Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criza economica, probleme sociale


305 raspunsuri la acest subiect

#161
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 04 august 2022 - 07:47

ca de obicei, esti selectiva si vezi numai ce vrei...

nu ti se pare ciudat ca oamenii muncesc si tot nu isi permit chiria la o garsoniera si sunt obligati sa inchirieze cate o camera in casa cuiva.

 

si hai sa critici o femeie care munceste enorm de greu si la 50 de ani isi ia prima casa., 

o casa veche de 40 de ani, cu 3 dormitoare si care trebuie remodelata complet.....mare lux!!!!

Toate amanuntele nu le-ai scris in prima postare, dar le reprosezi celorlalti ca nu le stiu. Din partea mea, prietena putea sa isi ia si palat de clestar cu 30 de dormitoare, nu  3. Mie imi e clar ca ori nu isi permitea casa si nu trebuia sa se bage in datorii, ori daca si-a permis-o e clar ca are mai multe camere decat foloseste daca are loc sa inchirieze. Vechimea casei si ce lux sau dezastru e , sunt total irelevante in discutia nr camere necesare vs cate are casa.  



#162
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 04 august 2022 - 07:55

pe de-o parte spuneti, pt pensie, toata lumea la munca, toti copii la scoala ...dar familiile sa aiba doar o masina.  pe ce sa merga lumea, pe matura?

numai la liceul din zona, sunt peste 2500 studenti, cum sa ajunga la scoala daca nu i-ar duce parintii?

ar trebui zeci de autobuze scolare si ar lua ore sa ii adune si sa ii lase apoi acasa.

 

ma repet, in suburbii nu sunt autobuze, trenuri si nu se circula cu biciletele in  zone de deal si vale, nu sunt nici piste de biciclete decat pe portiuni scurte in orase.

 temperaturile de peste 35 degrade de luni de zile ar face mersul pe jos daunator sanatatii chiar fatal...nimeni nu merge pe jos km  ziua in amiaza mare cand parca esti intr-un cuptor.

 

depindem de masiniile particulare, nu e un lux , e o necesitate.

 

un alt factor care trebuie luat in considerare e ca distantele sunt mari si cand conduci zilnic trebuie sa fie masinile cat de cat confortabile, persoane care sunt inalte, nu pot sa stea inghemuite intr-o masina mica sa conduca cu orele pe freeway.

 

casele si terenurile in california sunt mult reduse comparat cu alte state.

cred ca media la case e undeva la aprox 180-200mp, 3 dormitoare/2 bai +living, pe o bucatica mica de teren.

e asta un lux, ce sa mai reduca o familie cu 2 copii?

 

avioane, vapoare, sateliti...toata technologia si inovatiile de care depinde intreaga planeta se pot face la lumanare?  arme...tot de la americani se asteapta in caz e razboi. 

unde, ce si cum sa se reduca sa salvam mediul si sa nu mai arate lumea cu degetul america, ca polueaza.

india care polueaza de nu poti sa respiri...ei ce produc? in afara de medicamente nu stiu.

china polueaza, nimeni nu ndrazneste sa ii deranjeze. koreanul din nord mai face un test cuo bomba...gata a poluat, aerul si oceanul ...parca ar fi a lui tac-su.

 

Cand am zis de generatiile care au dus-o bine, mi-ai explicat cat de rau a dus-o tatal tau in Romania. Cand am zis de case si masini prea multe, imi explici ce greu si necesare sunt toate in California. 

 

Pentru absolut orice exista justificare sau aruncat matza in curtea altora, numai nu cumva sa acceptam ca poate suntem (noi toti, ca omenire)  prea lacomi, cumparam prea mult, risipim prea mult. 



#163
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 04 august 2022 - 07:56

 

 

 

Cum este posibil asa ceva????  Pt ca ofera joburi part time si foarte prost platite...

Daca lucrezi part time ff. putine companii iti dau insurance.

O prietena de-a mea si-a deschis recent cabinet privat - ea este cardiolog - si indiferent cat taxeaza ea procedurile, insurance-ul de sanatate ii retine 70% din tarif. 

Cu cine sa se lupte...?

 

 

In Germania, exista asa zisul mini job, considerta la inceput un extra job, pana la suma de 450 euro nu se impoziteaza. Dar sunt multi angajatori care abuzeza de el, in loc sa iti ofere un job part time in care se platesc asigurarile. 
Sunt milioane de astfel de contracte, in special la supermarket, la after school, curieri, unde lucrezi 3-4 ore pe zi. 
Nu esti de acor? gasim alt candidat. 



#164
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 04 august 2022 - 08:00

Adica ? da, asta este adevarul, mai ales daca au sa creasca preturile la utilitati. 

 

Dana, nu stiu, nu m-am gandit nici o secunda ca fac un dus mai lung la piscina doar pt ca e gratis(defapt nici nu e gratis, ca doar platesti intrare/abonament) 



#165
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 04 august 2022 - 08:29

 

casele si terenurile in california sunt mult reduse comparat cu alte state.

cred ca media la case e undeva la aprox 180-200mp, 3 dormitoare/2 bai +living, pe o bucatica mica de teren.

e asta un lux, ce sa mai reduca o familie cu 2 copii?

 

E super bine, pt unii super lux.

doua bai, teren,/ are si piscina? 

In comparatie, sa zicem bucuresti, 70 mp, o baie la etajul zece. 



#166
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 04 august 2022 - 09:00

Si eu cred ca 180-200 mp spatiu locativ pt 4 persoane este super bine spre lux (da, sigur, nu e luxul de milionari, dar depinde cu ce compari)  si nu neaparat necesar tot acel spatiu (discutam despre ce e necesar si ce e mai mult decat avem de fapt nevoie) . 



#167
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 04 august 2022 - 10:03

 

india care polueaza de nu poti sa respiri...ei ce produc? in afara de medicamente nu stiu.

china polueaza, nimeni nu ndrazneste sa ii deranjeze. 

India produce destule: chimicale, plastic, textile, petrol. Si principalul exportator sunt state unite. 
 

https://www.cogoport...d-who-buys-them

 

Exemplul cu dictatorul corean e iar prost dat. Il poate opri cineva ? 



#168
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 04 august 2022 - 11:32

Ma tot gandesc ca ar trebui poate sa explic si sa detaliez ce am vrut sa spun in ultimele interventii. Sigur ca nu imi doresc si nu doresc numanui intoarcerea la blocurile "cutii de chibrituri" din perioada comunista romaneasca de ex., sigur ca atat cat iti permiti si muncesti pt ce ai nevoie, poti sa iti cumperi cat de mare casa vrei, cate masini consideri, ce marca iti place, cat de multa mancare vrei, cate haine vrei. Zic doar ca noi toti, ca omenire, am trecut dincolo de o limita si planeta nu prea ne mai poate sustine in ritmul in care consumam resursele.  Sigur ca probabil multi vor gandi ca "mai bine sa imi fie mie bine 20-30 ani cat mai am de trait , iar dupa mine, treaba lor! " . Nu ar trebui sa ne mire daca in 10-15 ani populatiile din zonele desertificate de schimbarile climatice vor migra spre zonele mai temperate, mai bogate. Sa nu ne miram daca o ne coste toate tot mai mult. Cred ca tine de constiinta si de ratiunea fiecaruia sa faca alegeri mai inetepte, sa mai inchida becuri, sa cumpere lucuri mai putin consumatore de energie, sa mai reduca din cat cumpara, sa puna mai bine in balata cand pune in cos daca chiar are nevoie de acel lucru, etc... Un pic mai multa chibzuinta si echilibru ar fi un inceput bun.  



#169
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 04 august 2022 - 13:23

Laura, eu rezonez cu parerea ta despre consumerism.

Prea multe se vand si se cumpara. Nu e ok sa porti o rochie o singura data fie ca esti o vedeta sau printesa. De fapt mai nou e la moda sa re-folosesti si ma bucur ca se schimba cumva politica aceasta iar cei care o fac sunt apreciati.

Pe mine nu ma deranjeaza sa port o fusta care nu ii mai vine bine unei colege sau mamei mele. Nu conteaza ce salariu am. Imi place, imi trebuie, imi vine bine atunci nu am nici un motiv sa cumpar una noua. Si asa haine de calitate din ce in ce mai rar.

 

Michelle, da, e cam lux 200mp pentru o familie din 4 persoane. Inseamna 50mp/persoana fie ca e America sau Romania. Acea suprafata trebuie curatata, incalzita iarna, racita vara.  In concuzie mult consum. Pentru comparatie, in Bucuresti un apartament comunist confort I sporit are suprafata aceasta si pot locui chiar si 4 persoane. Concluzia mea e ca ne-am obisnuit prea mult cu binele de nu mai avem simtul realitatii.



#170
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 04 august 2022 - 13:33

"...media la case e undeva la aprox 180-200mp, 3 dormitoare/2 bai +living, pe o bucatica mica de teren..."

- mie mi se pare foarte bine. Ar fi fost super sa mai aiba o baie la atata spatiu. Aici la Romania in partea pe unde sunt eu: 2adulti cu 2copii,  100mp living, bucatarie, 3dormitoare/3bai  - este motiv de multumire si satisfactie, nu de jelanie.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -