Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


732 raspunsuri la acest subiect

#681
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 septembrie 2022 - 09:37

nici nu știi ce frumoasă zi o să am azi datorită cuvintelor tale [flo2] dacă va fi vreodată cazul să îi pun copertă o să menționez că e poza ta, numai să ajungă vreodată cu copertă. ideea mi-a venit când ai zis că vrei să citești, ca un fel de premiu pentru primul cititor [:-)))]

 

Ah, am înțeles. Mulțumesc și eu atunci  [flo2] .



#682
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.606 mesaje

Postat 19 septembrie 2022 - 09:54

Buna dimineata!

 

Monica, ca tu ma intrebai. Ramona s-a acomodat destul de usor zic eu. Bine au avut si doua sapatamani mai usoare. Cel mai mult s-a bucurat de faptul ca are o colega din generala si stau impreuna. Au avut si ei testele de inceput, am avut si sedinta. Mihai a reinceput si el antrenamentele la tenis de masasi va avea un concurs in noiembrie. Cam atat de la mine.

 

Silvi vreau si eu sa citesc nuvela ta. Sanatate multa, Crinei! 

 

Viviana, mi-a placut mult catelusa ta!

 

O saptamana usoara tuturor!



#683
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 septembrie 2022 - 13:40

Silvi, am tot vrut sa te rog, dat am tot uitat... Trimite-mi si mie cartea, te rog. 

Si felicitari pt premiu!  [flo2]



#684
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 20 septembrie 2022 - 13:04

Bună ziua!

 

Monica, Fleur, la voi am transmis. [flo2]

LauraNico, o adresă de e-mail în PM și îți trimit și ție. [flo2]

 

Astăzi m-a sunat o cunoștință să mă felicite pentru premiu. Cică vrea să citească ce am scris. I-am zis să aștepte să se publice antologia... dar în antologie va fi doar un fragment, cel cu care am castigat premiul - 15 pag. 

Ideea e că odată publicată va putea fi citită de oricine dar nu-mi vine să transmis unor persoane străine. Voi sunteți din „familia” de pe ghețar.  [:)]

 

sunt in pauza, am mancat fasole cu carnati, am scos la imprimanta pentru Iuli fise cu printesa Jasmine si cam atat...

acum ca v-am dat raportul complet pot sa ma intorc la munca. 



#685
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 20 septembrie 2022 - 17:13

Servus pinguini

 

Am revenit aseara din plimbari  [:)]  a fost tare fain, m-am revazut si cu pinguinii duminica  [ping1] gata cu vacanta anul asta, imi ajunge cat m-am plimbat  [bonjovi]

 

Miha, la Vila Class stam mereu in Satu Mare. 

 

Silvi, felicitari  [flo]  [flo]  [flo]

 

De azi la munca, am dat o fuga si pana la birou..am ametit, dar am reusit sa termin ce aveam de facut...diseara merg la manichiura, am si uitat, noroc ca primesc mereu sms  [:D]

 

La intalnirea de sambata cu fostii colegi a fost ft frumos, am plecat la 4 dimineata  [ph34r] am dansat mult, am stat la povesti...am revazut cateva colege dupa mai bine de 30 de ani  [:I]  

 

Mai povestesc zilele astea, nebunia la job inca nu s-a terminat  [zirea]

 

Seara faina sa aveti. 



#686
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 20 septembrie 2022 - 17:25

Seara buna!

 

Sunt in Jönköping la o conferința, am ajuns cu taxi, avion, autobuz și autobuz, taxi. Am ieșit sa ma plimb și sa mănânc căci sunt lihnita de foame. E frumos aici, orașul e situat pe malul lacului Vättern, al doilea lac ca suprafața din Suedia. Din restaurant văd lacul, am făcut o plimbare de la hotel pana aici. 
 

Maine și poimâine pana la prânz e plin de conferința, prânz, fika. Apoi plec spre casa. Taxi,autobuz, autobuz, avion, taxi :). 



#687
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 22 septembrie 2022 - 08:01

Hello! Ce liniște…ca și in hotelul in care locuiesc :). Deși e plin de lume, dar nu circula mașini in zona și asta face totul. 
 

Aseara am avut cina de gala, a fost super fain. Demult n-am mai participat la așa ceva și deși m-a obosit, m-am simțit bine. A fost o formație care a cântat live și ne-a antrenat pe toți in toate melodiile, a fost foarte special. Am avut concursuri, lume care a urcat pe scena sa cânte. Inclusiv colega mea cu care sunt aici. Eu m-am bucurat ca nu m-a nimerit pe mine :)). 
 

Acum sunt la mic dejun și la prânz plec spre casa. Mi-a plăcut tare mult orașul, am ajuns ieri după cursuri in plimbare intr-o zona care e Rezervație naturală, pe malul lacului și am stat vreo jumate de ora ascultând liniștea. Mi-am încercat bateriile înainte de cina încărcată de muzica și agitație. 
 

M-am întâlnit cu o colega de facultate cu care am petrecut 6 săptămâni in practica acum vreo 10 ani :). Lucrează aici la laborator. 
 

Alte noutăți nu am :). 
 



#688
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 22 septembrie 2022 - 09:14

Bună dimineața!

 

Mihaela, ce bine de tine! Mă bucur că ai reușit să îmbini munca cu relaxarea. Drum bun spre casă!

 

Ella, mulțumesc! îmi place cum zici tu, gata cu plimbarea...si in scurt timp o sa ne spui ca ai inceput deja sa planifici urmatoarele vacante [flo2]

 

Eu nu am noutati. C are multe teme, proiecte, mult la matematica fata de anul trecut, cu toate ca e acelasi profesor. Inca e in pauza de antrenamente. Mica e ok la scolita. A fost la primul antrenament de karate si a hotarat ca tot nu ii place. Ramane la cor si pian.

sper ca maine sa ne hotaram la parchet si gresie [:)]



#689
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 22 septembrie 2022 - 14:15

Servus pinguini

 

Sunt putin mai libera acum, desi tot nebunie e la job  [zirea] colega care imi tine locul cand sunt plecata, a intrat 2 saptamani in vacanta, asa ca am 2 joburi  [:D]  

 

Silvi  [:D] chiar ieri am planificat cu Marco vacantele mari pt la anul (el tb sa anunte deja la job) : in iulie+august 2 saptamani in tara si in decembrie 2 saptamani Columbia (implinesc o varsta rotunda si vreau sa-mi serbez ziua acolo  [ascuns]) ...mandra implineste 20 de ani, poate merg si cu ea pe undeva...asta daca nu ramane pana la vara in Seoul.

 

A venit toamna, noaptea e frig, ziua insa la soare e cald. Azi am facut ordine in gradina : am dus umbrelele si scaunele la boxa, am taiat plante, strans frunze etc...maine aranjez masa pt duminica, avem musafiri  [:)] vecinii si prietena mea cea mai buna de-aici (sotul ei e in Canada, asa ca vine singura...nu am mai vazut-o din iulie, mi-e dor de ea).

 

De azi reincep iar programul de 3 zile de fitness pe saptamana   [aerob]

 

Mandra e bine, la anul vrea sa dea examenul la nivel de First la coreeana  [ascuns]  Topik 1 il cheama: il poate da la Bucuresti, in Elvetia nu exista centru pt asta. Ar fi si in Germania, dar prefera Romania. Are deja examene, prezentari  [masc] noroc ca face din placere, nu ca trebuie  [:D] o sa fie a 3a diploma de limbra straina : dupa Cambridge si DELF...ar vrea sa lucreze acolo peste ceva timp, asa ca diploma ii va fi de folos...eu si acum ma minunez cand o aud cum vorbeste  [:D] parca mi se pare de pe alta planeta.

In Seoul e inca ft cald, peste 30°...in noiembrie va veni iarna, trec direct la haine groase. 

 

Noi deja ne facem planuri pt mutare, cand iese Marco la pensie (mai sunt 4 ani jumate)...vor trece repede, sunt sigura. Analizam, calculam, complicat  [:D] sincer astept cu nerabdare sa ne mutam...daca vreau, gasesc si job...dar prefer sa fac altceva, ce-mi place...Marco vrea sa creasca iepuri si gaini  [:D] sanatosi sa fim, restul se rezolva. 

 

Cam atat de pe frontul de vest.

 

O zi faina sa aveti. 


Editat de Ella73, 22 septembrie 2022 - 14:19 .


#690
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 22 septembrie 2022 - 15:23

Eu aștept la spital la programarea preoperatorie (maine am o mică operatie) și am terminat de citit nuvela Silviei! Este foarte bună, m-a prins!

Silvi, felicitări pentru premiu și mai mult pentru curajul și perseverența de a scrie. Te rog să continui, nuvela e demnă de o carte a ta, nu doar de un fragment într-o analogie.

Și eu cochetez cu scrisul și am luat un mic premiu literar în tinerețe, dar nu reușesc să mai duc nimic la capăt.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -