Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Decizie istorica în SUA: curtea suprema elimina dreptul constitutional la avort


156 raspunsuri la acest subiect

#1
unboticutz

unboticutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 847 mesaje

Postat 26 iunie 2022 - 19:01

Se discuta pe undeva acest subiect important? Nu am reusit sa il gasesc si sunt foarte interesata de cum se vede aceasta decizie din interiorul SUA, ce perspective sunt si daca sunt sanse ca aceasta decizie sa nu aiba un impact atat de sumbru cum se prefigureaza. Multumesc!



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 26 iunie 2022 - 19:39

Se discuta pe undeva acest subiect important? Nu am reusit sa il gasesc si sunt foarte interesata de cum se vede aceasta decizie din interiorul SUA, ce perspective sunt si daca sunt sanse ca aceasta decizie sa nu aiba un impact atat de sumbru cum se prefigureaza. Multumesc!

Nu se discuta, nu sint mulți useri activi din America aici si pe cei non americani nu ii interesează. Mai ales cind vezi ca au fost omoriti recent 19 copiii si in afara de citeva rugăciuni si citeva luminari statul n-a luat nici o măsura drastică care sa împiedice asemenea drame.

 

Eu urmaresc zilnic ce se intâmpla in state si nu ma mira deloc decizia. Am auzit ca urmează sa se interzică anticoncepționalele  si căsătoria între persoane de același. sex. Only in America!



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 26 iunie 2022 - 20:38

Eu nu am decat foarte multe cuvinte urate . Sper ca toate hiper-crestinele Trump suporters si " voia lui Dumnezeu.." incep sa pregateasca in spirit crestin 1-2-3 camere in casele lor pt copiii nascuti fortat, nedoriti, condamnati la abandon, saracie. Sau pentru copiii ce vor ramane fara mame pt ca vor muri in timpul avorturilor ilegale. 

Atat placere si autosatisfactie in a te baga in uterul femeilor si a decide ce au voie sa faca si ce nu cu corpurile lor!!! ! Mor de grija nenascutilor 9 luni apoi " fuck you! Te-ai nascut, descurca-te!!!  " 



#4
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 iunie 2022 - 20:40

In curând o sa ne trezim ca ne invadează americanii! De data asta ca emigranți. 
 

Povestea servitoarei devine încet realitate? 



#5
unboticutz

unboticutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 847 mesaje

Postat 26 iunie 2022 - 20:46

In curând o sa ne trezim ca ne invadează americanii! De data asta ca emigranți. 
 

Povestea servitoarei devine încet realitate? 

Si eu ma tem ca dupa Idiocracy, Povestea slujitoarei va deveni o bucata din prezent. 



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 26 iunie 2022 - 20:46

Cei nascuti pot fi impuscati fara probleme . Precuviosii ridica 2 rugaciuni si mai cumpara o arma de asalt. 



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 26 iunie 2022 - 20:53

In curând o sa ne trezim ca ne invadează americanii! De data asta ca emigranți. 
 

Povestea servitoarei devine încet realitate? 

[:)]  [:)]  [:)]  La noi e un festival de muzica in desfășurare și deja citiva cintareti din America au declarat ca renunța la cetățenia americană și se muta in UK!  [:-)))]



#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 27 iunie 2022 - 00:57

Și în Canada deja vor să se mute americani.

E inadmisibil ce se întâmplă, sper să nu rămână așa.

Asta e opera judecătorilor puși de Trump la Curtea Supremă, nu? A fost 6 la 3 decizia 



#9
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 27 iunie 2022 - 07:43

In urma celor intamplate in SUA, parlamentari din Franta au propus ca dreptul la avort sa fie scris in constitutie.



#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 27 iunie 2022 - 08:39

Eu nu inteleg care e logica si justificarea din creierul celor ce sustin ce a facut  Curtea suprema. Pe 'taramul libertatii' ai libertatea de a cumpra arme care ucid oameni vii, dar nu ai libertatea de a decide asupra propriului tau corp. Cu ce este mai valoros un fetus nenascut (pe care nimeni nu l-a intrebat daca vrea sa vina pe lumea asta) decat un om care isi doreste sa traiasca? 

Eu inteleg ca marea problema pe langa interzicerea avortului e faptul ca acele clinici specializate in contraceptie ofereau consultatii si mijloace contraceptive tocmai paturilor celor mai sarace, celor ce nu isi permit sau nu au educatia necesara folosirii masurilor contraceptive care previn a se ajunge la necesitatea unui avort. Practic pe cei mai saraci ii obliga sa se inmulteasca si sa devina si mai saraci, sa aduca pe lume prunci nedoriti si condamnati la o viata de chin in mizerie. Sunt curioasa cate orfelinate pregatestc statele ce interzic avortul pt a prelua copiii ce vor fi abandonati ... cum functioneaza protectia sociala in acest caz? 

Parca vad precredinciosii plangand peste cativa ani inmultirea traficantilor, a jafurilor, a oamenilor fara adapost, a crimelor, fara a se gandi vreo secunda ca poate ce aplauda zilele astea e o cauza. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -