Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


732 raspunsuri la acest subiect

#721
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 28 septembrie 2022 - 13:05

Servus pinguini

 

Silvi, multam  [pup]  e facuta in Slovenia, la festival...cu dirndl-ul nou  [:)]

 

La noi ploua si iar ploua  [umbrel] si e frig...urasc vremea asta.

 

Acum sunt la garaj, schimb rotile..incalt masina cu rotile de iarna  [:D]

 

La job e nebunie, am muncit si pana la 10 seara  [zirea]

 

Si mie mi-e greu cand pierd noptile...insa in Bucuresti, la intalnirea cu fostii colegi a fost ok, desi am inceput la 7pm si am plecat la 4am...a trecut timpul repede, cu dans si stat la vorba.

 

O zi faina sa aveti.


Editat de Ella73, 28 septembrie 2022 - 13:06 .


#722
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 28 septembrie 2022 - 13:44

Salutari si de la mine. Trimit soare si caldurica daca aveti nevoie. Nu e cine stie ce, dar merge cu maneca scurta la orele pranzului.

 

Fleur, refacere rapida! 

Ella, arati f. bine in rochita aia!  [flo2] !

Retete cu prune nu stiu, in afara de gomboti, cu zice si Mihaela. Astea-s singurele care-mi plac. Gem, magiun, compot, mancare de prune...pt mine sunt iac! [:I] , Eu ador prajiturile si dulceturile din visine si fructe de padure. Si de curand am decoperit ca e f. buna (am luat din Turcia), dulceata de mandarine.

In rest ne distram cu scoala si meditatii.

Marc are o sumedenie de concerte cu cele 2 trupe in care bate la tobe. A avut la Bucuresti la Militari Shopping acum 2 saptamani, vineri are la Ploiesti, miercuri la Bucuresti in The Pub, apoi la Braila, nu mai stiu in ce zi....



#723
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 28 septembrie 2022 - 14:52

Roli, suntem pe aceleași gusturi! Dulceața de visine e preferata mea. Aici nu găsesc, de asta mi-am pus un vișin in curte, dar pana o sa am visine de dulceața de la el, mai trece…in fiecare an îmi punea Mătușa mea dulceața și o aduceam din Ro. De trei ani n-am mai avut…dar anul asta am iar vreo 8 borcane in cămara :). Și dulceața de fructe de pădure ori in amestec ori separat îmi place. Afine, zmeura, amestec cu mure, etc. 

 



#724
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 28 septembrie 2022 - 22:32

Nepoțica mea împlinește azi 3 ani. E atât de scumpa, turuie numai in romană și vorbește corect, plus multe cuvinte destul de grele. E foarte vorbăreață și știe multe. Peste 5 săptămâni plec sa o văd. Abia aștept sa îmi facă capul calendar :). 
 

Silvia va merge și ea in Februarie, a primit cadou de 18 ani un drum dus întors și sa stea cât vrea ea acolo. Deși a împlinit deja 19 ani abia acum s-a hotărât și va merge in Februarie. Va fi prima ei călătorie singura cu avionul. De la 13 ani nu a mai zburat, Pt ca i-a fost frica. Acum de când lucrează la aeroport a devenit altfel, cumva și-a învins fobia și s-a hotărât ca trebuie sa meargă. 
 

Eu aștept weekendul, am o săptămâna grea. 



#725
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 29 septembrie 2022 - 08:53

Ziua buna! 

Am facut 6 borcane de 800g cu compot si azi pun la fiert magiunul.  Atatea conserve ca anul asta nu am pus niciodata. Am facut si suc de rosii si ketchup. Urmeaza sa pun gogonele la murat, dar le mai las pt ca rosiile inca au flori si fructe. Poate tine vremea cu noi si se mai parguiesc un pic. 

 

Roli, ce tare e Marc! Bravo si succes! Cum e la casa noua, acum ca v-ati asezat pe indelete ?

 

Mihaela, La multi ani fericiti si plini de sanatate nepoatei! Cred ca e o scumpa. Ce fericire va fi sa te vezi si cu sora si cu  mama ta! Cred ca numeri zilele.  



#726
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 29 septembrie 2022 - 11:17

Bună ziua!

 

eu sunt tot nedormita si obosita si nervoasa. nu stiu cum sa reintru pe fagasul normal. aseara am luat sedativ natural, optisomn si la 1 si 10 inca nu reusisem sa adorm. am luat si melatonina si apoi candva am adormit. dar, la 5.30 m-am trezit...de vineri dorm prost si putin sau deloc.

nici la munca nu e totul roz. am avut la verificat un proiect cu multe nereguli si cunosc bine persoana care il implementeaza dar, asta e, tot va pierde banii. am incercat sa dreg unele chestii dar nu am cum...stiu sigur ca o sa ma abordeze. sau poate o sa ma scoata din „lista”...oricum nu e o situatie ok. nu stiu de ce naiba ma simt eu rau avand in vedere ca nu e treaba mea, nu am gresit eu cu nimic...

 

pentru ca ati vorbit voi de gomboti am facut si eu, pentru prima dată. au iesit ok, zic eu. fetelor la munca le-au placut. C nu a vrut sa guste, mica a zis ca e bun, dar a mancat jumate [:)]

 

reteta de prajitura e asa: 

compozitia 1: 250 gr unt moale

250 gr zahar

4 oua50 ml lapte

1 plic zahar vanilat

1 plic praf copt

400 gr faina

sare

se amesteca toate si se toarna in tava unsa cu unt

peste compozitie se asaza prune/caise, desfacute in jumatati cu interiorul in jos. eu am facut si cu felii de piersici.

peste fructe se pun niste „ornamente” facute din: 

100 gr unt

135 gr faina

150 gr zahar pudra

scortisoara

se freaca cu furculita si se desprind bucati mici cu care se orneaza prajitura.

daca fac cu caise nu mai pun nimic, sau stropesc cu zeama de lamaie.

daca fac cu prune pun si nuci sau migdale printre fructe (dacă am [:)] )

 

Mihaela, la multi ani pentru nepotica. [flo2]

 

Fleur, multumesc! o sa ma uit pe link-ul pus de tine.

 

Monica, nici mie nu imi plac nunțile astea cu stat toata noaptea. daca mai sunt si in alt oras e si mai bine. si sambata am la fel, la o pensiune in delta...

 

Roli, felicitari baiatului! cred ca stau fetele la coada [:)]



#727
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 30 septembrie 2022 - 08:17

tot eu.

ce liniște la noi.

 

am omis ieri sa ma laud ca de la gomboți mi-a ramas foarte mult pesmet prajit in unt, cu zahar si ce mai era. asa ca am cautat pe net o reteta ce sa fac cu el si am gasit o reteta de savarine in care sa bag aceasta minunata compozitie. doar ca eu le-am facut in formele de briose, le-am și insiropat dar nu le-am pus frisca pentru ca noi nu mancam. asa ca au iesit niste briose foarte bune, doar ca foarte dulci.

 

azi ma duc cu C la ortodont si cu mica la pian, dupa munca, asa ca am o zi plina. maine dimineata le duc la un atelier de cusut pe etamină apoi ma pregatesc de nuntă.

v-am dat raportul!

pa!



#728
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 30 septembrie 2022 - 09:33

Laura, chiar ca număr zilele, mi-e tare tare dor de ele!
Zoe, nepoțica, e tare vorbăreață și știe tare multe :). Mi-a cerut sa ii duc un dragon portocaliu, Pt ca unul albastru are deja :))). Și sa ii fac plăcinte, ca și cum face mama din cântec “mama la plăcinte face…”. Și sa stau calma “stai calma Mihaela” :)), ca o sa am unde dormi. Sora mea vrea sa mergem in weekendul in care voi fi acolo, in Key West, deci va fi o vacanța frumoasa. 
 

Ce harnică ești, Laura!  [flo2]

 

Silvi, îmi pare rău de starea ta. Sper sa îți revi. Suna tare fain cusutul pe examina, n-am mai făcut așa ceva de când eram la școala și aveam ore de atelier. Și îmi era ciuda ca eu trebuia sa Cos, când toți băieții făceau traforaj și voiam și eu :))). 
 

Gata pauza, înapoi la munca. 
 



#729
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.605 mesaje

Postat 30 septembrie 2022 - 11:04

Buna!

 

Silvi, mi-a placut foarte mult ce am citit. Interesante gandurile de la final. Petrecere frumoasa si sa-ti revi repede.

 

Laura, mi-ai adus aminte de copilarie. Mancarea mea favorita de post ...era mancarea de prune uscate si un pic afumate....o facea bunica. 

 

Noi nu ne laudam cu nimic important...munca noi, copiii scoala. 

 

Week-end placut tuturor!



#730
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 30 septembrie 2022 - 11:29

Silvia, tare frumoase activitati au fetele tale!  A fost si Bianca azi la ortodont si i-a pus aparat jos. Are sus de cateva luni bune, s-a obisnuit deja, e ok. Distractie placuta la nunta! Si tie sanatate si rabdare multa ! Si eu am nopti cand ma trezesc pe la 3-4 si greu mai pot adormi, sau de la 5 sunt deja in picioare. Pe mine ma trezesc pisicile ca vor sa le dau drumul la usa, apoi ma freaca niste ganduri in cap ca nu mai pot inchide ochii. 

 

Mihaela, te cred ca abia astepti, mai ales ca nu te-ai vazut cu ele de atata timp ! Silvia lucreaza si merge si la universitate, sau deocamdata doar lucreaza? Diana cum mai e?

 

Eu vreau sa profit de ultima sambata cu soare si cald si sa ma duc pe un munte maine. Sa vad daca imi iese si daca am parteneri  de plimbare. 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -