Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza economica, probleme sociale


305 raspunsuri la acest subiect

#251
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 august 2022 - 18:34

In romana, automat proprietar = persoana. Altfel e o firma/companie mentionata in text.

 

Deci in paragraful de mai jos,  jurnalistul greseste (e un articol vechi, luat la intamplare)?

E foarte posibil sa imi scape esenta mesajului tau, nu imi dau seama de intentia interventiei. 

 

Cei mai mari proprietari de teren agricol de pe piaţa locală sunt companii cu capital românesc, însă în topul primilor zece proprietari se clasează şi trei companii controlate de străini. Astfel compania TCE 3 Brazi, controlată de omul de afaceri Culiţă Tărâţă, care administrează peste 56.000 de hectare de teren agricol, este compania care deţine sau administrează în arendă cea mai mare suprafaţă de teren agricol pe plan local, potrivit datelor Agenţiei pentru Plăţi şi Intervenţie în Agricultură (APIA).

 

https://landmatrix.o...col-9144066.pdf

 

Sau aici (mai recent):

 

Cei mai mari proprietari de terenuri arabile sunt arabii de la Al Dahra, care deţin ferma Agricost din Brăila și care are un contract de concesionare pentru cultivarea a 57.000 de hectare de teren agricol, ceea ce înseamnă toa­tă suprafaţa agricolă din Insula Mare a Brăilei.

 

https://playtech.ro/...-romania-538503



#252
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 08 august 2022 - 21:00

https://dexonline.ro...ietar/definitii

 

 



#253
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 august 2022 - 21:14

 

https://dexonline.ro...itie/explicație

 

Pct. 3



#254
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 august 2022 - 21:29

Oau Antmill, mi-ai amintit e Culita Tarata! controversatul. E mort de vreo 10  ani.  [:)]



#255
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 august 2022 - 21:48

Oau Antmill, mi-ai amintit e Culita Tarata! controversatul. E mort de vreo 10 ani. [:)]

 

Am zis ca am luat la întâmplare…nici nu știu cine e!

Macar zi-mi ca e controversat pentru folosirea termenului de “proprietar” :) :) 



#256
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 08 august 2022 - 22:42

Dincolo de proprietar privat sau nu, cel mai mare proprietar sau nu ,eu nu inteleg care e problema.cu faptul ca bill gates si-bagat bani in achizitia de pamant, cand toata lumea ( ma rog, nu chiar toata lumea, unii cred ca e abureala)  e de acord ca vor urma probleme in asigurarea de hrana populatiei globului? Daca e o oportunitate sa produci cereale / legume pt a hrani populatia ( contra cost) si ai bani sa investesti, de ce nu ai face-o?! 

 

Sau o sa transforme Bill terenul in ferme de zombie si acumulatoare pt roboti ? 



#257
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 09 august 2022 - 08:07

 

Oh da! E timpul pentru explicatii suplimentare  [alcool]

 

E foarte posibil sa imi scape esenta mesajului tau, nu imi dau seama de intentia interventiei.

 

Interventia mea a fost precedata de interventia ta.

O sa copiez mesajul mai jos ca poate poate asa ne intelegem.

 

Mesajul lui Michelle catalogat de tine ca Fals este: "Bill Gates becoming the largest farmland owner in the United States".

E o propozitie cu subiect si predicat.

Eu am inteles ca el ca persoana fizica mentionata cu nume si prenume este proprietarul. Punct. 

Nu are sens sa speculez de ce ai tinut sa adaugi "Private" si sa cataloghezi acel mesaj  scris de Michelle ca fiind Fals, sau ca distorsioneaza adevarul.

 

Chiar sunt curioasa daca cineva pe aici nu a inteles sau macar subinteles ce a vrut Michelle sa transmita in mesajul ei inainte de interventia ta in discutie. 

 

 

Deci distorsionarea îți aparține in mod exclusiv.
 
E diferența între “largest farmland owner” si “largest PRIVATE farmland owner”. Un exemplu perfect de jumătăți de adevăr contopite cu exagerări si servite pe post de fapt indubitabil.

 

Acesta este un exemplu clar de text scos din context. Ai sters numele lui si doar asa se sesizeaza diferenta.

 

Sper ca acum intelegi mai bine ca din punctul meu de vedere nu era necesar sa faci tam-tam pentru un cuvant.

Miniaturi atasate

  • Capture.JPG

Editat de Otiliav, 09 august 2022 - 08:09 .


#258
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 09 august 2022 - 08:17

Cam cat este inflatia la voi?

Am fost ieri la cumparaturi si vorba aceea "soc si groaza". Nu la toate produsele, dar sunt cresteri majore de exemplu la carne. Cam 50% la ce produs ma interesa pe mine.

 

Ieri au fost chemati alesii din vacanta parlamentara. Sunt diferente extrem de mari la pretul Kw intre nordul tarii si sud-vestul tarii de unde se exporta masiv electricitate catre Europa. Sindicatele cer guvernului sa intervina pentru a preveni falimentul firmelor. Oamenii care comenteaza articolele din ziare cer stoparea exportului de electricitate  [fri] Pana una alta guvernul va compensa destul de mult din pret.



#259
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 august 2022 - 08:50

Parca institutul de  statistica spusese ceva de 15% inflatie pentru luna iunie.

Majoritatea cumparaturilor le fac de la lidl - e mai ieftin, momentan nu se intrevad cresteri de preturi, nu ma omor dupa lidl.

Rosiile la tarani sunt  4 lei  si vinetele 3 lei - mai ieftin decat la lidl unde sunt amandoua in jur de 6 lei - vorbesc de rosii obisnuite.

 

Ca mai e un soi, rosii inima de bou taranesti care variaza intre 10 si 20 lei /kg  [:-)))]

 

 

Mie imi este groaza de factura la  curent. A fost atat de cald ca am fost nevoita  sa pun a/c.  Daca pana acum fara a/c mi-a venit in jur de 500 de lei comparativ cu 200 de lei anul trecut acelasi consum, de aici inainte ma astept la ce e mai rau.

 

Gazele putin, sub 100 de lei in perioada asta.

 

Sunt curioasa cat este intretinerea la bloc la 4 cameere si cat curentul ca sa imi au seama unde ma situez.



#260
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 09 august 2022 - 12:33

Oh da! E timpul pentru explicatii suplimentare [alcool] Interventia mea a fost precedata de interventia ta. O sa copiez mesajul mai jos ca poate poate asa ne intelegem. Mesajul lui Michelle catalogat de tine ca Fals este: "Bill Gates becoming the largest farmland owner in the United States". E o propozitie cu subiect si predicat. Eu am inteles ca el ca persoana fizica mentionata cu nume si prenume este proprietarul. Punct. Nu are sens sa speculez de ce ai tinut sa adaugi "Private" si sa cataloghezi acel mesaj scris de Michelle ca fiind Fals, sau ca distorsioneaza adevarul. Chiar sunt curioasa daca cineva pe aici nu a inteles sau macar subinteles ce a vrut Michelle sa transmita in mesajul ei inainte de interventia ta in discutie. Acesta este un exemplu clar de text scos din context. Ai sters numele lui si doar asa se sesizeaza diferenta. Sper ca acum intelegi mai bine ca din punctul meu de vedere nu era necesar sa faci tam-tam pentru un cuvant.

 

“There is no such thing as inaccuracy in a photograph. All photographs are accurate. None of them is the truth.” – Richard Avedon

 

Ce vrei tu sa extragi din informații este dreptul tău.

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -