îngrijitoare. Nu oricine trece peste. Deși de undeva trebuie să începi…

Parerea mea este că au stat mult prea mult departe de piața muncii deci va fi greu.

 



#55
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 02 iulie 2022 - 00:50

Nu cred că pot direct să lucreze normă întreagă.

 

Letiția, dacă ai lucrat ca și contabil sau profesor la școala dim oraș nu îți vine să mergi acolo ca îngrijitoare. Nu oricine trece peste. Deși de undeva trebuie să începi…

Parerea mea este că au stat mult prea mult departe de piața muncii deci va fi greu.

Da, înțeleg. Eu ii răspundeam strict lui Amarillys care vorbea in general de femeile de 50 de ani. Cind n-ai calificări și ai o pauza in CV de cel puțin 18 ani, cam astea sint joburile disponibile. Sigur ca te poți califica, unii incep la 50 o facultate online. 



#56
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 iulie 2022 - 01:21

prietena mea (colega de generala) la 40 de ani a venit in america, a facut facultate, a devenit asistenta si la 50 de ani a inceput masteratul. anul viitor va deveni Nurse practitioner (asta e aproape ca un doctor)



#57
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 02 iulie 2022 - 08:28

Da Letitia, eu nu  cred ca intr-un oras mic in Romania se poate angaja cu carte de munca o femeie la 50 ani nici macar in joburi de genul asta

 Sunt limitate locurile si prefera tinere. 

Doar fara carte de munca bona sau pentru curatenie la familii . 



#58
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 02 iulie 2022 - 08:38

prietena mea (colega de generala) la 40 de ani a venit in america, a facut facultate, a devenit asistenta si la 50 de ani a inceput masteratul. anul viitor va deveni Nurse practitioner (asta e aproape ca un doctor)

 

Asta e o mentalitate de 100 ani diferenta fata de mentalitatea oraselelor in care traiesc aceste doamne.

Ele au familie acolo nu pot pleca . Sa studieze la un liceu seral de exemplu pt ca presupun ca in orasel doar asta ar fi disponibil sigur nu ar vrea.



#59
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 02 iulie 2022 - 09:10

Nu sint posturi de îngrijitoare in sistemul sanitar, de vinzatoare, de cleaner in industria hoteliera, la aeroport nu e nevoie de personal necalificat, de chelnerițe? Peste tot in Europa și nu numai e nevoie de personal de genul asta, in România nu? 

 

Nu, nu sunt posturi de genul asta in orase de province libere. Multe fete din satele din jurul oraselor cand termina liceul nu se duc la studii ci isi cauta acest tip de munca.

Normal ca sunt preferate.



#60
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 iulie 2022 - 09:21

Aceste doamne se pot face PFA - persoane fizice autorizate si sa activeze in diverse domenii:

asigurari - sa incheie polite RCA sau asigurari de viata;

imobiliare;

pot face cursuri online de design interior, dureaza vreo 2-3 luni, si sa-si ofere serviciile ca domeniul e tare vast; 

cursuri de  somelier;

agentie de turism care vinde pachete turistice pentru alte aggentii; 

Uber daca exista in orasele respective; 

administrator de pensiuni turistice; 

intermediar pentru diverse afaceri locale;

invatat ucraineana;

 

Sunt o gramada de chestii care se pot face. dar depinde de doamnele respective, de cultura si abilitatile personale. Si ele trebuie sa-si gaseasc drumul.

 

Asta  cu daca ai  50+, gata  se pune baticul, hai la biserica, la crosetat si la  cluburi pentru seniori e mentalitate pur romaneasca.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -