Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


732 raspunsuri la acest subiect

#671
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 septembrie 2022 - 12:48

Silvia, îmi place tare mult nuvela ta, am ajuns aproape la jumate. Îmi place și poza ce ai ales-o Pt coperta :). Dar te-as ruga sa scrii undeva ca e fotografia mea.  [flo2]



#672
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 septembrie 2022 - 12:50

Monica, e ok, își cunoaște majoritatea colegilor (a rămas în colegiul unde a făcut 5-8), o parte sunt din fosta ei clasa, alta parte de la cele 2 clase paralele și câțiva veniți "din exterior". E rău că sunt 22 fete și doar 5 băieți, îți dai seama ce bisericuțe și grupuri de interese se vor forma.

Cel mai aiurea este faptul ca nu au clasa proprie, se plimba cu haine și ghiozdane dintr-o clasa în alta, sa facă orele în clasele celor care merg la sport sau în diverse laboratoare. Acesta este "prețul" plătit de 4 clase de a 9-a, pentru a putea învăța dimineața cu toții (de la a 5a la a 12a). De la anul vor avea clasa proprie. Avantajul este ca anul acesta nu ar trebui sa avem cerințe sau cheltuieli legate de dotările clasei sau de ceva îmbunătățiri.

Au dat și ei niște teste de evaluare, la cateva materii, dar nu e bai. Merita și ei un an puțin mai lejer, după stresul cu a 8-a și examenul de evaluare.

Si-a făcut vara asta o gașca de prieteni, când au timp ies la film, sa mănânce ceva, sa meargă prin magazinele din Mall. Din păcate Ploieștiul e un oraș mort (și lăsat în paragina, ca un sat fără câini) adolescenții nu au nimic interesant de vazut/făcut, de asta umplu mallurile și parcurile, alte variante de petrecere a timpului liber nu au. 



#673
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 septembrie 2022 - 13:54

Nu, nu pe astia i-am comparat cu rusii. Si astia sunt periculosi, exact cum au fost nazistii in Germania. Dar speram sa nu se ajunga asa de departe...

 

Sunt si multi critici ai UE, din diverse motive: cu cote de migranti, ca ne vand toate chestiile sh de la ei (mijloace de transport vechi, aeronave, rosii olandeze fara gust samd) si ca UE sunt nite hoti etc etc si ca era mai bine sa fim orientati catre est (asta inainte de inceapa razboiul)... SI eu am zis, cu toate bubele (ca fiecare asociere are avantaje si dezavantaje), prefer de 1000 de ori UE decat vreo asociere cu rusii...

 

In fine... Deci au fost alageri parlamentare la voi. Magdalena de partea cui este? Ea venise recent in functie de prim ministru... nu fusesera alegeri recent? Sau a fost vreo motiune de cenzura care a dat jos guvernul? Au fost alageri anticipate? Intreb, ca nu prea am avut timp sa ma documentez prea serios, doar am auzit ca au iesit pe locul 2 niste expremisti de dreapta si se asteapta formarea unui guvern si cam atat.

Partidele de extrema dreapta sunt naționaliste si extremiste. Nimic bun, exact ca si dictatorii. Deja s-au revoltat ca programul național de televiziune i-a criticat, vor sa impună cenzura, sa revoluționeze cultura, presa, televiziune. Mi-e frica de ei, nu sunt cu nimic mai buni decât “rușii”, dacă cu asta ai ales sa ii compari :). 

 



#674
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 septembrie 2022 - 14:34

Magdalena e de partea social-democraților, blocul de stânga. Partidul ei a urcat la alegerile astea fata de acum 4 ani, eu zic ca datorită ei. Nu au fost alegeri anticipate. Cel care a fost prim ministru și-a dat demisia din funcția de șef al partidului și ca atare și din funcția de prim ministru. A fost cu du-te Vino când au ales-o pe ea, ca nu aveau majoritar in parlament blocul de stânga sau erau disensiuni între alte doua partide din bloc și nu au votat-o prima data. Apoi a încercat blocul de dreapta sa facă guvern dar n-au reușit nici ei, n-au obținut nici ei votul parlamentului. A revenit atunci Magdalena și a reușit sa primească voturile și a guvernat pana acum la alegeri. 
 

Au fost alegeri parlamentare și locale, aici se fac deodată, nu are rost sa cheltuiască bani separat. Interesant e ca local, partidul social-democrat a obținut avantaj. Magdalena a făcut treaba buna, cât a putut. Dar e o conjunctura specială, apoi mai e și chestia cu împușcăturile de la noi, care escaladează de la un an la altul. Partidul de extrema dreapta a zis ca ei rezolva problema rapid. Cum, nu se știe…



#675
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 septembrie 2022 - 14:36

Am înțeles acum comparația ta Monica. Cum nu prea mai sunt la curent cu ideile și discuțiile din Ro, nu știam ca sunt pro-ruși și anti UE. 
 

Anti UE și NATO sunt și la noi. Măcar nu sunt pro-ruși :). 



#676
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 septembrie 2022 - 15:45

Silvia, am terminat! Mi-a luat câteva ore :). Dar n-am putut sa o las din mâna. Asta spune totul, nu? Foarte interesantă idee, mai ales ca e exact cum scrii la final. Fiecare o înțelege in felul lui. Ma bucur ca am putut sa te citesc, ai talent și îți doresc sa continui. Îmi doresc sa citesc un roman de al tău, publicat. Sa nu renunți.  [flo2]



#677
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 septembrie 2022 - 08:56

neatza,

 

Ma bucur ca va place catelusa. le iubesc pe amandoua nespus.

 

Monica, dresoarea  vine acasa o data pe saptamana. Ne arata cum, ce, in ce fel si sub supravegherea ei facem si noi pe rand. Pana vine ea in  saptamana urmatoare exersam cu ea. Invatam si noi. Invata si ea. Ea mai repede decat noi.

 

Silvi, o sa vreau si eu cartea. E pdf? 



#678
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 17 septembrie 2022 - 20:03

Salutare, am intrat la control haha!

Numai în weekend mai am timp să bag un ochi..

 

Da, la nunta fratelui mai mare al lui Eric din programul Big brothers big sisters am fost. Steven are 40 de ani si e tătic a 3 copii, e la a doua căsnicie și sunt de câțiva ani împreună, au o dulceațâ de fetiță de 2 ani. Sunt o familie frumoasă.

 

Eric face cursuri de patinaj viteză, nu participă încă la concursuri, deși i s-a propus, nu vrea încă.

 

Am avut zile frumoase de toamnă, inclusiv azi. De mâine se va strica vremea.

 

Duminică frumoasă!



#679
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 19 septembrie 2022 - 07:45

Silvia, am terminat! Mi-a luat câteva ore :). Dar n-am putut sa o las din mâna. Asta spune totul, nu? Foarte interesantă idee, mai ales ca e exact cum scrii la final. Fiecare o înțelege in felul lui. Ma bucur ca am putut sa te citesc, ai talent și îți doresc sa continui. Îmi doresc sa citesc un roman de al tău, publicat. Sa nu renunți.  [flo2]

nici nu știi ce frumoasă zi o să am azi datorită cuvintelor tale [flo2]

dacă va fi vreodată cazul să îi pun copertă o să menționez că e poza ta, numai să ajungă vreodată cu copertă.

ideea mi-a venit când ai zis că vrei să citești, ca un fel de premiu pentru primul cititor [:-)))]



#680
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 19 septembrie 2022 - 07:49

Bună dimineața. La 9 am un control la job-ul 2, sper sa nu fie niste ințepați [:)] pana vin am intrat sa vad ce faceti.

 

Monica, sper sa fie tot datorita cresterii...la RMN erau doar leziuni datorate desprinderii ligamentelor. a zis ca nu e grav, a facut proceduri, recuperare medicala, a avut si tratament medicamentos. a fost o perioada bine si acum a recidivat...

 

ma bucur ca liceenii s-au acomodat! sa  se bucure din plin de cei patru ani de liceu.

 

saptamana usoara tuturor!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -