Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Decizie istorica în SUA: curtea suprema elimina dreptul constitutional la avort


156 raspunsuri la acest subiect

#31
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 28 iunie 2022 - 16:11

Letitia, dupa parerea mea ai dreptate. Am citit ce raspuns ti-a dat Michelle, insa mi se pare reductionist. Completez: Semnalul dat de judecătorii americani e unul dezastruos, are cauze complexe. Dezastrul vine din imitație. Toți oportuniștii noștri vor ieși acum să bată toba antiavort. În loc să avem grijă de facturi, de tinere și tineri fără joburi, casă, masă, o să ni se împuie capul cu sceneta grotescă a politicii antiavort. Vor încerca să schimbe opinia publică prin zgomot: atenție, în SUA, două treimi din populație este pro-avort. Avem o grămadă de măscărici gata să joace acest rol, și prin PSD, și prin PNL, și prin USR sau AUR. Aceste drepturi n-ar trebui să fie subiect de „dezbatere”, ci doar subiect în cărțile de istorie. Citeşte întreaga ştire: Să spui «NU» avortului înseamnă să spui că vrei să confiști corpurile unor miliarde de femei Valabil pentru toate tarile din lumea asta care se lasa conduse de o falsa tema.

 

asta e ce spun de mulți ani, ca e o greseala pt alte tari sa nu urmărească ce se întîmplă in America pt ca se pare ca America din pacate( cu bune, cu rele… da tonul) . De multe ori mi s a dat peste degete aici pe forum ca nu e lumea interesată si sa nu mai bat atita toba cu ce se intimpla la mine in ograda.
Eu doar am vrut sa informez dintr-un punct de vedere mai puțin mediatizat dar cat se poate de adevarat. 
Deci uite ca e important ce se întîmplă aici  in f multe aspecte sociale… 

 

Cand spui ca 2/3 din americani sunt de acord cu avortul e parțial adevărat DAR ai evitat sa menționezi ca probabil toti care sunt de acord dar cu avortul cu Restrictii de termen si motiv etc. 

la fel cum si cei care sunt pro-life, mulți sunt pro-life dar accepta anticoncepționale, considera stagiul sarcinii, trimestrul, când se aud bătăile inimii alte amănunte…

Lumea știe aceste amănunte dar nu le menționează doar ca sa ducă la disensiuni si sa arate cu degetul cealata baricada si sa scoată in evidenta diferențele ignorând de fapt multe aspecte comune. 
Societatea urmând acest patern din pacate nu va da înainte…. 

 

 

 



#32
unboticutz

unboticutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 847 mesaje

Postat 28 iunie 2022 - 16:19

Michelle, lasand la o parte decizia individuala a fiecarui stat, care ar fi justificarea pentru interzicerea totala a avorturilor? Sunt si feti foarte bolnavi, sarcini rezultate in urma violurilor sau incesturilor, ce se va intampla cu aceste cazuri?



#33
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 28 iunie 2022 - 16:22

Si încă ceva, nu știu cum e la voi, dar aici e lege data si când e omorâtă o femeie gravida, vinovatul e condamnat pt 2 crime. 



#34
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 28 iunie 2022 - 16:54

Michelle, lasand la o parte decizia individuala a fiecarui stat, care ar fi justificarea pentru interzicerea totala a avorturilor? Sunt si feti foarte bolnavi, sarcini rezultate in urma violurilor sau incesturilor, ce se va intampla cu aceste cazuri?

Justificarea eu zic ca e relativ simpla.
Nu comparam cu ce era acum 50 de ani, acum sunt f multe metode contraceptive iar lumea ar trebui sa fie mult mai educata… numai cine nu vrea, nu ii pasa … nu poate. 

Exceptiile (ca cele enumerate de tine) sunt f rare si in marea majoritate a statelor sunt recunoscute. 
sa nu Imi spui ca după un viol cineva trebuie sa aștepte luni de zile sa facă avort si când sunt deja si medicamente.

Plus ca, in cazurile de viol ar trebui raportate si aspru condamnate.

Iar tatal trebuie sa fie obligat prin lege sa suporte cheltuielile din primul moment al sarcinii… sper sa se dea o lege privitoare la asta.

ideea e ca, pt orice pe lumea asta, suportam consecințele faptelor noastre… iar sexul nu e este exclus. 

 

 

 



#35
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 iunie 2022 - 17:19

asta e ce spun de mulți ani, ca e o greseala pt alte tari sa nu urmărească ce se întîmplă in America pt ca se pare ca America din pacate( cu bune, cu rele… da tonul) . De multe ori mi s a dat peste degete aici pe forum ca nu e lumea interesată si sa nu mai bat atita toba cu ce se intimpla la mine in ograda.
Eu doar am vrut sa informez dintr-un punct de vedere mai puțin mediatizat dar cat se poate de adevarat. 
Deci uite ca e important ce se întîmplă aici  in f multe aspecte sociale… 

 

Cand spui ca 2/3 din americani sunt de acord cu avortul e parțial adevărat DAR ai evitat sa menționezi ca probabil toti care sunt de acord dar cu avortul cu Restrictii de termen si motiv etc. 

la fel cum si cei care sunt pro-life, mulți sunt pro-life dar accepta anticoncepționale, considera stagiul sarcinii, trimestrul, când se aud bătăile inimii alte amănunte…

Lumea știe aceste amănunte dar nu le menționează doar ca sa ducă la disensiuni si sa arate cu degetul cealata baricada si sa scoată in evidenta diferențele ignorând de fapt multe aspecte comune. 
Societatea urmând acest patern din pacate nu va da înainte…. 

Nu am evitat nimic, e un citat dintr-un articol scris de Costi Rogozan, de aceea e pus linkul acolo.

 

Pai atunci ar trebuie sa se numeasca "semi pro-life" ca sa nu mai fie disensiuni.

eu  una nu am auzit niciodata ca cineva pro-life sa fie de acord cu avortul. 

 

Si inca un  lucru, in majoritatea tarilor avortul nu se face decat pana la un maxim de saptamani de  sarcina. Exista lege in  sensul asta. Despre ce vorbim aici?

Ca nu asta e discutia.

 

Discutia este despre interzicerea totala a avortului. Si despre ca acest pericol  sa ajunga in Europa cu tonul dat de USA si Polonia.



#36
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 iunie 2022 - 17:51

Mchelle, io una chiar nu te inteleg.

Tu asta crezi despre noi cei pro-choice? Ca prin libertatea de alegere vrem avort pana la 9 luni?

 

Cand se discuta de  libertatea  avortului se subintelege ca discutia se poarta in termeni de pana la 3 luni! Toata lumea stie asta! OMG



#37
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 28 iunie 2022 - 19:39

Mchelle, io una chiar nu te inteleg. Tu asta crezi despre noi cei pro-choice? Ca prin libertatea de alegere vrem avort pana la 9 luni? Cand se discuta de libertatea avortului se subintelege ca discutia se poarta in termeni de pana la 3 luni! Toata lumea stie asta! OMG

 

Viviana, nu se subînțelege asta.
aici sunt state care deja au termen de avort peste 3 luni chiar libertatea avortului pana la 9 luni fără motiv…deci sunt persoane pro choice care au acceptat, votat si care au si fac avorturi peste 3 luni….oribil!!  

 



#38
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 28 iunie 2022 - 20:25

Viviana, nu se subînțelege asta.
aici sunt state care deja au termen de avort peste 3 luni chiar libertatea avortului pana la 9 luni fără motiv…deci sunt persoane pro choice care au acceptat, votat si care au si fac avorturi peste 3 luni….oribil!!  

Permite-mi sa nu cred ce am pus in rosu.

In primul rand la 9 luni nu mai este vorba de avort, ci de nastere, de fapt de la o anumita varsta a sarcinii nu se mai poate face chiuretaj ci este o nastere indusa sau o cezariana.

 

Nici medical nici etic nu are sens ce scrii acolo.

Medical: adica vine la o clinica de planning o gravida aproape de termen in 9 luni si spune ca vrea sa faca "avort". Fatul trebuie sa se nasca. Este omorat apoi sau cum? Sau e ucis in burta mamei cu o seringa ceva si apoi "avortat" prin nastere naturala, indusa sau cezariana?

 

Etic: chiar daca acest fat aproape de termen este, sa zicem rezultatul unui viol, ce medic crezi ca accepta la 9 luni sa il ucida? E un copil format si viabil in afara uterului, cum sa il ucizi. In astfel de cazuri sunt altfel de solutii, daca mama nu il doreste va intra in sistemul de asistenta sociala de la nastere si va fi dat spre adoptie.

 

Ca sa nu mai vorbim de "fara motiv". Adica vine gravida in 9 luni si zice dati-l afara, nu-l mai vreau, il avortez, e corpul meu, nu trebuie sa dau nici un motiv.

 

Tu realizezi ce enormitati scrii?

 

Cum spunea si Viviana mai sus, nimeni pro-choice nu e pentru avorturi dupa x saptamani de sarcina sau la termen, doar asa ca li se nazare atunci taman dupa x luni. Fiecare alegere e facuta datorita unor motive, unor situatii. Si nici un medic nu ccepta, fara motive medicale extraordinar de grave si incompatibile cu viata, sa ucida feti de cateva luni sau de 9 luni, sa fim seriosi.



#39
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 28 iunie 2022 - 20:26

Hai sa fim serioși Michelle, cite cazuri de avort la peste 3 luni or fi? Și pentru asta interzici avortul complet? Nu e mai simplu sa dai o lege ca peste 3 luni nu se mai face avort?

 

Nu exista avort la 9 luni, aia e naștere.



#40
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 28 iunie 2022 - 22:30

Spuneti de 3 luni limita de avort, trei luni inseamna 12 saptamani , nu? . Am vazut ca majoritatea statelor au limita de 24-26 saptamani , 5-6 luni ?

Districtul Columbia si inca 4 state, parca, nu au o anumita limita gestationala pentru avort. probabil despre asta spune Michelle.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -