Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza economica, probleme sociale


305 raspunsuri la acest subiect

#171
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 04 august 2022 - 13:50

Unii au solutii,

 

cautam sa vad cat e pretul de intrare la piscina si vad anuntul : 0,50 dus cald /4 min / la piscina  [:-)))]

 

nu merge sa atasez poza, grrr, danke dc


Editat de Judoka02, 04 august 2022 - 14:07 .


#172
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 04 august 2022 - 14:02

.


Editat de AdiS, 04 august 2022 - 14:03 .


#173
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 04 august 2022 - 14:07

Unii au solutii,

 

cautam sa vad cat e pretul de intrare la piscina si vad anuntul : 0,50 dus cald /4 min /in parcare la piscina  [:-)))]

 

nu merge sa atasez poza, grrr, danke dc

[:)] - a aparut si adevarata restrictie. [:)]

--- edit: la privat lucrurile sunt mult mai specifice si clare. La serviciile publice lipseste definirea clara si specifica a serviciului. De aici si faptul ca unii pot face dus 4' iar altii 30'.

 

Oare asa am fi multumiti? Sa se poata innumara. Mi se pare fair-play: abonament piscina cu 4 intrari si 4 ture de dus.


Editat de AdiS, 04 august 2022 - 14:13 .


#174
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 04 august 2022 - 14:40

Laura, eu rezonez cu parerea ta despre consumerism.

Prea multe se vand si se cumpara. Nu e ok sa porti o rochie o singura data fie ca esti o vedeta sau printesa. De fapt mai nou e la moda sa re-folosesti si ma bucur ca se schimba cumva politica aceasta iar cei care o fac sunt apreciati.

Pe mine nu ma deranjeaza sa port o fusta care nu ii mai vine bine unei colege sau mamei mele. Nu conteaza ce salariu am. Imi place, imi trebuie, imi vine bine atunci nu am nici un motiv sa cumpar una noua. Si asa haine de calitate din ce in ce mai rar.

 

Michelle, da, e cam lux 200mp pentru o familie din 4 persoane. Inseamna 50mp/persoana fie ca e America sau Romania. Acea suprafata trebuie curatata, incalzita iarna, racita vara.  In concuzie mult consum. Pentru comparatie, in Bucuresti un apartament comunist confort I sporit are suprafata aceasta si pot locui chiar si 4 persoane. Concluzia mea e ca ne-am obisnuit prea mult cu binele de nu mai avem simtul realitatii.

Bine, asa aia din Africa stau intr-o coliba fara lumina si fara baie. N-are rost sa comparam. In America toate sint mai mari ca oriunde in lume, case, drumuri, parcari, trenuri, masini. Ce sa faca acum, sa le distruga si sa le faca mai mici?

 

Complet deacord cu limitarea consumului, cu bunul simt care ar trebui sa primeze, insa in opinia mea degeaba ne straduim noi, daca marii poluatori nu trec la fapte. China, SUA, India, Rusia, Japonia, Iran Germania, Arabia saudita, Korea de sud si indonezia sint cei mai mari poluatori din lume. Oare cit or polua rusii de cind cu razboiul>



#175
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 04 august 2022 - 15:19

Ceausescu reloaded. Asa era si la noi pana in 1989...

Am citit ca Hanovra, Germania, nu mai da apa calda sau caldura in nici o cladire publica din oras. Cu caldura nu e problema momentan, dar cum o fi la iarna?

 

 

Plus:

https://www.digi24.r...japonez-2028989

 

La fel, multe dintre ideile lui Ceausescu se regasesc aici: haine cat mai subtiri vara sa nu mai fie nevoie de A/C (la noi nici nu era asa ceva pe vreme aia), ar mai fi urmat iarna: mai puneti o haine pe voi....

Apoi meciuri jucate in timpul zilei, sa nu mai fie nevoie de nocturna.... la fel se jucau su atunci meciuri, iarna lncepeau la ora 2....

Mai lipseste o norma de kWh, cum aveam auntci cf unui decret din 1987....

Si noi l-am hulit atat pt chestiile astea..... (ma refer strict la cehstiile astea, nu la politia politica, aia e altceva mult mai grav)

 

Incepe sa sune cunoscut.  


Editat de monicabo, 04 august 2022 - 20:11 .


#176
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 04 august 2022 - 15:41

Michelle, nu stiu, nu ma convingi cu exemplele panouri solare obligatorii https://www.transiti...velles-maisons/ Cica se merita investitia, 40 dolari mai mult la credit, 80 de dolari economisiti cu energia, dupa investitie. Si apoi e mult soare , nu trebuie profitata? Ex cu vopseaua, f bine ca platesti, e f poluanta, trebuie locuri speciale amenajate ca sa o arunci. Permisul de mediu, o idee de pret? Nu stiu sa caut cu ggl denumirile. Peste tot sunt taxe de constructie, taxe la stat, taxe la notar(cand cumperi) , impozitul anual pe casa, Cu cat ai suprafata mai mare, sau zona mai buna platesti mai mult.

cand cumperi o casa cu pAnouri solare prețul este automat mai ridicat cu câteva zeci de mii si lunea nu se califica sa ia împrumut din banca sa acopere di aceasta diferența.

incestitia o scoate in vreo 15 ani.

Plus ca treb sa plătească pt intretinere si pt orice defecțiune.

E mult soare dar pt ca nu ploua se pune mult praf pe ele si nu sunt așa eficiente in timp.

Ideea e ca nu toată lumea vrea aceste solare. 
Amai auzit dar nu am verificat ca politicienii au băgat in buzunar sume bube de bani ca sa adopte aceasta lege.

vopseaua o dau pe perete nu o arunc. 

nu e vorba de o simpla taxa mică de mediu e mult mai complex decât asta . Guvernatorul am auzit ca vrea sa o elimine sau sa modifice ceva la ea ca sa mai ajute imobiliarele . 

 



#177
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 04 august 2022 - 15:54

Ceausescu reloaded. Asa era si la noi pana in 1989...

 

Plus:

https://www.digi24.r...japonez-2028989

 

La fel, multe dintre ideile lui Ceausescu se regasesc aici: haine cat mai subtiri vara sa nu mai fie nevoie de A/C (la noi nici nu era asa ceva pe vreme aia), ar mai fi urmar iarna: mai puneti o haine pe voi....

Apoi meciuri jucate in timpul zilei, sa nu mai fie nevoie de nocturna.... la fel se jucau su atunci meciuri, iarna lncepeau la ora 2....

Mai lipseste o norma de kWh, cum aveam auntci cf unui decret din 1987....

Si noi l-am hulit atat pt chestiile astea..... (ma refer strict la cehstiile astea, nu la politia politica, aia e altceva mult mai grav)

 

Incepe sa sune cunoscut.  

Daaaaa! astia-s in urma rau cu ideie astea! [:)]  Au impresia ca au descopeit Parisul, cind ar putea pune mina si citi din gindemele epocii de aur, Ceausescu le-ar putea da lectii! Tot ce "descopera" ei acum, a fost "fumat" si trait de noi in urma cu 35 de ani! Imi amintesc ca venea cineva la 6 dimineata si lua siguranta de la bloc si o punea la loc la 6-8 seara! Nici un fel de elctrice n-aveai in perioada asta. Mai nasol era ca se dezgheta frigiderul. Acum n-ar mai fi posibil asa ceva, ca lumea lucreaza cu cumputere, deci electricitatea e vitala.



#178
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 04 august 2022 - 16:07

Laura, eu rezonez cu parerea ta despre consumerism. Prea multe se vand si se cumpara. Nu e ok sa porti o rochie o singura data fie ca esti o vedeta sau printesa. De fapt mai nou e la moda sa re-folosesti si ma bucur ca se schimba cumva politica aceasta iar cei care o fac sunt apreciati. Pe mine nu ma deranjeaza sa port o fusta care nu ii mai vine bine unei colege sau mamei mele. Nu conteaza ce salariu am. Imi place, imi trebuie, imi vine bine atunci nu am nici un motiv sa cumpar una noua. Si asa haine de calitate din ce in ce mai rar. Michelle, da, e cam lux 200mp pentru o familie din 4 persoane. Inseamna 50mp/persoana fie ca e America sau Romania. Acea suprafata trebuie curatata, incalzita iarna, racita vara. In concuzie mult consum. Pentru comparatie, in Bucuresti un apartament comunist confort I sporit are suprafata aceasta si pot locui chiar si 4 persoane. Concluzia mea e ca ne-am obisnuit prea mult cu binele de nu mai avem simtul realitatii.

nu poți sa compari o casa in suburbie cu un apartament sau chiar o casa in buricul orașului. multe case s au făcut in suburbii doar ca sa descongestioneze orașele si fiind la distante mari de orașe si ca sa atragă populația le au făcut mai spațioase.

A venit covidul s a văzut o necesitate pt o camera in plus, un birou … mai mult spațiu . Multă lume lucreaza de acasa, sau au mici afaceri si au nevoie de spațiu acasă, sau pt home schooling, ori au 3-4 copiii …sunt N motive. 
acum ce sa facă sa le dărâme?
Edit. 

Cine ar mai vrea sa se mai mute la ratza daca nu au nici un mic beneficiu si trăiesc tot intr-o cutie de carton ? 
E lipsa f mare de case cel puțin in California, nu putem compara cu România unde scade populația . Aici vin sute de mii… populația se muta f mult in funcție de necesitați. 


Editat de michelle-usa, 04 august 2022 - 16:56 .


#179
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 04 august 2022 - 16:50

cand cumperi o casa cu pAnouri solare prețul este automat mai ridicat cu câteva zeci de mii si lunea 

vopseaua o dau pe perete nu o arunc. 

[:-)))] ma rog, nu e semnificativ exemplul. Probabil ca e mai poluanta pt mediu si atunci platesti.

Michelle, 

la tine totul e un jug, o povara, o reticenta pt solutii ecologice ceva fantastic.

Pai tu traiesti in una din cele mai dezvoltate tari ale mapamondului. Ce sa zica indianul acela amarat cu cateva guri de hranit acasa?  

 

Pe ei ii blamam, industria poluanta, incalzirea cu carbon poluanta. Dar produsele  lor le cumparam si ne plangem ca e penurie cand nu se gasesc.



#180
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 04 august 2022 - 16:53

]  Au impresia ca au descopeit Parisul, cind ar putea pune mina si citi din gindemele epocii de aur, Ceausescu le-ar putea da lectii! Tot ce "descopera" ei acum, a fost "fumat" si trait de noi in urma cu 35 de ani! Imi amintesc ca venea cineva la 6 dimineata si lua siguranta de la bloc si o punea la loc la 6-8 seara! Nici un fel de elctrice n-aveai in perioada asta. 

[:-)))] 
atunci nu era de ras.
Si noi aveam un comunist in bloc , dadea focul mai mic dupa ce pleca fochistul. Incalzeam apa la ibric pt copil. 




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -